יורם ארבל משדר
משחק השתייה החדש של צעירי ישראל? לא, זה יורם ארבל
עצוב להגיד את זה, אבל התרגלנו לטעויות התכופות של יורם ארבל בשידורי הספורט, או לפחות השלמנו עם העובדה שככה אנחנו רואים היום את משחקי הכדורגל והכדורסל המרכזיים. עם שדר שמתבלבל בין שחקנים, טועה בזיהוי שריקות, לוקה בהבנת החוקה (לפחות בכדורסל). היי – יש כאלה שהפכו את הצפייה במשחקים שהוא משדר למשחק שתייה: בכל פעם שארבל אומר את צמד המילים הכי שגור שלו בשנים האחרונות: "לא, זה..." (לדוגמה: "והכדור מגיע לשמעון. לא, זה משה") – מורידים צ'ייסר.

גם מבקרי הטלוויזיה הפכו אותו לשק חבטות קבוע, ועדיין – למרות שחוויית הצפייה שלנו הפכה למוגבלת בגללו – אנחנו נוטים לסלוח לארבל ולהחליק לו את הטרגדיה של הטעויות הזו, בזכות היכולות האמיתיות שיש לו, הקול הנעים, הסמכותיות.

ביום חמישי האחרון זה קרה שוב. ארבל התגלה במלוא חוסר תפארתו בשידור המשחק בין מכבי ת"א לפרטיזן בלגרד. כך למשל כשהתבלבל בין ריקי היקמן לדווין סמית' – טעות שחזר עליה גם בהילוך החוזר (ניתן לו את הקרדיט שזו לקות בראייה ולא גזענות), כך למשל כששכח שלאחר ביצוע עבירה שעון הזריקות חוזר ל-14 שניות (ניתן לו את הקרדיט שזו שכחה ולא חוסר ידיעה).

אלא שהפעם ארבל הוסיף חטא על פשע. הנה קצה הדיאלוג שניהל עם הפרשן פיני גרשון לאחר החטאת עונשין של שחקן סרבי:

גרשון: "אמרו לי שהסרבים זה המאמני נוער הכי טובים".
ארבל: "הוא בשיעור הזה היה עם הבנות".

הבנתם איזה צחוקים? כי בנות לא טובות בספורט. הן כנראה גם לא מצליחות לקלוע עונשין כי זה נורא לא נוח לזרוק כשאת על עקבים. כמה בורות וטפשות במשפט אחד.

בורות, כי כדורסל נשים הוא ענף לגיטימי, בארץ, באירופה ובטח בארה"ב. רק לידע כללי: נבחרת הנשים של סרביה, אלו שלשיטת ארבל היו כנראה עסוקות בלקפוץ בחבל בשיעורי התעמלות, סיימה במקום הרביעי באליפות אירופה האחרונה. נבחרת הגברים של ישראל סיימה אי שם במקומות 21-24.

טפשות, כי יש אחוז לא מבוטל של נשים שצופות במשחקים של מכבי בימי חמישי, אז למה להעליב את הנתח הזה של הקהל שלך? ומוזר שהגוף המשדר, ערוץ 10, שכל כך חרד לרייטינג שלו, לא טרח לנזוף בשדר הבכיר על הרחקה פוטנציאלית של צופים מהמסך. טוב, המשחק שודר בשעה מאוחרת, הם בטח לא החזיקו מעמד.

ליורם ארבל יש הרבה זכויות בשידורי הספורט בישראל. הרבה. אגב, יש לו גם כמה וכמה זכויות בדריסה כוחנית של שדרי דור ההמשך. הגיע הזמן שבתום העונה הוא ייצא לפנסיה המפנקת שכל כך מגיעה לו. המונדיאל הוא אקורד סיום הולם לקריירה המפוארת שלו. נקווה רק שלא יטעה לחשוב שמסי משחק בנבחרת ספרד.

בכל מקרה, במידה ולא יקבל את ההצעה, על מקבלי ההחלטות להראות לו בנימוס את הדלת. אם לא בגלל שהוא עיוור, לפחות בגלל שהוא שוביניסט.

שלוש קטנות

1) ראו זה פלא: פתאום השבוע המשחקים המרכזיים בכדורגל ובכדורסל יכולים להיות משודרים בימים נפרדים: כדורסל בראשון (מכבי ת"א – הפועל ירושלים), כדורגל בשני (דרבי תל אביבי). אז מה, יכול להיות שההתעקשות לשדר את שני הדרבים באותו יום בשבוע שעבר נבעה ממניעים לא מקצועיים? השערורייה של "ערב הספורט" בערוץ 1 שדופק פעם אחר פעם את האוהדים המסורים צריכה להיפסק. החיבור בין רשות השידור למנהלת הליגה בכדורסל הוא עוד הוכחה שמינוס ומינוס לא תמיד שווים פלוס.

2) במכבי ת"א כדורגל החליטו להוציא חולצות "פיו פיו" אחרי הדרבי האחרון ולקראת הדרבי הקרוב מחר. היי – אסור להיות שאננים. הפועל תגיע להילחם על הכבוד שלה, זה עלול להיגמר רק 0:2 לצהובים.

3) בספרד מדווחים שאם המשבר בין רוסיה לאוקראינה יימשך, הנבחרת הרוסית עלולה להיות מושעית מהמונדיאל הקרוב, ואת מקומה תתפוס לא אחרת מאשר נבחרת ישראל. אם זה יקרה (אל דאגה, זה לא יקרה), הנבחרת תשובץ לבית אחד עם אלג'יריה, דרום קוריאה ובלגיה. ואתם יודעים מה זה אומר: אי העפלה לשלב הבא תהיה כישלון.