אחת מתמחה באירועי קונספט ייחודיים והאחרת אופה, מצלמת, תופרת ויוצרת. מגמת הקראפטריות (העוסקות במלאכת יד) הולכת וצוברת תאוצה עם התפתוחת הניו מדיה והרשתות החברתיות. יותר ויותר נשים נחשפות לנושא ועוסקות בו בזמנן הפנוי. חלקן הופכות אותו לתחביב מרכזי, למיזמים, לעסקים ואפילו למקצוע. אחרות, פשוט נסחפות לתוכו, לעיתים עד כדי אובססיה, ומקדישות לו זמן רב. אחת המגמות הבולטות שצמחו לאחרונה מתוך מגמת הקראפט היא ימי ההולדת המושקעים. חמש קראפטריות מספרות על חגיגות הקונספט המרהיבות שהכינו, משלב הרעיון ועד הביצוע, כולל טיפים אישיים.

ברווז על מקל (צילום: שרית נובק - מיס פטל)
זר של ברווזים. כי ברווזונת בת שנתיים | צילום: שרית נובק - מיס פטל

יום הולדת שנתיים: איך עושה ברווז

ההכנות: "על יום הולדת בקונספט ברווזים ואווירה צהובה, חלמתי עוד לפני הלידה", מספרת שרית נובק, בעלת הבלוג "מיספטל". "היה לי חלום על קאפקייקס עם קישוטי ברווזונים. ביום שמצאתי אותם פשוט רכשתי וידעתי שמתישהו החלום יהפוך למציאות. שנתיים אחרי הרעיון החל להתגלגל, ובכל פעם שראיתי משהו שמצא חן בעיני ויכול היה להתאים - רכשתי ושמרתי. כך, למשל, קרה שפעם אחת מצאתי בדיוק את השמלה שתתאים לבתי, ובפעם אחרת, מצאתי קשים לבנים עם פסים צהובים".

מאפינס על השולחן (צילום: שרית נובק - מיס פטל)
כבר בהריון היא חלמה על ברווזים | צילום: שרית נובק - מיס פטל
מאפינס ברווז עפ זיקוק (צילום: שרית נובק - מיס פטל)
אחרי שנתיים הפך החלום למציאות | צילום: שרית נובק - מיס פטל

עוגיות ברווז (צילום: שרית נובק - מיס פטל)
והברווזים הפכו לעוגיות | צילום: שרית נובק - מיס פטל

העיצוב: למרות שהיו לה פריטים רבים בבית, השלימה נובק את העיצוב באמצעות כלים חד פעמיים, בלונים, שרשרת נייר, כובעים, וכדומה. "כדי להשלים את האווירה, הכנתי עוגיות ועוגות קטנות בצורות או עם קישוטי ברווזונים, מוס עם ברווז למעלה. כמו כן, כפיות צהובות חד פעמיות עם שוקולד מוקפא עליהן, כדורי שוקולד, עוגות קטנטנות על מקל ואפילו משקה צהוב עם ברווזים ששטו בתוכו וכמובן הקשים עם הפסים הצהובים".

טיפ שלי: "אחידות זה שם המשחק. מתחילים בבחירת צבע, או שילוב צבעים, לצד סגנון אחיד שילוו אתכם לאורך כל האירוע ויחזרו על עצמם בתפאורה, בקישוטים, בעיצוב השולחן, בכלי ההגשה ואפילו בבחירת הבגדים. ברגע שבוחרים נושא למסיבה, כדאי לשלב אלמנטים שקשורים בו בגרפיקה לקישוט המנות, במדבקות לכוסות השתייה והסכו"ם, בתוויות המוצמדות לשקיות הפתעה, בהדפסה על דף סוכר לעיטור עוגיות, בדגלונים לקישוט וכדומה.

