הרב אייל קרים (יח``צ: ניר אריאלי, במחנה)
מה הוא מטיף לחיילים? הרב אייל קרים | יח``צ: ניר אריאלי, במחנה

הצבא יכול להיות דבר מלחיץ. בטח אם אתה חייל קרבי, לוחם שמגן על המדינה. לעתים יכול לקרות שלא תחזור הביתה חודש שלם, והבנאדם, אתם יודעים, יש לו צרכים. את זה ידעו עוד בתורה.

לפני כתשע שנים נשאל הרב אייל קרים באתר "כיפה" שאלה שמתייחסת לפסוקים הבאים מתוך ספר דברים:

"כִּי תֵצֵא לַמִּלְחָמָה עַל אֹיְבֶיךָ... וְרָאִיתָ בַּשִּׁבְיָה אֵשֶׁת יְפַת תֹּאַר וְחָשַׁקְתָּ בָהּ וְלָקַחְתָּ לְךָ לְאִשָּׁה: וַהֲבֵאתָהּ אֶל תּוֹךְ בֵּיתֶךָ וְגִלְּחָה אֶת רֹאשָׁהּ וְעָשְׂתָה אֶת צִפָּרְנֶיהָ... וּבָכְתָה אֶת אָבִיהָ וְאֶת אִמָּהּ יֶרַח יָמִים וְאַחַר כֵּן תָּבוֹא אֵלֶיהָ וּבְעַלְתָּהּ וְהָיְתָה לְךָ לְאִשָּׁה: וְהָיָה אִם לֹא חָפַצְתָּ בָּהּ וְשִׁלַּחְתָּהּ לְנַפְשָׁהּ...".

הרב קרים נשאל, בשורה התחתונה, האם מותר לחיילי צה"ל לאנוס בחורות בזמן מלחמה? הוא ענה שכחלק מהשמירה על כושר הלחימה של הצבא ועל רוחם של החיילים, ניתן "לפרוץ" את גדרי הצניעות והכשרות, כך שמותר לאכול טרף ולספק את יצר הרע באמצעות משכב עם גויות טובות מראה בניגוד לרצונן, "מתוך התחשבות בקשיי הלוחמים ולמען הצלחת הכלל". אני רק יכול להניח שכשהרב דיבר על "קושי" הלוחם, הוא התכוון לזה מילולית.

האם חסר לכם משהו בתשובה הזאת? ובכן, חסרה המילה "לא". אסור לאנוס, לאף אחד, בשום מצב.

עכשיו ברור ממי ארז אפרתי למד

ייתכן והיה אפשר להחליק את הסיפור הזה ולקטלג אותו תחת עוד פסק הלכה הזוי של אדם סהרורי. אלא שהשבוע הסיפור הוצף ברשתות החברתיות, אז התברר שאותו קרים, שהיה אזרח בעת מתן התשובה הזו, הוא כיום אלוף משנה בצה"ל, ראש מחלקת רבנות, שאף היה מועמד לפני שנתיים להיות הרב הראשי של צה"ל (!). אדם שהוציא לא פחות מחמישה כרכים של הלכות מלחמה, ובעברו היה חייל בצנחנים.

מיותר לציין שזהו אדם בעל סמכות רוחנית, שפסיקותיו משפיעות ובעלות חשיבות לחיילים הדתיים שמשרתים בצבא. מפחיד לחשוב מה הוא מטיף לאלה שפונים אליו בשאלות דומות, מה הדבר אומר על אמות המוסר של צה"ל, והאם לכאורה יצא לקרים ליישם בשטח את פסיקותיו שלו? כך או אחרת, מדובר בהתבטאות מביכה אם לא חמורה של קצין בכיר, שייתכן ועוד ירצה להתמודד שוב על תפקיד הרב הראשי של צה"ל.

תשובה דומה נתן באותו אתר הרב שמואל אליהו, כיום רב העיר צפת, שאף מרחיב ואומר שאם חיילי ישראל לא יספקו את יצר הרע שלהם הם עלולים להפסיד במלחמה, ואז חיילי האויב יאנסו את נשותינו. במילים אחרות, מדובר באונס כאמצעי מניעה. זו גם אולי הסיבה לגרסה המקושקשת של סרן ארז אפרתי, מאבטח הרמטכ"ל שהורשע בתקיפה מינית של צעירה, ואמר בערעור כי חשב שמדובר במחבלת. מוזר, אם כן, שצה"ל לא מקים יחידה מיוחדת שבה נשים יוכשרו להצטרף לחיילים הקרביים ולספק את צרכיהם בעת מלחמה.

אגב, זו לא הפעם הראשונה שהרב קרים נדרש לסוגיות הקשורות בנשים, וכשנשאל בעבר לגבי אי כשירותן של נשים לעדות במשפט לפי ההלכה, השיב בנאורות כי "אופייה הסנטימנטלי של האישה אינו מאפשר לה לעמוד בחקירות שתי וערב".

אם לסכם את מה שלמדנו עד כה מרבני צה"ל: מותר לאנוס, אבל חשוב לסכור לה את הפה, שחלילה לא תשיר תוך כדי. אתם יודעים איך זה נשים.

דובר צה"ל מסרו בתגובה: "הדברים שנכתבו באתר 'כיפה' הוצאו מהקשרם מבלי שהובנו או מבלי שנלמד דין אשת יפת תואר בצורה ברורה. יודגש כי עמדת הרב שוללת אונס בכלל ובשדה הקרב בפרט".

הוצאו מהקשרם זה מפלט נהדר. רק חבל שהרב לא ענה במפורש שהוא שולל אונס לפני שנכנס להתפלפלויות על הפרשה.

>> הטור הקודם: הכנסת מקנאת ברייטינג של "האח הגדול"
>> קוני 2012: מי מנסה לעבוד עלינו?