בשנים האחרונות, כמעט כל בית בישראל רוצה להיות מעוצב, מהודר וטרנדי. זה ממש טוב, אך מעט בעייתי. ישנם בתים שנכנעו לטרנדים חזקים מדי וישנם בתים כה מעוצבים, עד שנדמה כי חסרים להם נשמה ורגש. לטעמי, בית מהונדס שהוא כל כולו מסודר קומפלט עם סטים שלמים של ריהוט תואם והכל נקי ומינימליסטי קצת עושה עוול לבעליו. בית צריך להכיל את החיים שלנו, להיות מעניין ולספר סיפור.

עוד באתר לעיצוב הבית:

הצמח הולך ופוחת

אחת הדרכים הפשוטות להכניס חיות, עניין וסיפור לביתנו היא באמצעות צמחייה. כפי שרובנו זוכרים, בשנות השמונים והתשעים, כל בית התהדר בצמח ירוק וגדול בפינת הסלון, צמחים נשפכים מהמדף הגבוה שמעל הכיריים ואפילו בחדר המדרגות. מאז תנופת הבנייה החדשה, דירות הקבלן והסגנון הנקי המודרני, המחזה הזה נהיה נדיר.

כיום אנחנו מחפשים להחזיר עטרה ליושנה ולהחיות טרנדים ישנים, רק בסטייל. בדיוק בשביל זה נכתב מדריך ההשראה בשילוב עשה זאת בעצמך, לשילוב צמחי אוויר וסוקולנטים לבית. חלק מן המוצרים בכתבה אפשר לרכוש דרך אתר ETSY וחלק בעיקר כדי לעורר בכם השראה.

מתנות קטנות

הדרך הכי טובה ובטוחה להתחיל היא בקטן. האופציות מגוונות, החל מהסגנון המינימליסטי ועד לסגנון הווינטג' האקלקטי. כל מה שצריך הוא כלי אחד, או מבחר קטן של כלים, מומלץ בזוג או במספר אי-זוגי, כגון שלוש או חמש. ארבעה כלים זה צפוי מדי ושישה זה כבר יותר מדי.

טריומים קולאז
מבחר כלים. מהסגנון המינימליסטי ועד לסגנון הווינטג' האקלקטי
טריומים קולאז
הדרך הכי טובה ובטוחה להתחיל היא בקטן
שלושה_טרריומים_של_חברת_score_and_solder (צילום: score_and_solder)
שלושה טרריומים של חברת score and solder | צילום: score_and_solder
קטנים_ובשרניים_צילום_melissa_green (צילום: melissa_green)
קטנים ובשרניים | צילום: melissa_green

קישוט_מיוחד_ומרגש_לבית_צילום_Sjoerd_Eickmans (צילום: Sjoerd_Eickmans)
קישוט מיוחד ומרגש לבית | צילום: Sjoerd_Eickmans

סוקולנטי ובעל חוש הומור

אני אוהבת חפצים קטנים מלאי הומור. יש בהם משהו שעובד טוב בקטן ושיודע להפתיע ולשעשע את דיירי הבית. אין סיבה שבית יהיה ללא אביזרים עם קריצה. לא צריך שיהיה בכל מקום, אלא להפך, עדיף שתהיה קבלת פנים משעשעת לאורחים בשירותי האורחים או אפילו בזמן שאנחנו מבשלים במטבח. הכלים של Atelier Stella, שנמכרים בחנות באתר ETSY, ממש מושלמים. הטקסטורות והצביעה העדינה, הצבעוניות המונוכרומטית והחיוכים המבוישים של הכלים גרמו לי להתאהב.

טריומים קולאז
חוש הומור אף פעם לא מזיק

תלויים במרחב

כשאני רואה עציצים על מתלה עשוי קרושה כמו של פעם, אני נזכרת בערגה במרפסת של סבתא שלי. המרפסת היתה מקורה וסגורה בתריסים, עם דלת מזכוכית שמובילה לגינה. היא היתה מוצפת באור והכל היה כל כך מעניין וירוק. עציצים היו תלויים מן התקרה, על הקירות, וגם מונחים על הרצפה במגוון כלים, הכי אקלקטי, הכי פשוט והכי יפה. בתמונה, מתלה וינטג' מעוטר בצדפות מתוך החנות של ethanollie באתר ETSY.

