לילה לא שקט גואל פינטו (צילום: אלעד דיין)
אל תכפה עליי תובנות | צילום: אלעד דיין

מצער אותי שידידי גואל פינטו - כמו רוב האנשים שטיקבקו בנימוס, עידון, נועם ובעיקר רהיטות את הטור האחרון – כנראה לא קרא אותו באמת, או שלא הבין את מה שקרא.

אנשים כמו פינטו טוענים שאני עושה שימוש ציני בשמו של קובי פרץ כדי להוכיח תזה מסויימת. ובכן, לא המצאתי את מה שכתבתי ולא נשאתי את שמו של פרץ לשווא. בדקתי עם מנהליו של פרץ ואמנם נעשתה פנייה אליהם מצד מארגני העצרת. כך שהשימוש הציני היה מצד המארגנים, ועל כך התרעתי (לטור צורף לינק, ייתכן שפינטו לא טרח לפתוח אותו). בכלל, הטור כולו לא נגע לא לפרץ באופן אישי ולא לזמר הים תיכוני באשר הוא. הטור דיבר על השמאל הישראלי המתחנחן.

אין שום דבר שמפריע לי בקובי פרץ הזמר, להפך. אם אנשים כמו פינטו היו מנקים את קורי הפרנויה ורגשות הנחיתות מעיניהם, הם היו יכולים להבחין שכתבתי שמדובר בזמר עסוק עם לוח זמנים עמוס במיוחד, שבוודאי לא צריך את ההופעה הזו כדי לקבל לגיטימציה כלשהי, וציינתי לחיוב את עצם הסכמתו להשתתף באירוע. גם את דעותיו ועמדותיו של פרץ לא הזיתי, גם הן מופיעות מפיו בלינק המצורף לטקסט.

הטענה על גזענות מגוחכת. לא אגרר לקלישאות על "כמה מחבריי הטובים", אבל בשום מקום בטקסט לא מופיעות המילים "מזרחי", "ספרדי", "אשכנזי", "דתי", "יהודי". ההקשה של פינטו מהטקסט לגבי גזענות היא בראשו בלבד, וייתכן ששוב מדובר באותם רגשי נחיתות שמחפשים בכוח דברים שלא קיימים כדי לחזק את דעתם.

דווקא מפרגן למוזיקה ים תיכונית

הלאה: מוזר לי שפינטו מבקר את טעמי המוזיקלי. הוא מניח שאני לא אוהב את המוזיקה המזרחית, הוא מניח שאני מתלונן על איכויותיו של ערוץ 24. אדרבה, מזה כשנה וחצי אני משדר בכיף גדול ב"רדיו לב המדינה", תחנה שמזוהה יותר מהכל עם המוזיקה הים תיכונית, ובמסגרת התוכנית היומית שלי אני מפרגן על בסיס יומי לז'אנר ולזמרים רבים (תתפלאו, אפילו לקובי פרץ). ההנחות האלה של אנשים כמו פינטו מקורן במקרה הטוב בדעה קדומה שיש להם עצמם כלפי אחרים שאינם נמנים על דעותיהם.

אגב, פינטו מדבר על כך שלא התרעמתי על הופעתם של זמרים אחרים בעצרת בשנים קודמות. מניין הוא יודע? הוא שוב מניח דברים ומתאים את הנחותיו למסקנות איתן הגיע מהבית.

הסוגייה האם יש להזמין לעצרת אנשים שדעתם ועמדתם הפוליטית משתייכת לצד הימני של המפה היא נושא עקרוני, ואין לי בעיה להתווכח עליו. בוודאי שאני לא מכליל, ולא הכללתי בדבריי את כלל הציבור הימני ו/או הדתי. אבל אין ספק שאסור לתת לגיטימציה באירוע כזה לאנשים ספציפים שהיו מעורבים במסע ההסתה שהובילו לרצח רבין (ושוב, רק כדי להדגיש: אני לא מתכוון בכך לקובי פרץ). אבל פעם נוספת פינטו נוטה לייצר תובנות וכופה אותן בכוח על הדיון.

אנשים כמו פינטו מגדירים את עצמם כאנשי ספר, אבל עושה רושם שבקריאת כתביהם של אחרים הם מעט מתקשים, ודווקא מאנשים כמו פינטו, שספגו עלבונות והרגישו לא פעם נרדפים בשל נטייתם הייתי מצפה שיגלו יותר סובלנות ואורך רוח, ולא ייכנסו לחרדות ולמגננות שיגרמו להם להגיב בתוקפנות יתר (אגב, גואל ידידי, רוב הטוקבקיסטים שתומכים בך, משתמשים במילה "הומו" בתור קללה, אתה מוזמן לעיין בטורים שלי).

>> הפוסט הקודם שלי: מי הזמין את קובי פרץ לשיר בעצרת הזיכרות?
>> גואל פינטו מאשים אותי בגזענות