המקום שבו אנחנו מבלים את מרבית זמננו בבית, הוא גם המקום שבו הכי קשה לשמור על הניקיון. מסימני ידיים ואוכל ועד כתמי שמן, אין ספק שיש צורך להשתמש בחיפויים איכותיים עבור קירות המטבח, אשר יהפכו את פעולת הניקיון לקלה יותר וישמרו את החלל הדקורטיבי של החדר. ואכן, כשזה נוגע לטפטים ומדבקות בחלל המטבח, עליהם להיות חסינים בפני מים ונוזלים אחרים וכמובן יש לקחת בחשבון את סוג החומר ממנו הם עשויים. כדי לבדוק איזה סוגי טפטים ומדבקות מתאימים לשימוש במטבח, כמה הם עולים פחות או יותר וכל כמה זמן צריך להחליף אותם אם בכלל פנינו לקבל טיפים יעילים ממיטב המומחים בתחום.

אין תמונה
ציוץ של ציפורים במטבח. גולדשטיין גלרי טפט

החומרים הכי טובים לשימוש בטפטים ובמדבקות: החומרים הכי פרקטיים ונכונים לחיפוי הקיר מבחינת מדבקות או טפטים הם ויניל עבה מאד, מהסוג האיכותי ביותר, כמו גם ויניל מוקצף. חומרים אלו אינם דוהים בשמש, קלים לניקוי בשל עמידותם הגבוהה למים ועל כן עמידים לטווח הארוך. חשוב לבחור בטפטים פשוטים לניקיון באמצעות מטלית לחה.

איפה כדאי להדביק: מומלץ להדביק את הטפט או המדבקות באזור בו לא נעשה שימוש בגז או בקרב אדים, לצורך עמידות גבוהה יותר של החיפוי. הדבקה באזור שכזה עלולה לגרום לדבק להיפתח ולפגום בטפט. מה שכן, לפעמים מספיק להשתמש רק בצבע אקרילי טוב ולא צריך טקסטורה. איזון זו מילת המפתח.

כל כמה זמן צריך להחליף: טפט צריך להיות מוחלף רק כאשר עוברים דירה, אולם עמידות הטפט והמדבקות תלויה באופן בו פעולת ההדבקה בוצעה, בסוגו ואיכותו ובאיכות הקיר עליו מודבק. אם הקיר סובל מבעיות כמו רטיבות וסדקים, קיים סיכוי גבוה שהטפט יתקלף בשלב מוקדם יחסית. ככל שפרמטרים אלו יהיו איכותיים יותר, עמידות הטפט תהיה לשנים ארוכות יותר. 

סגנון עיצוב מומלץ: קיים מגוון רחב של מרקמים וטקסטורות על גבי הטפט או המדבקות. מומלץ לבחור בטפט בעל מרקם מיוחד ועדין בחלל המטבח ולאו דווקא בטקסטורות, בכדי לא ליצור תחרות אל מול הדקורציה של המטבח, כגון שיש או פריטים אחרים. במטבח התקנת טפט תייצר אלמנט ויזואלי מושך מאוד. באם הוחלט לתכנן מטבח רגוע ושקט, רצוי לשלב טפט עם הרבה עניין וגיאומטריה מעניינת. באם המטבח מעניין ועם צבעוניות נכונה, הטפט ייתן רק טקסטורה מעניינת על גבי הקיר בגוונים שקטים.

טפטים למטבח, עיצוב זיוה גורסקי (צילום: עוזי פורת)
מומלץ לבחור בטפט בעל מרקם מיוחד ועדין. עיצוב: זיוה גורסקי | צילום: עוזי פורת

באזור המטבח עדיף להשתמש דווקא במדבקות קיר עם רמיזות לנושאים הקשורים לאוכל או משפטי השראה מתאימים ומעוררי תיאבון ולמקם את הטפט בחדר האוכל או בפינת האוכל כדי לתת נופך לחלל וגם כדי לחבר אותו עם העיצוב של כל הבית. ניתן לשחק גם עם טקסטורות תואמות של ריפודים ווילונות.

כמה זה עולה: ככלל, עלות של יישום הטפט נגזרת מכמות הגלילים הנדרשת עבור הקיר המסוים, בתוספת עלות ההדבקה. עלות הגלילים משתנה בהתאם לסוג הטפט ואיכות החומר ממנו הוא עשוי, מודל השקתו ועוד ויכולה לנוע בין 400-1,500 שקלים לגליל, בתוספת עלות הדבקה של בין 150-200 שקלים למטר התקנה. עלות תמונה יחידה מגיעה לכ-2,000 שקלים לתמונה, אולם המחיר תלוי איכות וגודל.