עציץ_בוהמייני_ותלוי_בחנות_האטסי_של_ethanollie (צילום: חנות_האטסי_של_ethanollie)
עציץ בוהמייני ותלוי בחנות האטסי של ethanollie | צילום: חנות_האטסי_של_ethanollie

בדיוק כפי שאנחנו תולים גופי תאורה שיקשטו את ביתנו, אין סיבה להתעלם מן התקרה והקירות. כל חובב עיצוב אקלקטי וינטג' בוהמייני איכותי מכיר את הרשת האמריקאית ANTHROPOLOGIE שלמזלנו גם עושה משלוחים לארץ. זהו בהחלט אתר טוב למציאת דברים מעניינים לקישוט ואבזור הבית, אך במידה שאין לכם תקציב, כי החנות לא ממש זולה, אל תשכחו שההשראה בחינם.

טריומים קולאז
מן התקרה, על הקירות, וגם מונחים על הרצפה במגוון כלים

בקונטרסט עם מתכת

שילוב בין מתכת חשופה לצמחים הסוקולנטים מוצלח מאוד, לרוב בשל הקונטרסט בין החלוד והישן לירוק החי. זה הזמן לחפור במחסן או ללכת לשוק הפשפשים הקרוב ולאסוף משם כלי מתכת ישנים. בחרו לעצמכם צבע או סוג מתכת שאתם אוהבים, חשבו על מקום מתאים בבית והגדירו לעצמכם משימה. עם שילוב מנצח שכזה, קשה מאוד לטעות.

טריומים קולאז
הקונטרסט בין החלוד והישן לירוק החי

כלי_וינטג'_אדום_ומבחר_סוקולנטים_צילום_potted_store (צילום: potted_store)
כלי וינטג' אדום ומבחר סוקולנטים | צילום: potted_store

שילוט בסטייל

עיצוב מוצלח ומרגש של Urban Mettle, סטודיו אמריקאי המעצב שלטים שיגרמו למדרכה מחוץ לבית שלכם להיראות אחרת. כל השלטים נעשים בהתאמה ובהזמנה אישית, דרך החנות באתר ETSY. הכי מפתיע הוא שהמספרים הם בעצם מגנטים, כך שניתן לשחק עם הקומפוזיציה. מחירים החל מ-390 שקל. מומלץ למי שכבר הכין או קנה שלט לדלת של הבית, אלו הם שלטים למתקדמים ומשקיענים.

טריומים קולאז
טריומים שיגרמו למדרכה מחוץ לבית שלכם להיראות אחרת

עושים לבד

מעבר להשראה, ניתן גם לעשות זאת לגמרי לבד. לכו למשתלה המועדפת עליכם, או זו שקרובה לביתכם, ובחרו מכל הסוקולנטים את האהובים עליכם ביותר. כל מה שצריך עכשיו הוא כלי פלסטיק, מקדחה ואביזרים לתלייה וקישוט. הנה ארבעה פרויקטים מקוריים ופשוטים לביצוע, רק צריך להחליט שמכינים.

ההדרכה הראשונה להכנת שלושה כלים שקופים לתלייה של LAURA GUMMERMAN מתוך האתר A Beautiful mess. תזדקקו לשלושה אקווריומים מפלסטיק, שאותם מחברים בעזרת וו ושרשרת לתקרה. היופי הוא שבקומפוזיציה של שלושה כלים השתמשו בכלים בשני גדלים.

רעיון_יפה_וקל_לביצוע_הדרכה_של_LAURA_GUMMERMAN_באתר (צילום: A_Beautiful_mess)
רעיון יפה וקל לביצוע הדרכה של LAURA GUMMERMAN באתר A Beautiful mes | צילום: A_Beautiful_mess
אקווריומים_מפלסטיק_הדרכה_של_LAURA_GUMMERMAN_באתר_A (צילום: A_Beautiful_mess)
אקווריומים מפלסטיק | צילום: A_Beautiful_mess

הדרכה נוספת שממחישה את הניגוד היפה והמוצלח בין מתכת לצמחים סוקולנטיים, של המעצבת MANDI JOHNSON  לאתר המצוין A Beautiful mess. מה שצריך הוא שלושה מכסים לצינורות ביוב ואינסטלציה בקטרים שונים, דבק, מספריים ומסמר לחירור התחתית. המכסים עטופים בנייר מטאלי שניתן להשיג בחנויות לחומרי יצירה. הפרויקט הזה מצוין מאחר שהוא זול וקל לביצוע והתוצאה ממש מדליקה.

מכסה_של_צינור_ביוב_הופך_לכלי_נחושת_צילום_MANDI_JOH (צילום: MANDI_JOHNSON)
מכסה של צינור ביוב הופך לכלי נחושת | צילום: MANDI_JOHNSON
זה_רק_נראה_כמו_נחושת_הדרכה_של_MANDI_JOHNSON_באתר_A (צילום: A_Beautiful_mess)
.זה רק נראה כמו נחושת הדרכה של MANDI JOHNSON באתר A Beautiful mess | צילום: A_Beautiful_mess

קישוט מיוחד ומינימליסטי ביותר הוא חיבור של צמחי אוויר לקיר בעזרת קדיחה בקיר והתקנת וו משולש שעליו נתפס הצמח. זו בהחלט דרך מקורית, מעניינת לקישוט החדר מחוץ לקופסה. ההדרכה של המעצבת flora Grubb לאתר Remodelista.

