63 ק"ג של סמים מסוג הרואין וקוקאין נתפסו אתמול (שלישי) באזור הערבה בגבול ירדן, תפיסה המוערכת בשווי של עשרה מיליון שקלים. האחראים לתפיסה הם בלשי יחידת מג"ן (מודיעין גבולות נגב) - היחידה המבצעית הצעירה ביותר של משטרת ישראל, שהוקמה לפני ארבע שנים בלבד. איך פועלת היחידה שאחראית לתפיסת מאות קילוגרמים של סמים בכל שנה? תפסנו לשיחה את אחד הבלשים כדי לקבל מבט מבפנים.

קוקאין שנתפס בפשיטה של יחידת מג"ן (צילום: משטרת ישראל)
הסמים שנתפסו אתמול בגבול ירדן | צילום: משטרת ישראל

מטרת היחידה היא, כאמור, להילחם בהברחות סמים. באופן מורכב קצת יותר, זוהי "פלטפורמה מודיעינית ומבצעית ללחימה כנגד מחוללי הפשיעה בגבולות, שתפעל כנגד מבריחי הסמים והאמל"ח לאורכם של 340 ק"מ של גבולות השלום עם ירדן ומצרים", כמו שנכתב באתר משטרת ישראל.

במהלך השנים המעטות בהן היא פועלת הגיעה יחידת מג"ן להישגים משמעותיים בתחום תפיסת הסמים שמוברחים מהגבול. למעשה, כבר במהלך השנה הראשונה לפעילותה (2008), ציינו במשטרה עלייה של כארבעים אחוז בתיקי סחר וייבוא סמים. מהצד השני, הנתונים הלא רשמיים מצביעים על תלונות של סטלני ארצנו , על "יובש" בשוק הסמים ועל עלייה חדה במחירים.

"אנחנו הופכים לשיח ומחכים עד שיבוא המבריח"

היחידה הוקמה לאחר במשטרה הבינו שחייבים להילחם בתופעת הברחת הסמים מגבול ירדן ומצרים. מפקד המחוז דאז, אורי בר לב, שהיה בעברו גם מפקד יחידת דובדבן, החליט להקים במשטרה יחידה שתפעל במתווה פעולה דומה. לפיקוד היחידה הביאו את רפ"ק (אז פקד) קובי מור, שהשתחרר מצה"ל בדרגת רב סרן ופיקד על פלחו"ד בצנחנים. לתפקיד הסגן מינו את שי אבקסיס, בעברו קצין המבצעים של חטיבת גולני.

"היחידה פועלת בסגנון של יחידות מסוערבות", אומר לנו בלש שמשרת ביחידה ולא הסכים לחשוף את שמו מטעמים בטחוניים. "אנחנו מסתווים בשטח. הופכים כשצריך לאבן או שיח ומחכים עד שיבוא המבריח. אף פעם לא הצליחו לחשוף אותנו בשטח גם כשהמבריחים הם בדואים שחיים ונושמים שטח".

יחידת מגן (צילום: משטרת ישראל)
"אף פעם לא הצליחו לחשוף אותנו בשטח". שוטרי יחידת מג"ן בפעילות | צילום: משטרת ישראל

דווקא ההצלחה והפרסום הראשון של היחידה לא היה קשור להברחות. ב-3 לפברואר 2008 יצאו אנשי היחידה לאימון באזור דימונה. רצה הגורל ובעיר התרחש פיגוע. רפ"ק מור ואנשיו הגיעו לעיר בסמיכות לזמן ההגעה של התקשורת. את התמונה הבאה כולכם מכירים. רפ"ק מור זיהה שאחד המחבלים עדיין בחיים ומנסה להפעיל את חגורת הנפץ. הוא שלף את אקדחו וירה מספר כדורים לעבר ראשו של המחבל. הכל מול צוותי הטלוויזיה שהיו בזירה.