כמה מטרים של טפט צריך בדרך כלל: עבור קיר ממוצע של כ-10 מ"ר נדרשים בדרך כלל שני גלילים. יש לקחת בחשבון את הדוגמה הספציפית של הטפט ואת מידת הנשנות והרציפות של הדוגמה. לעיתים עקב נשנות שכזו יש צורך בכמות גדולה יותר של גלילים.

אין תמונה
מוטב לא להדביק טפט ליד הכיריים. מעודד צבעים

דוגמאות מדליקות במיוחד: 

מדבקת קיר של מנורות: Pendant Light. בסט שלוש מנורות וניתן לבחור שלושה צבעים שונים. מידות 150X40 ס"מ כל מנורה. מחיר: 195 שקלים. להשיג: Look.

טפטים למטבח, איור מנורות (צילום: look.co.il)
ניתן לבחור שלושה צבעים. מדבקת קיר של מנורות | צילום: look.co.il

מדבקת קיר של אביזרי מטבח: פשוטות להדבקה. רוחב: 100 ס"מ, אורך: 70 ס"מ. מחיר: 225 שקלים. להשיג: Look.

טפטים למטבח, כלים כוסות (צילום: look.co.il)
כוסות ואביזרים על הקיר | צילום: look.co.il

טפט אביזרי מטבח עמוסים: דפוס מבריק אשר מעניק הגנה נגד חיידקים. מחיר: 12.5 לירות שטרלינג לגליל. משלוח מינימום לשני גלילים. להשיג: Wilko.

טפטים למטבח, כלים גובה (צילום: wilko.com)
עומס חיננני וסגלגל | צילום: wilko.com

טפט מדגם "קפה" של המותג "איזק": יגיע לארץ בשבועות הקרובים. הדוגמה הינה בהשראה סקנדינבית בעיצוב סנדרה איזקסון, הטפט דוחה אש. מחיר 295 שקלים לגליל (אורך 10 מטר רוחב 52 ס"מ). להשיג: Kas.

טפטים למטבח איזק אווירה גובה (צילום: איזק טפט)
השראה סקנדינבית וטפט דוחה אש | צילום: איזק טפט

טפטים סכו"ם ופרחים מתוך קולקציית Bistro, קולקציית חיפויים המביאה אל חלל המטבח ופינת האוכל  המודרניים נגיעת עיצוב מקורית בעיצוב רטרו צבעוני. כל אחד מהעיצובים בקולקציה מוצע במגוון רחב של צבעים. מחיר: 82 שקלים למטר. להשיג: גולדשטיין גלרי טפט.

טפט ילדותי של המותג Khroma. עשוי מחומר שמאוד קל לנקות, רחיץ ברמה מאוד גבוהה ומצוין לאזורים שנוטים ללכלך. מחיר: החל מ-400 שקלים לגליל. להשיג: מעודד צבעים.

אין תמונה
סכו"ם פרחוני בשחור ולבן

טפט מודרני בצורת דלת של המותג האנגלי Mr. Pershwall. מדובר בתמונת טפט בלי מוטיבים שחוזרים על עצמם, כאשר התמונה יוצרת עניין מקורי על הקיר וסיפור מעניין בחלל החדר. מחיר: החל מ-600 שקלים לגליל. להשיג: מעודד צבעים.

אין תמונה
כמו דלת, אבל לא

טפט אביזרי מטבח של גרהאם אנד בראון ביבוא טמבור: טפט מיוחד לחדרים רטובים אשר עמיד בפני רטיבות. מחיר: 280-320 שקלים לגליל של חמישה מ"ר. להשיג: רשת טמבור.

טפטים למטבח, רק כלים גובה (צילום: טמבור גראהם אנד בראון)
עמיד בפני רטיבות | צילום: טמבור גראהם אנד בראון

טפט Boho Chic מתוך הקולקציה החדשה של טפטים ברשת כרמל. רוחב: 53 ס"מ, אורך: 10 מטר, כמות הגליל: 5.30 מ"ר. מחיר לגליל: 425 שקלים. להשיג: רשת כרמל.

אין תמונה
טפטים למטבח, כרמל שטיחים ופרקט גובה

מדבקת קיר של חזירים: לא לאוכלי הכשר. עבודת יד עשויה ויניל מט. מידות 33X20 ס"מ לגליל גדול. מחיר: 15 דולר. להשיג: Etsy.

