"אם אחרי חצי שעה בשולחן הפוקר אתה לא מצליח לזהות מי הפראייר בשולחן, אז כנראה שזה אתה". / Rounders

קלפים משתקפים במשקפי שמש (צילום: spxChrome, Istock)
הוא מסתיר את העיניים? יש עוד דרכים לגלות מה הוא זומם | צילום: spxChrome, Istock

יש הרבה דרכים לקרוא שחקן פוקר. תנועות גוף, דפוסי משחק, סגנון דיבור ואפילו הדרך שבה היריב מסדר את הצ'יפים שלו, יכולה להגיד לך עליו הרבה. המטרה שלך: לזהות את הדפוסים האלה ולהשתמש בהם כדי לזהות מתי היריב שלך מבלף, מתי יש לו יד חזקה ובקיצור, מתי יהיה לך הכי קל לקחת לו את הכסף.

העיניים הן המפתח לנשמה

לא סתם הרבה מקצוענים יושבים בשולחן עם משקפי שמש או כובע לראשם, הם יודעים שהעיניים כמעט אף פעם לא משקרות. שים לב שהרבה פעמים כשאתה מקבל זוג חזק מאוד אתה לא יכול שלא לבהות בו - זה יופי של סימן, לכן תשתדל להסתכל אותה כמות של זמן בקלפים ולא משנה אם זה זוג קינגים או זוג שתיים. מאוד קשה להסתכל למישהו בעיניים ולשקר, לכן אם אתה רוצה לדלות מידע מהיריב תשתדל להסתכל לו בעיניים כשאתה שואל אותו אם הוא פגע בסטרייט או לא.

הבעות פנים

שמת לב שהרבה פעמים אחרי שחבר שלך הימר הימור גדול הוא מסתכל לנקודה באוויר ולא משחרר ממנה? הוא פשוט יודע שכל תנועת פנים שלו יכולה להסגיר את היד שלו. לכן התמקד בפנים של היריב שלך ונסה למצוא רגשות. בתור בני אדם קשה לנו להסתיר רגשות חזקים מאוד, לכן אם בן אדם מתרגש מאוד כי יש לו יד טובה אתה תראה עוצמה בפנים שלו, ואם הוא רץ לסטרייט ולא הצליח להשיג אותו - אתה תראה את זה; קשה מאוד להסתיר אכזבה.

חזק זה חלש וחלש זה חזק

אמנם החוק הזה תקף בעיקר לשחקנים מתחילים, אבל אחרי שצפיתי בהמון מקצועני פוקר אין ספק שגם הם חוטאים בדפוס ההתנהגות הזה.

שחקני פוקר אוהבים להיות תיאטרליים, זה חלק מההנאה שלהם, לכן אם שחקן מעמיד פני חלש ואומר לך משהו כמו " אה זה תורי לשחק?", אל תקנה את זה, הוא כנראה מת כבר להכניס את הכסף לקופה. זה עובד גם בכיוון השני, אם שחקן מרים את הקול שלו בזמן שהוא מכניס כסף לקופה ומנסה להראות "מרתיע" הוא כנראה חלש ולא רוצה שתשוו לו.

ערב פוקר (צילום: שוקה)
אני במקומכם לא הייתי משווה. פשוט חבל על הכסף שלכם | צילום: שוקה

להילחם או לברוח

חוק זה מבוסס על עיקרון פסיכולוגי פשוט: כשהיינו אנשי מערות קשת הרגשות שלנו הייתה מאוד צרה - נתקלת במצב קשה רגשית? יש לך שתי אפשרויות, להילחם או לברוח.

שחקן שיש לו יד ממש חזקה יהיה במצב לחימה והוא כנראה יחווה את הסימפטומים הבאים: התקשחות השרירים, התרחבות אישונים, קצב לב גבוה, גרון יבש, עלייה וירידה של החזה בקצב גבוה ואפילו קצב זרימת הדם בווריד ליד האוזן יעלה. דוגמה טובה למצב הזה ניתן לראות כאשר ידיים של שחקנים רועדות: האדרנלין בגוף זורם, קצב הלב עולה והוא מתקשה לשלוט בעצמו, רוב הפעמים זה סימן שיש לו יד ממש טובה וזה סימן עוד יותר גדול בשבילך לקפל את היד.

שחקן במצב בריחה גם יחווה מצב של חרדה אבל מהכיוון השני - אמנם הוא ייראה עצבני, אבל תנועות הגוף שלו לא ישדרו אותות חזקים. אם שחקן עם יד חלשה עשה לך רייז ואתה עשית לו רירייז, ברגע שהוא נכנס למצב בריחה, הוא יראה נינוח יותר, יסתכל כמה פעמים ביד שלו ויתקפל.

האמת מסתתרת מאחורי ערימת הצ'יפים

במהלך שידור של טורניר פוקר לפני כמה שנים, דיבר השדרן על אחד השחקנים, שכל פעם שיש לו יד חזקה הוא ישר מסתכל על ערימת הצ'יפים שלו, כנראה כי הוא כבר מתכנן את המתקפה בראש. מאז ועד היום אני משתדל לשים לב לעובדה הזו ואני חייב להגיד לכם שזה אחד הטיפים הכי טובים שקיבלתי עד היום.

עוד משהו מעניין שאפשר ללמוד על שחקן דרך ערימת הצ'יפים שלו זה האופן בו הוא מסדר אותם. אולי זו הכללה אבל יש בה הרבה מן הצדק: שחקן שהוא אגרסיבי\חופשי בדרך כלל יהיה עם ערימת צ'יפים מבולגנת. לעומת זאת שחקן שמרן\קונסרבטיבי בדרך כלל יהיה בעל ערימת צ'יפים מסודרת ומאורגנת. מידע זה יכול להיכנס לסט השיקולים שאתה מפעיל כאשר אתה רוצה להגיע להחלטה הטובה ביותר ביד מול השחקנים מסביב לשולחן.

לסיום, הוכחה עד כמה חשוב לקרוא את היריב - ולאיזו רמה אפשר להביא את המיומנות הזאת:

>> טקסס הולדם: מדריך הישרדות לשחקן המתחיל