דודו אהרון נוקיה (צילום: שרון רביבו)
מיהו יהודי? | צילום: שרון רביבו

השבוע צוין כאן יום הזהות היהודית. מה זאת אומרת "מה"? לא קיבלתם את המזכר? יום הזהות היהודית הוא מיזם של רבני "צוהר" וח"כ זבולון אורלב, שנועד, אמממ... למלא קצת את הלו"ז הרופף של חברי הכנסת.

במסגרת היום הזה (שבעתיד יהפוך ליום הזהות היהודית והדמוקרטית), הגיש ח"כ ציון פיניאן – מה זאת אומרת "מי"? – הצעת חוק לפיה לפחות 20% מהשירים והמשדרים שמושמעים ברדיו יהיו בעברית ובעלי תכנים יהודיים. על מנת לוודא הריגה, תוקם ועדה שתפקידה יהיה לפקח על התכנים ולקבוע מה הולם את רוח החוק ומה לא. בנוסף – יינתנו תמריצים לכתיבת שירים בעלי זיקה יהודית וקשר למקורות.

השאלה "מיהו יהודי" מפרה את יחסי הדת והמדינה כבר אי אלו עשרות שנים (63 נגיד), ואיזה יופי שעדיין אפשר למצוא תחומים חדשים להחיל עליהם את הדיון הזה. אז הנה התהייה שלי: איך ייקבע מהו תוכן יהודי? האם דודו אהרון ששר לצלילי לחן בולגרי נחשב תוכן יהודי? האם זמר חרדי ששר מילות קודש ללחן שירים של סלין דיון או אלוויס פרסלי נחשב תוכן יהודי? האם מרינה קבישר שמגישה תוכנית ברדיו היא תוכן יהודי? (גילוי נאות: אני משדר עם מרינה ברדיו. מדובר ביהודייה כשרה למהדרין)

בטיעוני ההצעה, אומר ציון פיניאן: "הנה הזדמנות לעגן את העניין בחקיקה, לא בכפייה". מוזר לי שאני צריך להסביר לחבר כנסת את עבודתו, אבל האם חוק הוא לא סוג של כפייה? זאת אומרת, הוא חוק, זו המשמעות שלו. עוד אומר ציון פיניאן כי "עם ששוכח את עברו, אין לו עתיד". מעניין שהוא אומר את זה, כי בסופו של דבר, העניין האמיתי הוא שמי שרוצה לייהד את הרדיו, סופו שיבקש לייהד דברים נוספים. והדרך מכאן אי אלו עשרות שנים (75 נגיד) אל העבר מתקצרת מאוד.

אבל את ציון פיניאן לא מעסיקות הזוטות האלה, ציון פיניאן רוצה להיות פופוליסט ולקבל כותרת, וציון פיניאן הצליח שנזכיר את ציון פיניאן כבר שבע פעמים בטור הזה. ציון פיניאן. שמונה.

האמת, שביקשתי לראיין ברדיו את ח"כ ציון פיניאן בנושא, אבל הוא סירב. אין לדעת, אולי ציון פיניאן מבין שהוא בעצמו איננו תוכן יהודי.

*** והרי עדכון שהתקבל זה עתה (כי מתברר שבכנסת יש באמת קצת יותר מדי זמן פנוי על הידיים, והח"כים או מקורביהם עסוקים בגיגול תמידי):
דוברתו של ח"כ פיניאן, ליאת בזק, התקשרה מיד לאחר שהטור התפרסם, וביקשה להבהיר כי האיש איתו ניסתה הפקת התוכנית לדבר הוא "עובד לשעבר של ח"כ פיניאן הדורש ברעתו ולכן סירב בשמו להתראיין על מנת להסב לו נזק". כמו כן היא ביקשה לציין כי "ח"כ פיניאן הינו אדם דתי, שהדת והמסורת היהודית עומדות לנגד עינו ולכן יזם את הצעת החוק הנ"ל".

אם כן, יש אדם שמתחזה לדובר של ח"כ ציון פיניאן! איך הדבר הזה לא הגיע עד עכשיו לכותרות? לפתוח בחקירה ומיד.

תופסים ראש

מצטער, לא מצליח להבין את צהלות השמחה של רוכבי האופניים בעקבות ביטול חובת חבישת הקסדה לרוכבים מעל גיל 18. לפי יוזמי ההקלה הזאת, חברי הכנסת שלי יחימוביץ' ודב חנין, "הכוונה הטובה שהייתה בבסיס החלת החובה הגורפת גרמה נזק, והיא מעכבת מעבר לרכיבה המונית על אופניים - ובכך מגבירה שימוש ברכב מנועי, מגבירה זיהום וצפיפות בכבישים, וכך מסכנת חיי אדם יותר משהיא מגינה עליהם". כלומר בשם איכות הסביבה מותר לפגוע באיכות החיים (או למעשה בחיים עצמם). אפילו הם עצמם טוענים ש"צמצום חובת חבישת הקסדה נועד לאפשר הקמת פרויקטי השכרת אופניים בערים הגדולות שמעוכבים בגלל החוק הקיים" – כלומר במקום לסבסד קסדות לעמדות ההשכרה, מציעים לוותר על כל העסק.

מצד שני, איך אמר פעם סיינפלד: למה צריך חוק שיגן על מוח של אנשים ששיקול הדעת שלהם כ"כ לקוי, שהם לא מגנים בעצמם על אותו מוח?

ובעניין החתונה שבדרך

עם כל הכבוד למצוקת המים בישראל, אם יירד גשם באירוע שלי מישהו ייתן על כך את הדין.

>> הפוסט הקודם שלי: כמה שווה המיליון שקל של אייל גולן?
>> דודו כהן עם מוזיקה יהודית חדשה