נעמה מרגוליס
את מוכרת לי מאיפה שהוא | צילום:

אל תירקו עלי, אבל המחאה נגד הדרת הנשים היא לא יותר מטרנד חולף. בדיוק כמו המחאה נגד יוקר המחייה שנעלמה לתהום הנשייה וכיום מעניינת רק ברמת הפיקנטריה של מריבות המנהיגים ופיצול הדרך. אלפי (אלפי?) המפגינים שיגיעו היום אחר הצהריים לבית שמש יוכלו אולי להתרפק בנוסטלגיה על הימים היפים ההם אי שם בקיץ המיוזע והרומנטי, אבל לא יותר מזה. ספק אם מישהו מהם יניף שלט המתייחס למחאה הקודמת. ההפגנות הפכו למדורת השבט, או במקרה הזה – הדרת השבט.

העובדה העצובה היא שהדרת הנשים במגזר החרדי קיימת מספיק זמן לפני ההתעניינות הפתאומית של החילונים, ואורח החיים הזה חזק דיו כדי לעבור ולשרוד את גל הביקורת הנוכחי. התקשורת והציבור תופסים טרמפ הדדי זו על גבו של זה; אלה ניזונים ממה שהם קוראים בעיתון ורואים בטלוויזיה, ואלה מהתגובות למה שהם כותבים בעיתון ומשדרים בטלוויזיה.

כשיגיע הסיפור הגדול הבא – החשכת ערוץ 10, הפצצה באיראן, ולהפך: החשכה באיראן והפצצת ערוץ 10 – כולנו נעבור הלאה, ונדיר אט אט את הדרת הנשים מהשיח הציבורי והתקשורתי. בעוד כמה שבועות, לכל היותר כמה חודשים, ישוב גם השלט המפלה בבית שמש למקומו, וגם נעמה בת ה-8 תישכח. בכתבת המשך בעוד כשנה, כאשר יחזרו לאותה ילדה מפוחדת, נגלה אחד משני דברים: או שהיא חיה ומתפקדת כנערה חרדית לכל דבר ועניין, עטופה בבורקה וברעלה ועטויה בתשע שכבות ביגוד, שחלילה האנשים ה"בריאים" לא יבחינו בניצני ההתבגרות שלה, או שנתבשר שהיא ומשפחתה נכנעו ועברו לגור ביישוב סובלני יותר, שבו חייהם נפלאים וחסרי דאגות.

זכרון לטווח קצר

לעם ישראל יש זכרון לטווח קצר, ועל זה גם בונים הפוליטיקאים שלכם, ולכן יותר מכל דבר אחר אתם שומעים בימים אלה דיבורים ולא מעשים. גינויים מקיר לקיר, ולא חקיקה. זה בסדר, זו לא הפעם הראשונה שהם מפגינים אימפוטנטיות מול מיעוט קיצוני. אבל אל תתנו לשום דבר לבלבל אתכם. כל ההפגנות, המחאות, ההתבטאויות והגינויים טובים לטווח הקצר בלבד. בטווח הארוך לא יקרה כלום, ועולם ישוב לנהוג כמנהגו.

בדיוק כפי שמחאת יוקר המחיה עשתה את שלה לטווח הקצר, וכעת כשמחירי החלב והגבינות שבו לעלות ומחירי הירקות מרקיעים שחקים, אף אחד לא פוצה פה, ובעיתונים אין כותרות. ושלא תטעו – סביר שגם מחירי הדיור יעלו חזרה כשיעבור זעם (בחורף ממילא נעשות פחות עסקאות).

אדרבה, תבלו. לכו להפגין. זה נושא חשוב, מכעיס ומקומם. ייתכן שבשבוע הבא תהיה הפגנה נוספת, וכעבור שבוע עוד אחת, ומי יודע – אולי בהפגנה בעוד חודש אייל גולן יגיע להופיע (הוא הרי האחרון שידיר נשים). נצטרך כמובן גם אישה זמרת, כי בכל זאת, הנושא מחייב. ואין מתאימה ממרגול. יוקר המחיה אמנם לא דיבר אליה, אבל דיר בלאק שמישהו ינסה להדיר אותה.

בעצם, גם עם מרגול היה איזה סיפור גדול פעם, לא?

>> הטור הקודם: למה אנחנו רואים ארבע שעות טלוויזיה ביום?
>> ח"כ הרב חיים אמסלם: למה המנהיגים החרדים שותקים בעניין הדרת נשים?