שרית נובק היא אמא לשניים, גרה בתל אביב, הוגה, יוצרת ומצלמת. בבוקר היא הייטקיסטית מדופלמת, אחר הצהריים, אמא ובערב - עקרת בית נואשת (לדבריה). בין לבין היא יצרה את הבלוג "מיספטל" מנסה להעשיר את הנפש, כי במקום שבו קריירה ואמהות נפגשות, נדרשת הרבה מאוד יצירתיות. "זה התחיל בדברים קטנים שעשיתי בבית, ואז הראיתי לחברים, וחברים סיפרו לחברים ואמרו שאני חייבת לפרסם ברבים. אז פתחתי בלוג ומשם הכול המשיך בטבעיות".

בקבוק ובתוך ברווז (צילום: שרית נובק - מיס פטל)
הברווז שט במשקה הצהוב | צילום: שרית נובק - מיס פטל
כפיות עם שוקלד (צילום: שרית נובק - מיס פטל)
מי רוצה לערבב עם כפית שוקולד? | צילום: שרית נובק - מיס פטל
כפיות צהוב (צילום: שרית נובק - מיס פטל)
או לקחת ביס בעיגול | צילום: שרית נובק - מיס פטל

בלונים צהובים (צילום: שרית נובק - מיס פטל)
היי, מה עושה פה הג'ירף? | צילום: שרית נובק - מיס פטל

יום הולדת 16: פיאסטה מקסיקנית

ההכנות: "את הפיאסטה המקסיקנית עיצבתי עבור אישה מהממת שהחליטה להפתיע את בתה לקראת חגיגות יום הולדת 16 ולרגל נסיעה לשליחות בת שנתיים בניו מקסיקו, מספרת גילי אורידג', בעלת Giloo. "כמובן שקפצתי על העניין והצעתי את מקסיקו כקונספט. לשמחתי, מצאתי מיקום מצוין בבית עם בריכה מיוחדת בקיסריה ולתוך זה יצקתי את כל ההשראות שהיו לי ממקסיקו, אם כי לא בקטע הצבעוני מדי, אלא באופן יותר נקי, שהיה מבוסס על רקע לבן דווקא".

ילדות עם כובעים (צילום: דנה ישראלי)
כובעי הסומבררו המקושטים נמצאו במחסן | צילום: דנה ישראלי

פלפל חריף אדום (צילום: דנה ישראלי)
אליהם הצטרפו עוגיות וממתקים בצורת שפמים | צילום: דנה ישראלי

העיצוב: אורידג' השקיעה בבחירה מוקפדת של צבעוניות, שכללה את הצבעים ורוד, צהוב, תכלת וירקרק. אלו באו לידי ביטוי בכדורי פרחים עשויים נייר, כובעי סומבררו מקושטים שמצאה במחסן, אלמנטים רבים שלבשו שפם, כריות עם פונפונים שתפרה לבד ובר מקושט חוטי רפיה. "ככיבוד מצאתי מקום בארץ שמוכר נצ'וס משובחים עם רטבים ועבור שולחן הממתקים יצרתי עוגיות וממתקים בצורת שפמים, כובעי סומבררו ופלפלים עשויים בצק סוכר".

קישוטים (צילום: דנה ישראלי)
ציירי לך שפם מקסיקני | צילום: דנה ישראלי

טיפ שלי: "מה שיוצר את השלם זה קונספט וקו אחידים שמתאימים לבעל השמחה ומשקפים אותו ואת אופיו. האירוע הוא של המארח ולכן חשוב שהוא יהיה מחובר וקשור לנושא הנבחר. וברגע שיש רעיון מרכזי, יש אתגר, ומשם השמיים הם הגבול".

גילי אורידג' היא אמא לשניים ועובדת עם ילדים כבר כ-15 שנה. לאחרונה הקימה את Giloo -אירועי קונספט, שמתמחה בהפקת אירועי קונספט ייחודיים שכוללים עיצוב בהתאם לנושא מרכזי וקונספט שנבחר בהתאם לתקציב שנקבע מראש.

