שיכור (צילום: petdcat, Istock)
יופי, מוח | צילום: petdcat, Istock

אולי, בעולם שבו לא היו מתפרסמים חמישה מחקרים שונים בשבוע – שלפחות שניים מהם סותרים זה את זה – היה קל יותר להתייחס ברצינות לידיעה החדשה שהגיעה מאירופה: שימו לב, אלכוהול באמת מזיק לנו. החוקרים הגרמנים שהגיעו למסקנה המרעישה הזאת הוכיחו שאחרי שלוש כוסות בירה או שתי כוסות יין בלבד, תאי המוח האנושיים מתחילים להינזק. וזה חידוש, כי עד עכשיו המחקרים שהפחידו אותנו בדבר השפעת האלכוהול התייחסו לתאי המוח של בעלי חיים בלבד.

החוקרים, מאוניברסיטת היידלברג בגרמניה, אמרו שזה כבר ידוע שהמוח מגיב במהירות לאלכוהול, אבל מה שהם רצו לבדוק הוא כמה ההשפעה הזאת מהירה. לצורך הבדיקה הם הביאו שמונה מתנדבים ושבע מתנדבות שהסכימו להשתכר למען מטרה חשובה כל-כך, ונתנו להם לשתות אלכוהול דרך קש באורך 90 סנטימטר. המטרה היתה להגיע לרמה אלכוהול בגוף של 0.05-0.06 אחוז – הרמה שמגיעים אליה אחרי שלוש כוסות בירה או שתי כוסות יין – שבה כבר מסוכן לנהוג, אבל הגוף עדיין לא מורעל.

בזמן שהנסיינים שתו, סרק את ראשם מכשיר MRI, שמסוגל לעקוב אחרי שינויים זעירים בתאי המוח. בסוף הניסוי המדענים צקצקו בלשונם ועל פניהם כנראה היתה הבעה של "אמרנו לכם". כי המסקנה העיקרית מהסיפור הזה היתה שאחרי שש דקות בלבד, כמות האלכוהול בגוף מגיעה לרמה של 0.05-0.06 אחוז, וברמה הזאת השינויים בתאי המוח כבר מתחילים להתרחש.

על אילו שינויים מדובר? הם קטנים מאוד, אבל מסתבר שהם לא מאוד בריאים. הנוירולוג ארמין בילר אמר שמשקעים כימיים שבדרך כלל מגנים על תאי המוח מצטמצמים ככל שרמת האלכוהול גדלה, ושרכיבים אחרים של תאי המוח גם צומצמו ככל שיותר אלכוהול זרם לגוף. בקיצור, האלכוהול הורס לאט אך ביציבות את תאי המוח שלנו.

ולפתע, נקודת אור: המחקר מצא שההשפעות ההרסניות נמשכות לזמן קצר בלבד ושבטווח הקצר הנזק הפיך. אבל מיד לאחר מכן, אנחנו שוב מאבדים תקווה: מסתבר שהטווח הקצר לא מעניין אף אחד. הטווח הארוך הוא הבעייתי, כי בכל פעם ששותים, לתאי המוח יותר קשה לתקן את עצמם. "המסקנות אליהן הגענו במחקר יכולות להוות הוכחה לנזק הקבוע שידוע שמתרחש אצל אלכוהוליסטים," אמר ד"ר בילר. "בעתיד נדע את זה בוודאות".

אגב, לכל מי שחשב שקל יותר לשכר נשים: המחקר גם מצא שהמוחות הגבריים הגיבו לאלכוהול בדיוק כמו המוחות הנשיים. אז לא מספיק שאנחנו הורסים לעצמנו את המוח כשאנחנו שותים, עכשיו אנחנו גם לא יכולים להתגאות בזה שאנחנו יודעים לשתות יותר טוב.