מאות קילוגרמים של סמים בכל שנה

אבל לא במחבלים עסקינן ומאוד מהר הוכיחו אנשי היחידה עד כמה הם נחוצים. היחידה שמנתה אז 25 בלשים בלבד תפסה בשנת 2008 115 ק"ג סמים, מתוך זה 82 קילוגרם הרואין ו- 80 אלף טבליות של אמפטמין (סם ממריץ). באוגוסט 2010 הם כבר תפסו במעצר אחד בלבד 161 ק"ג מריחואנה אצל שני תושבי הפזורה, סעיף המעצר היה החזקת סם שלא לשימוש עצמי וזה די ברור למה. התפיסה הזו הגיעה חודש אחרי שבלשי היחידה תפסו 72 ק"ג הרואין בשווי מוערך של 50 מיליון שקלים. את שנת 2012 הם כבר פתחו עם תפיסה של 24 קילו והיד עוד נטויה.

"בגלל שאנחנו עובדים בגבול כל תפיסה זה בצבע", מספר הבלש שמשרת ביחידה. לעומת התפיסות שלהם, התפיסות של בלשי התחנות נראות "כמו האבק שאנחנו מנקים מהרכב אחרי תפיסת סמים", כך לדברי הבלש.

איך נראה יום עבודה ביחידה?
"ברמת העיקרון זה עבודה במשמרות. אבל זה רק ברמת העיקרון", נאמר לי בחיוך. "בדרך כלל נכנס מידע על מקום מסוים ואז אנחנו נפרסים למארב, על כל המשתמע". מארבים של היחידה יכולים להמשך גם ימים ארוכים - "ואף יותר מכך". לוחמי היחידה מסתובבים עם מדים צה"ליים, רשתות הסוואה ונשקי M-16 מקוצרים, כולל שפצורי הפוזה. ברשותם שלל אמצעי תצפית ומודיעין מסרטי ג'יימס בונד שאסור לנו לכתוב עליהם.

"זה יותר כמו שרות בסיירת מאשר יחידה משטרתית. יש פה אחוות לוחמים שנוצרה בעיקר מלילות של מארבים ומעצרים. זה כולל כמובן את ערבי המנגל והשירה בציבור".

זה לא סרט אקשן, זאת המציאות

"אנחנו מתעסקים בעיקר בהברחות אבל בגלל ההכשרה לפעמים עושים יותר", מספר לנו הבלש. ואכן בדצמבר 2011 אנשי היחידה נשלחו לשחרר חטוף. מדובר היה בבן עשירים מחברון שהגיע לבקר בפזורה. מספר גורמים שהכירו את הבחור החליטו לחטוף אותו ולדרוש כופר, ובמשך מספר ימים הוא הוסתר בשטחי הפזורה הבדואית עד שהגיע מידע מודיעיני. מפקד המרחב דאז, תנ"צ פרץ עמר, נתן את ההוראה ויחידת מג"ן יצאה למבצע חילוץ החטוף וכמובן מעצר שלושת החוטפים החמושים.

יחידת מגן (צילום: משטרת ישראל)
אקשן לא חסר. בלשי היחידה עם שלל הסמים שנתפס | צילום: משטרת ישראל

השירות גם יכול להיות מסכן חיים. באחד המקרים יצאו הלוחמים למבצע מעצר בערבה ביחד עם ימ"ר נגב. "הכוח יצא לבצע מעצר על סוחרי סמים שהביאו חומר מירדן. די מהר הצלחנו לאתר את המבריחים ואת הסוחרים והכוח הרים מחסום סמוך לעין יהב". הסוחרים הבחינו במחסום ועשו את מה שסוחרים נוהגים לעשות - הם ברחו.

"הם עשו פרסה תוך כדי שהם מנגחים את הרכב שבו ישב מפקד הימ"ר (סנ"צ יוסי כהן). מהתאונה יוסי נפצע ושבר את האגן ונפצעו גם שלושה שוטרים וקצינים שהו ברכב. אחרי מרדף קצר הכוח תפס אותם וברכב היה 26 ק"ג הרואין בשווי של כמה מיליוני שקלים".

מעבר לאקשן (בכל זאת, איפה חוץ מהוליווד תיתקלו במרדף מכוניות בכביש הערבה ותפיסה של קוביות לבנות) לא חסרה אצל החבר'ה מיחידת מג"ן גם תחושת שליחות. "חשוב לזכור שמדובר באנשי קבע בלבד ולא חיילים סדירים", נאמר לנו. "רוב הבלשים הם בוגרי שרות צבאי, נשואים ואבות לילדים. אנשים שעושים את העבודה בתחושת שליחות ואהבת המקצוע".

 >> היחידות המיוחדות של המשטרה