כובעים (צילום: דנה ישראלי)
כריות עם פונפונים בעיצוב אישי | צילום: דנה ישראלי
כיסאות בצבע תכלת (צילום: דנה ישראלי)
כדורי פרחים עשויים נייר | צילום: דנה ישראלי
שולחן עם כיבוד (צילום: דנה ישראלי)
ורוד, צהוב, תכלת וירקרק | צילום: דנה ישראלי

שולחן עם ירקות (צילום: דנה ישראלי)
ואי אפשר בלי נאצ'וס משובח | צילום: דנה ישראלי

יום הולדת 7: משתה של אבירים

ההכנות: "הבחירה בנושא משתה אבירים התקבלה תוך 60 שניות על ידי בני", מספרת אילאיל זיו, אמא של לירי בן ה-7. "כדי להתאפס, התיישבתי קודם כל מול המחשב והתחלתי לחפש רעיונות באינטרנט. לאחר מכן החלטתי על תקציב מוגבל ללא חריגות וקבעתי שכל מה שניתן נעשה לבד. כדי להקל על ההכנות חלקתי את תכנון המסיבה להפעלת יצירה, משחקי חברה וכיבוד".

העיצוב: "החלק הראשון היה פשוט למדי. הילדים החליטו שכל אורח יקבל חרב ומגן ויקשט אותו בעבודת יד. בחרנו בפוליגל אפור, טוש שחור לקווי מתאר ובריסטול זהב להכנת סמל המלוכה שהיוו בסיס לפעילות והשתוללות במסיבה. בנוסף, קיבל כל ילד אפוד מגן שהוכן מאל-בד שחור ונקשר בסרט זהב במותניים. לזה הוספנו גם משחקים ברוח אבירים כמו תחרות קפיצה בשקים ותחרות סוסים שהכנתי מראש.

עוגת אביר (צילום: אילאיל זיו)
מי אביר של אמא? | צילום: אילאיל זיו
מאפיניס (צילום: אילאיל זיו)
אבירים מתוקים במיוחד | צילום: אילאיל זיו

סוס ממקל עץ (צילום: אילאיל זיו)
סוס לכל אביר | צילום: אילאיל זיו

"הנאה מיוחדת שאבתי כמובן מעיצוב השולחן ומהמטעמים שעליו. בקבוקי זכוכית מעוצבים וקשים מפוספסים נראים תמיד נפלא, שני אריות שנצבעו בספריי זהב הוסיפו לאווירה, כלים חד פעמיים בכסף וזהב התאימו בדיוק, תגים לבקבוקים וקישוטים לקאפקייקס עם דמויות אבירים מתוקות שדרגו את העיצוב, נשיקות מרנג טבולות בשוקולד עם סוכריות זהב ועוגיות על מקל מקושטות דף אכיל עם אותה דמות אביר שהורדתי בחינם מהאינטרנט. לכל זה הוספתי עוגת יום הולדת מעוטרת גליליות, עליה הנחנו אביר פליימוביל מלכותי שאוחז בדגל זהב שהכנו ממקל של שיפוד ונייר דבק שנצבע זהב. את הילדים המרוצים שלחנו הביתה עם כתר זהב ממולא מטבעות שוקולד טעימים.

טיפ שלי: "לנסות לשתף את הילדים כמה שיותר בהכנות. כדי שהתהליך לא יגרום לאיבוד הכיף והחשיבות האמיתית שהיא שמחת הילד והכיף שלו".

אילאיל זיו, אמא לשלושה בנים. בעלת בלוג אילאיל עיצובים בצבעים, תופרת, יוצרת, אופה ומצלמת. ולאחרונה עברה עם משפחתה לכפר הס ושם, בפינה במטבח, היא יוצרת את כל עבודותיה. אילאיל מעבירה סדנאות באירועים גדולים וקטנים למבוגרים ולילדים במגוון חומרי יצירה נפלאים ומהנים.

