עם צבעים נכונים, אביזרים ידידותיים ומשחקים מהנים ניתן לשפר לבלי הכר את שהותם של פעוטות בגן הילדים. במסגרת שיתוף פעולה התנדבותי של חברת איקאה עם עמותת אקים הוחלט לשפץ את מרכז הולנד ביפו, מעון יום שיקומי טיפולי לפעוטות בעלי עיכוב התפתחות בגילאי 0-3. הפרויקט החל כבר בקיץ, אז השיקה איקאה את מבצע ההתרמה "אכלת טוב, עשית טוב", במסגרתו העבירה חמישה שקלים מכל ארוחת ילדים המשתתפת במבצע לטובת שיפוץ המעון וגייסה כ-100 אלף שקלים.

גן ילדים איקאה, ציורי קיר (צילום: ZOOG הפקות)
הדרישה: להפוך את החלל לפונקציונלי | צילום: ZOOG הפקות

גן ילדים איקאה, משחקים יחד ולחוד (צילום: ZOOG הפקות)
בצבעים נוחים ולא צועקים מדי | צילום: ZOOG הפקות

 קירות רחיצים בכחול

שבוע ימים נמשכו עבודת השיפוץ על המעון, המופעל על ידי עמותת צ'יימס ישראל בשיתוף עמותת אקים ומטופלים בו 50 פעוטות בארבע כיתות. המרכז שופץ מן היסוד וצויד ברהיטים ובאבזור מלא אותו תרמה הרשת. חברת טמבור תרמה את הצבעים וחברת "מובילי דרור" סייעה בלוגיסטיקה. על תכנון הפרויקט עמלו כ-80 עובדים מחנויות הרשת שהגיעו ליום או יומיים, והמעצבים הראשיים, יונתן תמיר ונועה מימון, נכחו לכל אורכו.

"לפני שהתחלנו בשיפוץ", מספרים תמיר ומימון, "קיימנו סיור מקדים עם מנהלת המעון כדי להבין ממנה מה חשוב לה שיהיה בחדר. הדגש המרכזי שעלה היה להפוך את החדר לכמה שיותר פונקציונלי, כזה שיאפשר מרחב למשחקי יצירה והשראה בהתאם לאופי של הילדים. סך הכל ערכנו שלושה סיורים עם מנהלות מחלקות העיצוב בחנויות, ועוד סיור אחד או שתיים למדידות במקום - גודל המטבח, החלונות בחדר, דלתות ומיקומי החשמל והתקשורת, שאותם גם לקחנו בחשבון טרם השיפוץ".

גן ילדים איקאה, פינת עבודה בטיחותית (צילום: ZOOG הפקות)
מרחב למשחקי יצירה והשראה | צילום: ZOOG הפקות

"כשמדובר בעיצוב למעון או גן ילדים", אומרים השניים, "יש חשיבות רבה לבחירת צבע הקירות, כי לצבע יכולה להיות השפעה על מצב רוחו, התנהגותו וכושר הריכוז של הילד. מומלץ לבחור גוונים פסטליים ורכים שמשרים אווירה רגועה יותר כגון גווני תכלת, ורוד, שמנת וכו'. לעומת זאת, מומלץ להימנע משימוש בצבעים עזים ובוהקים כמו צהוב ואדום, שעשויים להסב תחושת חוסר סבלנות וחוסר נוחות".

"לאחר התייעצות עם המטפלת הפרה-רפואית שמלווה את ילדי הגן, בחרנו לצבוע את הקירות בצבע כחול בהיר שהשתלב נהדר עם הצבעוניות של המעון. הקפדנו לבחור בסוג צבע רחיץ שמאפשר לשמור על רמת ניקיון טובה. אחרי הצביעה ערכנו התאמה גם למוצרי טקסטיל שבחרנו (וילונות, שטיחים, כריות וכו'), וגם הם תרמו לאווירה הרצויה. לשטיחים היה כאן תפקיד יצירתי נוסף: הם שימשו אותנו כלוח גדול ופרקטי לתליית יצירותיהם הססגוניות של הילדים. בחרנו לתלות וילונות כהים מאחר ובשעות הצהרים הילדים נמים, ובאמצעות הווילונות רצינו לחסום את כניסת קרני השמש בשעות אלו, ולייצר אווירה של רגיעה וזן לשינה בחדר".

