דלת הכניסה לבית נחשבת חלק בלתי נפרד מחזית הבית ועונה על כמה פונקציות שימושיות ועיצוביות. מצד אחד, תפקידה הוא להפריד בין חוץ לפנים, לספק מענה של בטיחות ולבודד אותנו מפני נזקי רעש ומזג האוויר, ומצד שני היא מהווה מרכיב עיצובי מרכזי שיוצר רושם ראשוני מהותי ורומז על מראה פנים הבית ועל היחס של דייריו לאסתטיקה ועיצוב. איך שומרים על הקו הדק בין שני השימושים המנוגדים האלה ויוצרים כניסה נעימה ומכניסת אורחים שתספק גם את תחושת הביטחון האישי? קבלו כמה טיפים פשוטים ומועילים.

אין תמונה
פנו את שביל הגישה. ליאורי אלון, טאצ' אנד ווד
אין תמונה
מלבד המיגון, חשוב להתאים את סגנון הדלת לסגנון הבית. מערכת נעילה נשלפת, הרמטיקס

אין תמונה
אם אתם בהליך בנייה הזמינו את הדלת מספיק זמן מראש

 פנו והאירו את שביל הגישה

למרות שאזור הכניסה לבית קטן יחסית, הוא משמש מבואה חיצונית ונקודת מיקוד מרכזית בחזית הבית. חשוב שהדלת תבלוט בשטח ולכן יש לפנות את שביל הגישה או חדר המדרגות ממפגעים ולדאוג לתאורה טובה בשעות החושך. בין אם מדובר בשטח ציבורי כגון חדר מדרגות או בשטח פרטי כמו גינה, כדאי להשקיע באופן קבוע בניקיון על מנת שסביבת הדלת תהיה נעימה ומאירת פנים.

התאימו את הדלת לבית

בחרו דלת שתיתן ביטוי לסגנון העיצוב הכולל של הבית - מראה חדשני, כפרי, עתיק וכדומה. המגוון העצום בשוק יאפשר לכם לבחור בין דלת פלדה, עץ, אלומיניום, זכוכית או כל שילוב ביניהם. שימו לב – אם בחרתם בדלת עץ ודאו שמדובר בעץ מלא או גושני והתקינו מעליה גגון שיגן עליה מפני תנאי מזג האוויר. דלת פלדה חייבת להיות מלאה צמר סלעים ואילו דלת זכוכית חייבת להיות מוגנת בסורג ולשלב זכוכית ממוגנת, עמידה ועבה.

אין תמונה
חשוב לוודא שהדלת נפתחת בקלות. Open Gallery

אין תמונה
ודאו שאין מכשולים מאחורי הדלת. נירלט

העדיפו יצרן מורשה

מכיוון שדלת הכניסה היא היקרה שבדלתות הבית חשוב ושווה להשקיע בכזו שתתאים לאופי החזית ותיצור מראה אסתטי והרמוני. מבחר הדלתות היום עצום ורב ולכן כדאי לערוך חקר שוק, לבדוק את החלופות ולהשוות מחירים. כדי להימנע מתקלות עתידיות, רצוי וכדאי לבחור דלת אצל יצרן מוכר ומורשה בעל מוניטין ששירותיו ניתנים בסניפים רבים ברחבי הארץ. אם אתם נמצאים בהליכי בנייה, כדאי שתזמינו את הדלת מבעוד מועד כדי לא לגרום לעיכוב בשלב מאוחר יותר בשל זמן אספקה ממושך. בטרם תקבלו החלטה סופית, ודאו שהדלת שבחרתם איכותית, עומדת בתווי התקן ומלווה בתעודת אחריות, כן הזמינו התקנה מדויקת ומושלמת שתבטיח שימוש תקין ושוטף.

סלקו מכשולים מאזור הכניסה

חשוב לוודא שהדלת נפתחת בקלות וללא חריקות, ולכן, במידת הצורך, כדאי לשמן את הצירים ולוודא שהדלת נפתחת לרווחה וללא הפרעות. חשוב גם לא לאחסן פריטים מאחורי הדלת או להציב מאחוריה ארונות אחסון או פריטים כמו נעליים ותיקים שחוסמים את הפתיחה החלקה.

בחרו ידית עמידה

כדאי שהידית תתאים בחומר ובסגנון לדלת, אך יש לשים לב לכך שהיא עומדת במבדקי האיכות המחמירים שכוללים עמידות בתנאי מזג אוויר, נוחות בשימוש ועמידה בעומס לאורך זמן. מגוון הידיות עצום ונע בין ידיות סטנדרטיות שעלותן נמוכה ועד לידיות מסוגננות ומהודרות שמשלבות חומרים מפתיעים כמו נירוסטה, עץ, פורצלן, אקריליק וכדומה בהזמנה אישית ובאלפי שקלים.

