סער שיינפיין בדיון בכנסת, היום (צילום: חדשות 2)
איזה פליט ריאליטי יפספס את ההזדמנות לחזור שוב לתודעה? סער שיינפיין בדיון בכנסת | צילום: חדשות 2

אני יודע שלאנשים בחלונות הגבוהים כאן פרשת הכדורים-שיינפיין-רבינוביץ' היא דרמה לא פשוטה ולא נעימה בכלל, אבל צפייה בדיון בוועדת החינוך של הכנסת שהועבר בשידור חי 99 סיפקה לא מעט רגעים קומיים, כשלשעה קלה הפך ערוץ הכנסת, שאמור לכאורה להיות ייצוגי ומכובד, לסוג של ערוץ 20 שקשה להתיק ממנו את המבט.

איך הגיע הנושא לוועדת החינוך והתרבות של הכנסת? בדיוק כפי שממש לא מזמן עלו על סדר היום שלה הייצוג של ישראל באירוויזיון וסאגת הקמיע של המשלחת הישראלית לאולימפיאדה – נושאים שהקשר בינם ובין הכותרות שהם ייצרו בכלי התקשורת מקרי בהחלט. ויקום האדם שחושב שהוועדה הרצינית הזאת מתנהלת משיקולים פופוליסטים (טוב, שבו).

אין כמו לראות את ניסים זאב ומיכאל בן ארי, ח"כים דתיים שספק רב אם צפו בפריים מ"האח הגדול" – הרי לדבריהם מדובר בתועבה שמשחיתה את בני הנוער – מתנהלים בדיון כאילו ערוץ 20 פתוח בבתיהם 24 שעות ביממה, ומפגינים בקיאות בפרקי עבר, בהם, אני מניח, הם העיפו מבט רק להצצה חטופה, כדי לראות, כמו שאומר הגשש החיוור, אם העבירה מצדיקה תקיעה.

כאילו הדיון כולו לא היה הזוי, הגיע הרגע בו פנינה טורנה חשפה את השכר שקיבלה עבור ההשתתפות בעונת ה-VIP, לדבריה 120,000 שקלים, והגדירה זאת ככסף קטן לעומת ה-600,000 שהיא עושה בחודש מעסקיה (הכנס כאן הערת אהוד ברק והניתוק מהציבור), ואז התנגחה בח"כ יוליה שמאלוב-ברקוביץ' בסוגיה מי מייצגת טוב יותר את המדינה (טיפ לשתיכן: אף אחת). דיון שהתלהט וחייב את אנשי משמר הכנסת להרחיק! את פנינה טורנה! מהכנסת! לו לפחות הייתה מטיחה במישהו כוס מים בדרכה החוצה.

חברי הכנסת, תסתכלו קודם על עצמכם

ועכשיו ברצינות: האם לוועדת החינוך יש סמכות כאן? האם יש לה שיניים? האם הנושא לא אמור להיות מטופל ע"י מועצת הרשות השנייה, שכבר הקימה צוות בדיקה בשיתוף ההסתדרות הרפואית עוד לפני הדיון בכנסת? אגב, גם הצוות המדובר החל את דרכו בצורה מגוחכת, עם משלוח שאלון לכל פליטי הריאליטי בשנים האחרונות, במטרה לבדוק רטרואקטיבית את מצבם הנפשי באותה תקופה.

האם אתם באמת חושבים שאנשים שהלכו לתוכנית ריאליטי כדי להתפרסם ונעלמו כעבור 15 דקות אל תהומות הנשייה לא ימהרו לנצל את הגל הזה כדי לחזור שוב לתודעה? הם יפספסו את ההזדמנות לספר על נזק נפשי שנגרם להם כתוצאה מההשתתפות בתוכנית? הרי ממילא רוב האנשים שהולכים לריאליטי מגיעים לשם עם איזושהי שריטה. ונזכור את כולם: מאיגור טיגנר ועד זיו גלברט, מצליל סלע ועד מעיין חודדה, או בשתי מילים: דנה מזרחי.

יו"ר הוועדה ח"כ אלכס מילר פתח את הדיון במילים: "אם פעם השאיפה הייתה לרכוש השכלה, היום חלומם של רוב ילדי ישראל הוא להידחף לתכנית ריאליטי ולהתפרסם". אם כבר, אז זה צריך להיות הנושא האמיתי שבו מתעסקת ועדת החינוך. אבל בימים שבהם יש חברת כנסת שרוצה בעצמה ללכת לריאליטי ולא מבינה למה זה לא בסדר (היי נינו אבסדזה), ובזמן שהדיונים במליאה ובוועדות הופכים בוטים ואלימים יותר ויותר – כדאי שהכנסת תעיף קודם כל מבט על עצמה. כי אחרי צפייה בערוץ 99, מתברר בדיוק מי הם האנשים שצריכים להיות על כדורים.

>> הטור הקודם: למה יאיר לפיד מנחה את "שרים בכיכר"?
>> ארז טל: הפקת "האח הגדול" דואגת לדיירים