מרגול
יצאת חרטטנית

שלום מרגול. בגדול אני די מחבב אותך. אבל צריך להיות מאוד אטום כדי לקרוא למה שקורה במדינה בשבועות האחרונים "מחאה של צפונבונים" ולשמוח לאידם של המפגינים. אם רק היית טורחת להתנענע לכיוון אחת מהצעדות הקרובות למקום מגורייך, היית רואה את המגוון והחתך של האוכלוסייה המוחה, בהם לא מעט מזרחים וחובשי כיפות. אני מקווה שאת יודעת שלא מדובר בסיפור פנים-רוטשילדי בלבד, ושגם במקומות שאינם תל אביב מוחים נגד המצב. את באמת מגדירה את הצועדים באשדוד צפונבונים? והמוחים בשדרות שהקימו מאהל מול מטה הבחירות של חגית יאסו בזמן גמר כוכב נולד? הכי דה לה שמאטע, נכון? בקיצור, יצאת חרטטנית.

אל תגיד נגיד

בוקר טוב גם לך, סטנלי פישר. מרגיע מאוד לגלות שהכלכלן הבכיר של ישראל לא צפה את המחאה ולא מבין מאיפה היא הגיעה, שהרי לפי המספרים המשק במצב מעולה ושיעור האבטלה נמוך במיוחד. האם באמת צריך לספר לך שזה שהכלכלה לכאורה משגשגת לא בהכרח אומר שיוקר המחיה כאן פרופוציונלי? במדיניות הקפיטליסטית שיש כאן העשירים מתעשרים הרבה יותר, אבל מעמד הביניים נשחק. יש פחות אבטלה? ודאי. אנשים צריכים לקחת 81 עבודות כדי לעמוד בתשלומי שכר הדירה או המשכנתא, הגנים לילדים, הדלק, הגבינה הלבנה. מי שמסתכל רק על המספרים היבשים במקום לנתח ולרדת לעומקם חוטא לתפקידו.

הנה, מר פישר, דוגמה מעולמי הפרטי שתעזור אולי להמחיש לך את הדברים: שנים ארוכות שאני מנוי על משחקיה של מכבי תל אביב בכדורסל. בשנתיים האחרונות מחיר המנוי שלי קפץ בכ-30% ולכן בעצב ובכאב רב החלטתי לא לחדש את המנוי לעונה הקרובה. אני לא היחיד שעשה זאת. אל דאגה, הקבוצה לא תספוג נזק כלכלי מהביטול, כי אנשים עומדים בתור כדי לזכות במקומות שחבריי ואני פינינו. אדרבה, אם תשאל את הנהלת הקבוצה, יגידו לך שיש ביקוש שיא. יש אנשים שמוכנים לשלם 6000-7000 שקלים ויותר מזה, והם מחליפים את מי שהתקשו לעמוד בתשלום של 2000-2500 שקלים. לכן אפשר לומר שהמשק הצהוב משגשג והכלכלה פורחת. האם זה אומר שלא תצמח מחאת אוהדים?

כל עוד המחירים ימשיכו להאמיר, עוד ועוד אוהדי מעמד הביניים כמוני ייאלצו לוותר על המנוי, והעשירים שידם משגת ימשיכו להשתלט על ההיכל. ממש כמו שבעלי הדירות ממשיכים להעלות את שכר הדירה כי יש מי שישלם. אז זה אומר שהמשק במצב טוב? שכולם מרוצים? שמעמד הביניים לא נשחק?
הבעיה תתחיל כשהקבוצה/המדינה תיקלע למצוקה לכמה שנים פחות טובות, והעשירים שרק נמצאים שם כי זה טרנדי ולא משתתפים בנטל העידוד הפעיל ינטשו. הקבוצה/המדינה תיאלץ אז לחזר על הפתחים של מעמד הביניים על מנת שישובו להיות הקהל היצרני.

זה לא שאני כבר לא אוהב את המדינה/הקבוצה, זה פשוט שנמאס לי לראות שהיא הפכה להיות מדינת שמנת בלבד. ולכן אני מוחה. ומי שלא קופץ אדום/טייקון.
הבנת את זה, נגיד?

ובינתיים בלה לה לנד

בשיא המשבר החברתי, החליטו חברי הכנסת שלא לבטל ולא לקצר את הפגרה שלהם, ולצאת לחופש עד אחרי החגים. בהחלט מגיע להם, אחרי העבודה הכה נפלאה שהם עשו. המדינה במצב מצוין, תרשו לעצמכם להתפנק. זה על חשבוננו.

>> הטור הקודם: מי שמאמין לא מתגייס
>> "אני לא בא לעבודה; אני יוצא למחות"