גן ילדים איקאה, פינת משחק ופינת יצירה (צילום: ZOOG הפקות)
אווירה של רגיעה וזן | צילום: ZOOG הפקות

פינות משחק משותפות

"כדי ליצור צבעוניות, עיצוב ואווירה מיוחדים בכל כיתה", מספרים תמיר ומימון, "הוספנו מדבקות קיר בצורות שונות: אפרוחים, דובונים, ארנבים ופרפרים. מלבד הצבעוניות, המדבקות יצרו תחושת שייכות לכל ילד עם הקבוצה והכיתה אליה הוא שייך. בחדרי המעון השונים הקפדנו לשלב פינות שייצרו עבור הילדים החמודים מקור להשראה ולדמיון. כך למשל, הוספנו מראות צבעוניות בגובהם הממוצע של הילדים, הצבנו את פינות המשחק אחת ליד השנייה כדי שהילדים ישתפו אחד את השני בעודם משחקים, והוספנו אוהלי קרקס צבעוני לילדים שרוצים לשחק בפרטיות.

כדי להוסיף עוד קצת צבע מיסגרנו גלויות צבעוניות אותן תלינו על גבי הקירות. זה קו מנחה חשוב, במיוחד בעיצוב גן ילדים - כשרוצים לייצר אווירה של כמה חללים מופרדים בעלי פונקציות שונות בחדר אחד, אפשר להשתמש בטקסטורות שונות וטקסטילים על גבי הקירות, במזרנים צבעוניים וכיוצא כזה. כך הילדים יכולים להבין שזוהי פינת המשחק, זוהי פינת היצירה וכן הלאה".

גן ילדים איקאה, צבעוניות (צילום: ZOOG הפקות)
לילדים שרוצים פרטיות | צילום: ZOOG הפקות
גן ילדים איקאה, משחקי חשיבה (צילום: ZOOG הפקות)
זוהי פינת המשחק | צילום: ZOOG הפקות
גן ילדים איקאה, ביצי פעילות (צילום: ZOOG הפקות)
וכאן יושבים בכיף | צילום: ZOOG הפקות
גן ילדים איקאה, בובות  (צילום: ZOOG הפקות)
וגרה ג'ירפה עם דוב | צילום: ZOOG הפקות

גן ילדים איקאה, ציורי קיר לשייכות (צילום: ZOOG הפקות)
ציור קיר שמביע שייכות לחלל מסויים | צילום: ZOOG הפקות

"את המבואה של הגן בחרנו לעצב באופן שיזמין את כולם להיכנס, ולכן קיר הכניסה נצבע בירוק. תלינו כפתורים גדולים שמוסיפים קריצה עיצובית למבוגרים שגם מזמינה את הילדים, והוספנו פינת אוכל על מנת לענות על צרכיהן של המטפלות. את פינת הישיבה עטפנו בצמחים ירוקים שמביאים עימם אווירה של טבע ורגיעה".

