הרב ליאור. ביקור פתע (צילום: חדשות 2)
כולכם הרב דב ליאור? אז תעברו על החוק ותיעצרו גם | צילום: חדשות 2

אני מרגיש קצת מגוחך להידרש לטענות שהועלו מצד ישראל כהן כנגד מעצרו של הרב דב ליאור, בעיקר בשל ההיתממות, הדמגוגיה הזולה, ועיוות המציאות בדבריו. אבל מכיוון שהוא ככל הנראה מייצג את דעתו של ציבור לא קטן, אבלע את כבודי האבוד ממילא, ואשתדל להימנע מהתשובה המתבקשת מאליה והיא שכולם שווים בפני החוק. ראשון הרבנים, כמו ראש הממשלה, כמו הנשיא, כמו כל עבריין אחר. התורה איננה מעל החוק, ולא ביזוי כבוד התורה היה כאן, אלא ביזוי כבודו של החוק.

חציית קו אדום חמורה ומסוכנת, לא פחות מכך, מגדיר כהן את המעצר של ליאור. יותר מהכל זה נשמע כמו איום. אבל מהו אותו קו אדום שנחצה? האם לא ליאור הוא זה שחצה קו אדום בהתעלמותו המופגנת משלטון החוק? ארבעה חודשים הוא התחמק מהצו שהוצא נגדו וסירב במופגן להתייצב לחקירה, ושלטון החוק התאזר בסבלנות רבה. מישהו מעלה על הדעת שהייתה סבלנות דומה כלפי אדם "רגיל"? אם כבר, הייתה כאן אפליה לטובתו של ליאור.

כאשר אדם, כל אדם, נמלט בפועל מהרשויות, יש לעשות כל שצריך על מנת שיחדול. גם אם זה אומר לעצור אותו במפתיע. מה רציתם, שמפכ"ל המשטרה ירים טלפון וישאל אם זה בסדר לבוא לעצור את כבודו, כך שיוכל להיערך, לארוז, אולי להכין לשוטרים האדיבים תה וביסקוויטים?

המעצר הזה, בניגוד למה שכתב כהן, סייע גם סייע לביצור שלטון החוק בישראל, בכך שהוכיח שאיש לא רשאי לצפצף על החוק. אם המעשה הזה הגביר את תחושת הזלזול והתיעוב כלפי המערכת מצד כהן ודומיו – זבש"ם. וכשהוא כותב ש"ביום הזה כולנו דב ליאור", אדרבה, אם אתם כל כך רוצים – עברו גם אתם על החוק ויעצרו גם אתכם.

אהבתי במיוחד את ההשוואה לכך שיחידת יס"מ תפשוט בדרך נמיר על רכביהם של עמוס עוז או דוד גרוסמן. ראשית, כנראה מבלי משים, הציב כהן את הסופרים ואת הרבנים באותה מדרגה, וזה לכאורה מצביע על כבוד גדול שהוא – דתי ימני מובהק – רוחש להם, וזה כבר מרגש. שנית, באותה מידה היה יכול לזרוק שמות אחרים עם מקצועות אחרים (כל עוד הדימוי היה נשאר שמאלני), זה כלל לא משנה. הרי למעצר אין קשר לדתו ולעמדתו הפוליטית של דב ליאור, בניגוד למה שחסידיו ומתחסדיו יטענו, אלא לעובדה שהוא עבר על החוק. "וזאת", אם להישען על עוד פנינה מהטור ההוא, "מבלי להיכנס לשאלה אם הרב הסית לרצח ערבים או שרק פרסם את דעתו ההלכתית".

איפה ביבי?

ובמאמר מוסגר: תגובתו של ראש הממשלה נתניהו למעצר המדובר מעידה על עליבותו והתבטלותו של האיש. "ישראל היא מדינת חוק. החוק הוא מחייב וחל על כולם, ואני קורא לכל אזרחי ישראל לשמור עליו". חלילה לא התייחסות למקרה ספציפי או אדם ספציפי - לא חשוב שמות - חלילה לא אמירה חד משמעית, מהותית ובעלת ערך שיכולה לעורר איזשהו מרמור מצד שותפיו הקואליציוניים. וואלה, כל אזרח צריך לשמור על החוק. איזה מסר! איזה מעוף! איזו מנהיגות! ואם הסיעות החרדיות ידרשו ממנו תשובות, תמיד יוכל להגיד "התכוונתי כמובן לאולמרט", ושמישהו ינסה להוכיח אחרת.

העיקר זה הרומנטיקה

סניגוריו של משה קצב מבקשים מבית המשפט להגיע למסקנה כי בינו לבין א' הייתה מערכת יחסים רומנטית. נו, בוודאי הוא קנה לה פרחים רגע לפני ששלף את אבר מינו הנשיאותי ונופף אותו בפניה. רומנטיקן חסר תקנה שכמותו

>> הטור הקודם: הצינוק של גלעד שליט יעזור לקרן פלס, לא לגלעד
>> גם לחרדים נמאס מקווי ההפרדה