טריומים קולאז
בהחלט דרך מקורית ומעניינת לקישוט החדר מחוץ לקופסה

הדרכה מיוחדת לעציצים מגנטים שיקשטו לכם את המקרר מחדש. תקופת "אחרי החגים" היא זמן טוב לשינוי חזית המקרר ולפרידה סופית מכל המגנטים של הפיצריות והאינסטלטורים שאספתם במשך השנים האחרונות. בשביל זה יש את גוגל. ההדרכה מתוך האתר המוצלח Ruffled Blog, שם השכילו לקחת כלי אחסון קטן של איקאה, לחתוך את מכסה הפלסטיק ולהדביק מגנט מאחור. גינון ורטיקלי במטבח מעולם לא נראה טוב יותר.

הדרכה_להכנת_טרריומים-מגנטים_של_ruffled_blog_(2) (צילום: ruffled_blog)
גינון ורטיקלי במטבח | צילום: ruffled_blog
הדרכה_להכנת_טרריומים-מגנטים_של_ruffled_blog (צילום: ruffled_blog)
הדרכה להכנת טרריומים-מגנטים של ruffled blog | צילום: ruffled_blog

לפעמים, כל מה שצריך הוא ציור פשוט ומקסים שיאניש את הכלי. התוצאה הזו כה מוצלחת ומקסימה, בעיקר בזכות הפרופורציות בין הכלי לצמח והעובדה שהצמח נראה קצת כמו רעמת שיער עם נוכחות.

מתנה_מקסימה_וצנועה_צילום_מתוך_הספר_MAKE_YOUR_DAY_D (צילום: MAKE_YOUR_DAY_DIY,_ALL_DAY_LONG)
לפעמים, כל מה שצריך הוא ציור פשוט ומקסים שיאניש את הכלי. מתנה מקסימה וצנועה | צילום: MAKE_YOUR_DAY_DIY,_ALL_DAY_LONG

קישוטי סוקולנטי  

אמנם אנחנו אחרי תקופת החגים, אך עדיין יש לנו הזדמנויות לארח ולשמוח, ובייחוד לזוגות שמתחתנים בחורף. אופציית סידור השולחן בעזרת צמחי אוויר וסוקולנטים טרנדית מתמיד. הדבר הכי טוב בעיני הוא שהצמחים יוכלו לשרוד את האירוע ולחזור לתפקידם בקישוט הבית. מי שמתחתן מבטיח לעצמו מזכרת חיה ונושמת מהחתונה, שתחזיק לאורך שנים רבות.

סידור_שולחן_מתוך_הבלוג_uffled_צילום_nathan_russell (צילום: nathan_russell)
אופציה לסידור שולחן | צילום: nathan_russell

סידור_פרחים_לשולחן_האוכל_של_סוקולנטים_וסחלב_צילום_ (צילום: KATHRYN_BARNARD)
סידור פרחים לשולחן האוכל של סוקולנטים וסחלב | צילום: KATHRYN_BARNARD

כאילו צמח, למאותגרים שבינינו

מניסיון אישי, אפשר לגדל שני ילדים ולתחזק בית ועדיין לא להיות אחראית מספיק על השקיה. אז למרות שהסוקולנטים וצמחי האוויר מתאימים לאנשים ששוכחים להשקות, בעזרת טיפול לקוי גם הם עלולים לנבול ולקמול. בדיוק בשביל להימנע מהצער ומפרידה מוקדמת מהצמח וגם בשביל הקטע המגניב, ניתן להשיג צמחי כאילו סוקולנטי, באתר ETSY כמובן. 

סקולנטים_מעוצבים_מבד_מתוך_חנות_האטסי_של_miasole (צילום: חנות_האטסי_של_miasole)
סקולנטים מעוצבים מבד מתוך חנות האטסי של miasole | צילום: חנות_האטסי_של_miasole
סוקולנטים_שהם_יצירה_בקרמיקה_מתוך_חנות_האטסי_של_Wat (צילום: Waterstone_Succulen)
סוקולנטים שהם יצירה בקרמיקה מתוך חנות האטסי של Waterstone Succulen | צילום: Waterstone_Succulen

את הכתבה הכינה לירון גונן מעצבת ובעלת הבלוג מיס גרות עיצוב פנים והום סטיילינג
מוזמנים להיכנס ולעקוב בדף הפייסבוק של מיס גרות