"למה אנשים מפחדים מהאמת?" יורופסקי (צילום: חדשות 2)
לא פלא שבארה"ב הגדירו אותו כטרוריסט | צילום: חדשות 2

גארי יורופסקי הוא אדם מסוכן. לא בגלל שורת מעשי הוונדליזם והעבירות האחרות בגינן הוא כבר נעצר 13 פעמים, גם לא בגלל עומס דימויי השואה בהם הוא משתמש בהרצאותיו והשימוש במונחים כמו "שואת בעלי החיים" – השוואה שיותר משהיא מקוממת, היא פשוט מטופשת.

יורופסקי, מגנם של בעלי החיים באשר הם, מסוכן משום שהוא מסית לרצח, בפה מלא ("מי שעובד בבתי מטבחיים צריך להיות מוצא להורג", הוא אומר בלי למצמץ, ובהמשך – "יש דבר כזה 'רצח מוצדק'"), וגורר אחריו עדת מעריצים כזו, שאחד מהם עלול להתייחס לדבריו כאל פסק הלכה ולהוציא את דין הרודף הזה לפועל.

הוא, אגב, טוען בהיתממות מכעיסה שהוא לא אדם אלים, אלא להפך – אצילי. אלא שבארה"ב לא התרשמו והגדירו אותו כטרוריסט, ואילו קנדה ובריטניה אסרו את כניסתו אליהן.

לא ברור מה סוד קסמו של יורופסקי, יהודי אמריקאי בן 42 שהגיע בשבוע שעבר לישראל כדי להחיל את משנתו הטבעונית. מי שנחשב לגורו בתחומו הוא לא יותר מאשר דמגוג גדול, שמשתמש בטכניקה שקופה ובטיעונים פשטניים להחריד. כך למשל, מעבר לשואה, הוא משווה בין היתר אכילת בשר לאונס ("אין דבר כזה שחיטה הומנית כפי שאין דבר כזה אונס הומני"). מדובר במגלומן ובפרובוקטור נואש שלא בוחל באמצעים כדי להאדיר את שמו.

יותר מזה, עושה רושם שהאיש ממש מייחל ליום שבו מישהו יתנקש בו, אולי כדי להעלות את עצמו לדרגת קדוש מעונה. יורופסקי גם גילח את ראשו כדי לשוות לעצמו מראה "משיחי", אלא אם כן השערות נשרו לו בשל היעדר ויטמינים, סידן וברזל. ייתכן שהוא פשוט רעב. בעיקר רעב לתשומת לב.

נוהים אחריו כצאן לטבח

פרות מתות (צילום: Peter Macdiarmid, GettyImages IL)
אפשר לאכול סטייק ועדיין להיות אדם טוב, רחום ובעל חמלה | צילום: Peter Macdiarmid, GettyImages IL

ועדיין, אנשים נוהים אחריו – וסליחה על משחק המילים – כצאן לטבח. בישראל – המקום הראשון בו הרצה מחוץ לארה"ב - הוא התקבל בזרועות פתוחות על ידי קהל אוהד ונלהב. ובכלל, למרות השימוש השחוק בשואה, יש אחריו נהירה הולכת וגדלה של ישראלים. בעצם אולי זה פחות מפתיע, אחרי הכל הישראלים משוועים למשיח כלשהו וארץ הקודש הייתה מאז ומעולם כר פורה לתמהונים ולהליכה שולל אחרי נושאי בשורות שווא.

אין בכל זה כדי לזלזל או להמעיט בזכויות בעלי חיים וברור שמי שמתעללים בכלבים ובחתולים צריכים להיות מוקעים ומוקאים מהחברה. אבל מכאן ועד המשנה של יורופסקי יש מרחק עצום. אתה יכול לאכול סטייק מדמם בצהריים, לשלוק ביצה קשה לארוחת ערב או להטביע את דגני הבוקר שלך בחלב, ועדיין להיות אדם טוב, רחום ובעל חמלה, גם כלפי בעלי החיים.

אין לי דבר וחצי דבר נגד טבעונות או טבעונים. אדרבה, שיהיה להם לבריאות ושיחיו מתזונה שמורכבת מעשבים ככל שבא להם. יש לי בעיה עם צדקנות מטיפנית ועם מי שרושפים זעם קדוש לנוכח מה שקורה בצלחת הפרטית שלי. חיו ותנו לחיות ועזבו אותי במנוחה, יהיה לי מספיק מזה ביום כיפור.

>> להרצאה המלאה של יורופסקי

>> לטור האחרון שלי: שנת הלימודים האחרונה של גדעון סער