אין תמונה
כדאי שהידית תתאים בחומר ובסגנון לדלת. ידיות של יעד פרזול

תלו שלט בחזית הבית

השקיעו בטיפוח חזית הבית או הבניין והציבו שלט בולט וקל לקריאה שכולל את הכתובת המדויקת ומספר הבית. על דלת הכניסה עצמה תוכלו להצמיד שלט שעליו שם המשפחה או שמותיהם של בני המשפחה. קיימים אין ספור סוגי שלטים, בהם אריחי אותיות ומספרים להרכבה עצמית, שלטי מתכת עם חריטה, שלטי עץ עם אותיות בולטות, שלטי קרמיקה או פימו, שלטים מצוירים ואפילו שלטים רקומים. היצירתיים שביניכם יוכלו בקלות רבה להכין שלטים באופן עצמאי.

אין תמונה
קנו שלט לדלת מהמגוון הרחב או הכינו בעצמכם. שלט של לוקה, מעודד צבעים
אין תמונה
הוסיפו עציץ פורח. מריצה לעציצים, הרמוניה

אין תמונה
הוסיפו שלט דקורטיבי בכניסה. ליאורי אלון, טאצ' אנד ווד

 טפחו את אזור הכניסה

קשטו את סביבת הכניסה בשטיח ופריטי נוי. בשוק קיימים שטיחים רבים ממתכת, פלסטיק, גומי, חבל וחומרים טבעיים שאת חלקם ניתן לשטוף במים. לצד הדלת ואפילו עליה ניתן לתלות תמונות, פריטי אמנות וקישוטים, כמו תריסי חלונות ישנים שעוצבו מחדש, פעמוני רוח, מוביילים, אותיות נוי ועוד. גם את הדלת עצמה ניתן לחדש באמצעות צביעה, ציפוי או אפילו קילוף וחשיפת החומר המקורי.

הוסיפו צבעים ועציצים

הצבע הירוק ידוע בהשפעתו החיובית כמרגיע ומאיר פנים, והצבת עציץ ליד הדלת תשדרג כל כניסה. על פי תורות המזרח, עציצים פורחים יעודדו צמיחה והתפתחות. ולכן חשוב מאוד לטפח את הצמחים באזור זה, ולנכש עשבים שוטים וצמחים נבולים.

אין תמונה
צמחייה לאורך הכניסה. דלת של open gallery
אין תמונה
הניחו שטיח כניסה מעוצב. סופי עיצובים
אין תמונה
עדיפות לחומר קל לניקוי. סופי עיצובים

אין תמונה
ירוק מסביר פנים. כדי ראטן מעוצבים של רשת גרין

 שדרגו את צליל הפעמון

אם ברשותכם פעמון חשמלי בעל צליל צורם או מעצבן תוכלו בקלות רבה להחליפו בפעמון חדש (קיימים בשוק גם פעמונים אלחוטיים) או בפעמון אמיתי מהסוג הישן העשוי מתכת, זכוכית או קרמיקה ויוצר צלילים טבעיים ונעימים.

אין תמונה
מגוון פעמונים

1. פעמון עם חיישן 2. פעמון אלחוטי עם מגוון מנגינות 3. פעמון אלחוטי מהבהב 4. פעמון עם מנגינה וחיישן. צ'יינה דילס

שקלו להוסיף אמצעי בטיחות

רוב הדלתות החדשות מיוצרות עם מנגנוני הגנה ונעילה שהינם חלק בלתי נפרד מעסקת החבילה. עם זאת, לאחרונה יצאו כמה מוצרים שמאפשרים ביטחון מרבי נגד פריצות, ובהם מנעול שמתלבש על הדלת ועובד עם טביעת אצבע או קודן ללא צורך בחשמל. מוצר אחר משמש כמערכת נעילה באמצעות צירים נסתרים שניתנים לשליפה והעברה לדלת חדשה. המוצר כולל גם נעילה עליונה שמחליפה את השרשרת הישנה וכן מנגנון בטיחות שמונע טריקה.

אין תמונה
ליתר ביטחון. מנעול טביעת אצבע של מרקורי

ואם כבר נכנסתם, תראו איך כדאי לסדר את המבואה לבית לפי הפנג שואי

החלטתם להחליף את דלת הכניסה? ספרו לחברים