שולחן עם מטבעות שוקולד (צילום: אילאיל זיו)
אריה המוזהב מתאים לאוצר | צילום: אילאיל זיו
כתרים מזהב (צילום: אילאיל זיו)
כתרים בהפתעה | צילום: אילאיל זיו

בקבוקי זכוכית (צילום: אילאיל זיו)
ובקבוקי זכוכית ממותגים | צילום: אילאיל זיו

יום הולדת 4: ספינת פיראטים חגיגית

ההכנות: "את יום ההולדת של בתנו אנחנו מכינים במהלך שנה שלמה", מספרת נתנאלה כחלון לוי, אמא של אהבה. "אנחנו פשוט בוחרים נושא, עוברים על בלוגים ואתרים מחו"ל וזוכרים אותו כשאנחנו נוסעים ברחבי הארץ או לחו"ל. כך נאספים פריטים ומציאות שיוכלו להשתלב באירוע. נושא הפיראטים הגיע מתוך האהבה לדורה ודייגו וכך התחלנו להכין אינספור קישוטים ואביזרים".

העיצוב: "מניירות צבעוניים גזרתי שרשרת משולשים שהודבקה לארגז קרטון פשוט, על דפי כותנה למדפסת הדפסתי גולגלות קטנות שגזרתי והצמדתי באמצעות פליזלין ל-38 בנדנות שגזרתי משני מטר בד אדום, על מדבקת ויניל שקופה הדפסתי אינספור גולגלות בגדלים שונים, שבעזרתן יכולתי לקשט כמעט כל דבר, החל מדלת הכניסה וחלונות הבית ועד כוסות חד פעמיות.
צילום של אהבה עם בנדנה על הראש נגזר והוכנס למסגרת הגה של ספינה שרכשתי כמציאה בשוק הפשפשים. בנוסף, גם אלתרתי דגל פיראטים עשוי בד שחור, שעליו ציירתי בצבעי אקריליק וקרעתי את השוליים וכן, מפת אוצר עשויה בריסטול קלף ששרפתי בקצוות.
"לכיבוד הכנתי קישוטי שוקולד בתבניות קרח מתאימות ופיזרתי שלל ממתקים בגוני שחור, אדום ולבן, כיאה לפירטים אמיצים. בסוף החגיגה קיבל כל אורח הפתעה בתוך שקית אדומה מנוקדת, שעליה כמובן מדבקה של פיראט.

מאפיניס פירטים (צילום: נתנאלה כחלון לוי)
קישוטי השוקולד הוכנו בתבניות שוקולד | צילום: נתנאלה כחלון לוי
שקית הפתעה אדומה (צילום: נתנאלה כחלון לוי)
הפתעה אדומה לכל פירט | צילום: נתנאלה כחלון לוי

ממתקי פירטים (צילום: נתנאלה כחלון לוי)
תמונת בעלת השמחה בתוך הגה של ספינה | צילום: נתנאלה כחלון לוי

טיפ שלי: "לשלב קישוטים ודקורציה בעבודת יד - ניתן לקשט בצורה מקסימה בעלות נמוכה מאוד, אם רק פותחים את הראש והמוזות לכיוונים ולחומרים לא שגרתיים, למשל: לעשות שימוש בשאריות בדים כמו לייקרה זולה בחמישה שקלים למטר ומזה ליצור חבל שעליו קשורות רצועות בדים דקות שנקרעו ביד - קישוט שמקפיץ כל אירוע ויוצר אווירה מאוד חגיגית. אותן רצועות יכולות להיקשר לכיסאות, לנורות, לשולחנות ולהוסיף צבע וחגיגיות".

כחלון לוי, אמא לאהבה, גרה ברחובות ובעלת חנות לחומרי יצירה ומוזה ובלוג נתנאלה.קום. כחלון לוי מארגנת אירועי מכירה גדולים בשיתוף אנשים מוכשרים, יצרנים ויבואנים של דברים יפים. היא אוהבת דברים יפים מהסוג שמשובב את הנפש ומנעים את החיים.