גן ילדים איקאה, מבואת כניסה - נקודות (צילום: ZOOG הפקות)
כניסה מזמינה לכולם | צילום: ZOOG הפקות
גן ילדים איקאה, כפתורים (צילום: ZOOG הפקות)
קריצה עיצובית למבוגרים | צילום: ZOOG הפקות
גן ילדים איקאה, ציור קיר נעים לעין (צילום: ZOOG הפקות)
ציור קיר נעים לעין גם בפינת העבודה | צילום: ZOOG הפקות
גן ילדים איקאה, טרנד בולט צמחיה מהחוץ אל הפנים (צילום: ZOOG הפקות)
כי גם למטפלות מגיע | צילום: ZOOG הפקות
גן ילדים איקאה, מובייל (צילום: ZOOG הפקות)
קן לציפור בין העצים | צילום: ZOOG הפקות

גן ילדים איקאה, צמחיה (צילום: ZOOG הפקות)
אווירה של טבע ורגיעה | צילום: ZOOG הפקות

"אחסון נבון בגן ילדים (וגם בחדר ילדים, אגב) מאפשר ניצול אופטימלי של חלל החדר ובכך נותן מקום לשינה, למשחק וליצירה. מבחינת נגישות, חשוב לאפשר לילדים נגישות למשחקים ולצעצועים כך שיוכלו לפתח עצמאות בלקיחת והחזרת החפצים".

"גן ילדים אופטימלי משלב מלבד אסתטיקה ונוחיות גם בטיחות מרבית. מומלץ להימנע משימוש בפריטים המאפשרים טיפוס ולהצמיד את הפריטים הכבדים לקיר כדי למנוע את נפילתם. לפיכך בחרנו את כסאות המורה שיהיה ללא גלגלים, כך שגם אם הילדים יטפסו עליהם הם לא יתגלגלו לאחור. כמו כן, כדאי לוודא שהפריטים השימושיים נמצאים בהישג ידו של הילד כדי למנוע את הצורך בטיפוס. בנוסף, מומלץ להימנע משימוש בריהוט בעל פינות חדות ולהעדיף ריהוט בעל פינות מעוגלות, ולוודא שהרהיטים עשויים מחומרים עמידים, מתאימים לשימוש ילדים ואינם מכילים חומרים מסוכנים. גם על חדר המנהלות לא פסחנו. מאחר והחלל שלהם היה קטן יחסית ושימש שתי עובדות בו זמנית, השתמשנו בפתרונות אחסון יעילים במיוחד. יחידות אחסון נמוכות, למשל, מומלצות להנחת הציוד המשרדי הכבד כגון פקס, מכונת צילום, מדפסת וכו' על הדופן העליונה. השטח שנותר ביחידה יכול לשמש לאחסון פריטים נוספים כגון נייר צילום ומחסניות דיו".

גן ילדים איקאה, סדר ואחסון (צילום: ZOOG הפקות)
נגישות ובטיחות גם יחד | צילום: ZOOG הפקות

גן ילדים איקאה, שטיח משחק (צילום: ZOOG הפקות)
בהישג ידם של הילדים | צילום: ZOOG הפקות

הרהיטים שהשתתפו בפרויקט: SANSAD - שולחן ילדים בגודל ‎100x60 ‏ס"מ מאורן כחול/אדום, מתכוונן לשלוש מידות גובה - 275 שקלים;  קריטר כיסא לילדים - 95 שקלים; DUKTIG - מיני מטבח שמעודד משחקי תפקידים אשר עוזרים לילדים לפתח כישורים חברתיים באמצעות חיקוי התנהגות המבוגרים והמצאת תפקידים משלהם, הרגליים מתכווננות ל-3 גבהים שונים - 695 שקלים; מראה ירוקה לילדים - 95 שקלים; ביורסטה שולחן אוכל - 1290 שקלים; כיסאות INGOLF לבנים -  345 שקלים; פייקה עציץ מלאכותי 21 ס"מ עם במבוק - 295 שקלים; שטיח עיגולים שנתלה על הקיר לתליית העבודות של הילדים - 745 שקלים; TROFAST - מסגרת מתקן לאחסון - 325 שקלים; TROFAST - תיבת אחסון בצבע ירוק או אדום, 12/19 שקלים; CIRKUSTALT - אוהל לילדים, קל להזזה ולפירוק - 95 שקלים.

בשביל זה יש וילה: איך מעצבים קומה רק לילדים
טיפים לארגון חדר הילדים