יד בפוקר (צילום: Kirby Hamilton, Istock)
בשלב ראשון, שחק בעיקר ידיים כאלה - ובכל הכוח. בשלב שני: שים לב לתמונה פה למטה | צילום: Kirby Hamilton, Istock

"לוקח שתי דקות ללמוד את המשחק ותקופת חיים שלמה כדי להיות בו מאסטר" ככה מתחיל מייק סקסטון כמעט כל פרק בתוכנית שמסקרת את טורניר הפוקר העולמי, ה-WPT, ושהביאה לנו את הפוקר בום שסחף את העולם, את ישראל, ובאופן ספציפי יותר, את הסלון של החבר'ה שלך בכל יום חמישי בלילה.

הבעיה היחידה עם ערבי הפוקר המשובחים האלה: למרות שאתה נורא מתאמץ, אתה לא מצליח לשבור את הרוטינה בה כל שבוע מחדש אתה מפסיד 80 שקלים נוספים ליריבים המגחכים שלך מסביב לשולחן. בכל שבוע מחדש אתה מתרץ את ההפסדים בכמות הבירות שהכנסת לגוף במהלך המשחק, אבל בינך לבין עצמך אתה יודע שזה לא באמת תירוץ.

אז הנה הצעה: אתה לא חייב להפסיד את ה-80 שקלים האלה. נכון, רק התחלת לשחק והמזל לא משחק לך והחבר'ה שלך הם כרישי פוקר שמשחקים כבר שנים - אבל גם השחקנים הירוקים ביותר, אם ישחקו בשיקול דעת, יכולים לצאת מהשולחן עם רווח קטן, או במקרה ההגיוני יותר - לפחות בלי הפסד.

הרעיון הוא לא להישבר ולשחק חכם בהתאם למגבלות שלך כטירון פוקר. הנה הטיפ הראשון כדי להצליח בכך: אל תשחק שיכור. ועכשיו, הנה עוד שמונה טיפים לא פחות חשובים לשחקן המתחיל בטקסס הולדם.

אל תבלף. כן אני יודע, זה מנוגד בעצם לכל הרעיון של המשחק אבל בזמן הקרוב נסה פשוט לשבת בשולחן ולצפות בשחקנים אחרים מבלפים. תן להם להפסיד את הכסף ותרוויח מניסיונם המר. את הבלופים מומלץ לך לשמור לזמן שבו גם אתה תקבל סטטוס של כריש פוקר - ברגע שיפחדו ממך מספיק, הבלופים יהפכו להיות קלים יותר.

בכל זאת בילפת? אל תגלה. למרות שאתה נורא רוצה להראות לכל השולחן שניצחת עם היד הכי גרועה בשולחן - אל תעשה את זה. זו אליה וקוץ בה; אמנם באותו רגע אתה מרגיש טוב אבל זה עלול להתנקם בך, אתה עלול לגרום למישהו "להתלבש" עלייך ויותר גרוע מזה אתה נותן ליריבים אינפורמציה שעלולה להזיק לך בהמשך, אז בינתיים גם אם לא הקשבת לטיפ הראשון ובכל זאת בילפת, אל תחשוף את היד: פשוט תיתן ליריבים שלך לנחש עד כמה ערמומי היית. זאת בדיוק הדרך ליצור לעצמך את הסטטוס של כריש פוקר שאתה כל כך חושק בו.

תשתוק. אמנם חלק נכבד מהמשחק מתבסס על פסיכולוגיה ובעיקר על דיבורים - אבל בדיוק בגלל העניין הזה מומלץ שאתה, השחקן המתחיל, תסתום את הפה. שחקנים טובים יודעים לתמרן את השולחן לטובתם בעזרת הפה ויכולים לקבל ממך אינפורמציה שלא רצית לתת, אז בינתיים תשתוק ותספגו את האינפורמציה מהשולחן עד שתצבור מספיק ניסיון.

שחק ידי פרימיום בלבד. ישנם 169 ידיים שונות שאפשר לקבל בטקסס הולדם, לכם אני מציע לשחק רק עם הטובות שביניהם: זוגות ( 22- (AA ומשפחת המלוכה ((10A-AK. ידוע שפוקר הוא משחק עם מרכיב מזל לא קטן אך שימוש בקלפים החזקים שהחבילה יכולה להציע מגדיל את הסיכוי שלך לנצח יותר ידיים. זה אולי אומר שתשב בצד יותר סיבובים, אבל זה גם אומר שתפסיד פחות כסף ותשפר את המעמד שלך בשולחן. בטווח הארוך, זה בטוח ישתלם לך.

צבור ניסיון באינטרנט. תחום הפוקר באינטרנט הוא אחד הרחבים והמקיפים שיש. ישנם אינספור מדריכים, תוכניות בצפייה ישירה ואתרים של שחקנים מקצוענים, בהם תמורת כמה דולרים תקבל מדריך פוקר פרטי. אבל הכי חשוב ישנן את תוכנות האון ליין פוקר; יש המון כאלה, אז פשוט תבחר את התוכנה עם הממשק שהכי מדבר אליך ותתחיל לשחק. לא תאמין כמה ידיים אפשר לשחק וכמה ניסיון אפשר לצבור.

מנצח בפוקר (צילום: Ethan Miller, GettyImages IL)
ברוך הבא לשלב ב', אם הפנמת את הטיפים שלנו | צילום: Ethan Miller, GettyImages IL

שחק את העמדה שלך. אם יש משהו אחד שאני רוצה שתיקח מהמדריך הזה זה את הטיפ הבא. נצל את העמדה - הפוזישן שלך - כאשר העדיפות היא כמובן ליד שבה כפתור הדילר אצלך או לשתי הידיים שלפניה. המיקום יעזור לך להבין מה הולך; מכיוון שבכל תור במשחק תשחק אחרון, תקבל המון אינפורמציה על היריבים, כמה הם הימרו ואיך הגיב כל שחקן בתורו, מה שיעזור לך להגיע להחלטה הכי משכילה (ורווחית) לגבי המשך הפעולה ביד.

תהמר ראשון. יש המון סגנונות בפוקר והטובים שבשחקנים יודעים להחליף ביניהם במהלך המשחק. אתה עדיין לא שם. הסגנון המומלץ בשבילך הוא הסגור-אגרסיבי, כלומר אתה משחק רק שיש לך ידי פרמיום (סעיף 3), וברגע שיש לך יד טובה אתה לוחץ חזק וקובע את הקצב. "הראשון שמהמר בדרך כלל זוכה", אומר הפתגם וצודק, במיוחד כשיש לך יד טובה. קבע את הקצב, תהמר ותן ליריב להתייסר בהחלטות קשות. אם אין לו יד מספיק טובה, הוא כנראה יפרוש.

המחיר הנכון. נכון להיום, למרות האיסור בחוק, כמעט כל ערב יש עשרות משחקי פוקר פעילים, תוכלו למצוא אותם בפורומים או לשמוע עליהם מחבר,כאלה שסכום הכניסה אליהם הוא 50 שקלים וכאלה שמתחילים רק ב- 1,000 שקל. עצתי אליך, שחק רק בסכומים שאתה יכול לאפשר לעצמך; ברגע שהכסף לא מהווה מכשול תהנה יותר מהמשחק ולא תפחד לעשות מהלכים שבשולחן "יקר" יותר לא תעז לעשות.

>> חושב שאתה יודע לשחק פוקר? בוא תוכיח