מדבקת גולגולת (צילום: נתנאלה כחלון לוי)
גולגלות על החלון | צילום: נתנאלה כחלון לוי
תכשיטי פירטים (צילום: נתנאלה כחלון לוי)
בובות על המדף | צילום: נתנאלה כחלון לוי

חרבות סבון (צילום: נתנאלה כחלון לוי)
וחרבות עם בועות סבון | צילום: נתנאלה כחלון לוי

יום הולדת 7: מסיבת פיג'מות חלומית

ההכנות: "המסיבה הספציפית הזו נדחתה מספר פעמים וגם צומצמה, עד שלבסוף הוחלט לייצר מסיבת פיג'מות לכמה חברות טובות שנשארו גם לישון", אומרת עינת קפלן, בעלת "מתוקתקות - מתוקים בפרטים הקטנים". "לקונספט של לילה התאימו גווני לבן וצהוב, כצבעי הלבנה והכוכבים, שהם גם הגוונים החביבים על בעלת השמחה".

שולחן עוגות (צילום: אילאיל זיו)
אני מזמינה אתכן למסיבת פיג'מות ססגונית | צילום: אילאיל זיו
עוגה צהובה (צילום: אילאיל זיו)
הכינו לי עוגה מתוקה ופרחונית | צילום: אילאיל זיו

כריות בצהוב וסגול (צילום: אילאיל זיו)
הדביקו לי חלון על הווילון | צילום: אילאיל זיו

העיצוב: כדי ליצור אווירה לילית תלינו בד שחור שעליו הדבקנו כוכבים והצמדנו חלון עם ירח שמציץ. לתוספת עניין הנחנו כרית שטוחה ששימשה כשולחן/מיטה, בתוספת כריות בגוונים תואמים ולעת החשיכה גם הדלקנו עששיות שהקנו אווירה נעימה".
לא פחות חשוב אצל קפלן עניין עיצוב הכיבוד. "כדי להשלים את הנושא הכנתי מקרונים בצורת ירח, קאפקייקס עם קישוטי כוכבים ומיטות קטנות מבצק סוכר, עוגות קטנות על מקל מצופות שוקולד לבן עם קישוטי סוכר צהוב, מרשמלו תוצרת בית ועוגת שושנים בגוונים תואמים".

טיפ שלי: "עיצוב כולל ומתוקתק השל ימי הולדת שיורד לפרטי פרטים משאיר את חווית האירוע בעיניים, בלב ובבטן של כולם לאורך זמן ולכן כל השקעה מבורכת. אמנם את יום ההולדת חוגגים רק פעם בשנה, אבל כהוא מרשים זוכרים אותו לאורך זמן".

 עינת קפלן, אמא לשלושה, עד מאי האחרון עבדה כאדריכלית במשרד אדריכלים עד שהחליטה סופית לעבור לתחום עיצוב השולחנות המתוקים ופתחה את "מתוקתקות - מתוקים בפרטים הקטנים". "לפני כשנה וחצי נחשפתי לעניין דרך בלוגים באינטרנט ומאז אני שבויה ומוקסמת", אומרת קפלן.

מעמד עוגות (צילום: אילאיל זיו)
יהיו גם עוגות קטנות על מקל | צילום: אילאיל זיו
בקבוק זכוכית (צילום: אילאיל זיו)
שתייה לפני השינה | צילום: אילאיל זיו
עוגיות מבצק סוכר (צילום: אילאיל זיו)
שיהיה לילה טוב | צילום: אילאיל זיו

עוגיות בצהוב (צילום: אילאיל זיו)
וחלומות נעימים ומתוקים | צילום: אילאיל זיו

 ועוד בעניין חגיגות: טיפים לשדרוג יום הולדת 
ורעיונות לעיצוב שולחן חג חגיגי