טפטים למטבח, חזירים (צילום: www.etsy.com)
מתאים בול לנישה | צילום: www.etsy.com

מדבקת קיר של כלי מטבח: עשויה חומרים שאינם רעילים, דביקה ועמידה למים. מתאימה למשטח יבש, שטוח וחלק וניתן לעטר איתה קירות, דלתות, חלונות וארונות. מחיר: 20.99 דולר. להשיג: Etsy

טפטים למטבח, כלים (צילום: www.etsy.com)
לקירות, דלתות, חלונות וארונות | צילום: www.etsy.com

מדבקת קיר עם פתגם: "המטבח שלי היה נקי בשבוע שעבר. מצטער שפספסת את זה". מחיר: 19.98 דולר. להשיג: Etsy.

טפטים למטבח, כיתובים (צילום: www.etsy.com)
בשבוע שעבר המטבח היה נקי | צילום: www.etsy.com

מדבקת קיר עם אישה ופתגם: "אני אוהבת ימים בהם הבעיה היחידה שלי היא 'תה' או 'קפה'". מחיר: 22.90 דולר. להשיג: Etsy

טפטים למטבח, חזירים, צילום איור אישה (צילום: www.etsy.com)
תה או קפה? | צילום: www.etsy.com

טפט בסגנון כפרי: החל מ-400 שקלים לגליל. להשיג: נוסבאום, לבונטין 3, תל אביב.

אין תמונה
המראה הכפרי במטבח

איך מדביקים לבד?

תזדקקו לעיפרון, גלגלת רחבה וצרה, מברשת, דלי, סכין יפנית חדה, סרגל ברזל, אנך ומשטח עבודה גדול ונקי. הכינו את הקיר: לפני ההדבקה יש לשייף את הקיר, להוציא מכסי שלטר או נקודות חשמל בולטות. במידה וישנו טפט ישן, מסירים כמובן מהקיר. את השאריות העיקשות מסירים עם מים חמים.

הכנת הדבק: מומלץ להשתמש בדבק איכותי מסוג מטילן, או הדבק המומלץ על ידי היצרן ורצוי שיהיה ידידותי לסביבה על בסיס מים. אם לא מומלץ אחרת, יש למלא חמישה ליטרים מים קרים מהברז בתוך הדלי, להוסיף בעדינות תוך כדי ערבוב את תכולת הקופסה (125 גרם), לערבב היטב עד להמסת הגושים. כמות הדבק הדרושה למ"ר אינה קבועה ותלויה בסוג הטפט.

לאחר יצירת הדבק: יש להמתין כשעה ולאחריה לערבב שוב את הדבק בכדי להימנע מגושים, למרוח את הקיר עליו עומדים להדביק את הטפט באמצעות מברשת נקייה ולהמתין עוד כשעה עד לייבוש הדבק.

חיתוך הטפט: מומלץ לחתוך את הטפט בגובה הקיר + 10 ס"מ. מודדים 50 ס"מ מקו הקיר בחלקו העליון מהפינה, מורידים אנך באמצעות משקולת מחוברת לחוט, מסמנים את האנך על הקיר וזהו למעשה הקו ההתחלתי שממנו מתחילה פעולת ההדבקה. ההתחלה מנקודה מרוחקת מהקיר ב-50 ס"מ, נובעת מהעובדה שלא כל הקירות ישרים ולכן סטייה ראשונית של אפילו מ"מ אחד, עשויה לפגוע בהתאמת הדוגמה לאורך הקיר.

הדבקה: מורחים על גב הטפט דבק באמצעות מברשת ומדביקים. מחזיקים את הטפט מקצהו העליון ומניחים אותו על הקו האנכי של הקיר (בנקודת המפגש עם התקרה). מומלץ להשאיר מספר סנטימטרים מיותרים כלפי מעלה וגם כלפי מטה, כדי ליישר בהמשך. כיוון ההדבקה הנכון הוא מלמעלה למטה, על מנת שלא ייווצרו בועות אוויר. יש לציין כי חשוב למרוח את דבק על הטפט ולהדביק מיד - אחרת הטפט לא ידבק.

הידוק הטפט: הברישו אותו עם גלגלת (בפינות מומלץ עם גלגלת דקה). ההברשה מתחילה בחלק העליון של הטפט ונמשכת עד למטה. לאחר ההדבקה והמתנה של שעה לייבוש, מסירים עודפים על ידי סימון סרגל וחיתוך בסכין יפנית.

טפטים למטבח, פרחים (צילום: www.houzz.com)
כיוון ההדבקה הנכון הוא מלמעלה למטה | צילום: www.houzz.com

הטיפים באדיבות: אייל כהן, מנהל שיווק של "מעודד צבעים", שרית קרייתי גולדשטיין מ"גולדשטיין גלרי טפט", מעצבת הפנים, אורלי הורוביץ והאדריכלית ומעצבת פנים, גלית פנינה אבינועם

איך להתאים את הטפט המושלם לחדרי הבית
רעיונות מרעננים לעיטור קירות הבית בפסים