בכל שנה מבחר המתנות לחגים הולך וגדל: יש מתנה לכל סגנון וכיס, אישית ומקורית. עם זאת, ישנן מתנות שתמיד עובדות ומשמחות. אחת מהן היא עציץ פורח - מתנה שכיף תמיד לקבל והיא מסמלת פריחה, שגשוג, צמיחה והצלחה. הצמחים יפים, חלקם אכילים, אחרים מריחים נהדר ואם מטפלים בהם כמו שצריך, הם אינם נובלים במהירות. אז איזה עציץ כדאי לתת דווקא בראש השנה, מה מומלץ לאוהבים, איך נדאג שהעציץ יישאר בחיים וכמה באמת צריך להשקות אותו? עשרה עציצים מומלצים פלוס הוראות לגידולם.

סמל החג: רימון ננסי

הרימונים מכילים לפחות 613 גרגרים (כמספר המצוות בתורה) ואנחנו נוהגים לאכול אותם בראש השנה, סמל לבריכה של שפע של מעלות. מבין העצים הננסיים, הרימון הוא אחד המוערכים בשל ריחו הארומטי שהעלים שלו מפיצים ובשל פירותיו היפיפיים בצבע אדום-בורדו. הפריחה של העץ הקטן מרשימה, הפרחים מלבלבים בצבעים הנעים מצהבהב לוורוד חזק וצורת הפרחים מזכירה חצוצרה.

טיפול: העציץ/עץ מומלץ לשתילה בגינה או באדנית גדולה והוא צורך השקיה מועטה (עד 5 ליטרים מים בשבוע). כדאי למקם את העציץ באזור של שמש מלאה או חלקית (צל), אך לא באזור חשוך ומוצל לגמרי. מחיר: 44.90 ב-yagurgan.

עציץ לחג - רימון ננסי (צילום: www.yagurgan.co.il)
ריח ארומטי ופרחים יפהפיים | צילום: www.yagurgan.co.il
פריחה מכל הלב: אנטוריום

האנטוריום הוא בעל עלווה מושכת מאוד, קל יחסית לגידול בארץ, ובתנאים מתאימים הוא מייצר פרחים אדומים המזכירים בצורתם לבבות שמלבלבים לאורך כל השנה. הצמח מאוד יציב ומסוגל לשרוד כצמח בית למשך תקופה ארוכה, גם בתנאים לא אידיאליים.

טיפול: לא להרטיב את הפרחים, אלא להשקות את אדמת העציץ. העציצים רגישים מאוד לקור, ומומלץ למקם אותם באזור הכי מואר בבית, אבל לא עם שמש ישירה. מחיר: 179 שקלים, כולל כלי קרמיקה ב-zer4u.

עציץ לחג - אנטוריום (צילום: דן לב)
לבבות מלבלבים כל השנה | צילום: דן לב
אדום ולוהט: פלפל חריף

לכל מי שאוהב ורוצה לתבל מעט את החיים, פלפל חריף הוא אחד מהצמחים הטובים ביותר לחיזוק והמרצת מערכות הגוף. הוא גם מאזן את זרימת הדם לעורקים ולנימים ועוזר לייצוב מערכת העצבים ופעימות הלב.

טיפול: ליישב באקלים חם ועם שמש מלאה. יש לדשן בדשן חנקתי (חנקת האמוניום - Ammonium nitrate), דורש השקיה בינונית (עד 20 ליטר בשבוע). מחיר: 15.90 שקלים ב-yagurgan.

עציץ לחג - פלפלת (צילום: www.yagurgan.co.il)
לוהט, חריף וזורם | צילום: www.yagurgan.co.il
חוסכת מקום: גינה מניאטורית

למה להסתפק בעציץ, אם אפשר להביא גינה במתנה? כזו שיכולה לשמש כ"סנטר-פיס" במרכז השולחן בבית, או בחצר ליד הספסל. את הגינות מעצבים במשתלות יגור ויש אופציה לבקש גינה המתאימה לפנים הבית או לשמש ולחוץ הבית.

טיפול: כלל הגינות דורשות השקיה מועטה (עד 5 ליטרים של מים בשבוע), בהתאמה לגודלן. מחיר: 100-200 שקלים, תלוי בגודל, ב-yagurgan.

גינה מיניאטורית (צילום: www.yagurgan.co.il)
להכניס את הגינה לעציץ | צילום: www.yagurgan.co.il
לאוהבים הקלאסיים: סחלב זוגות

הסחלב הוא צמח פורח יוקרתי ומיוחד, בעל ענף ועליו פרחים. הצמח פורח לתקופה של כשלושה חודשים. זה לא כזה תרגיל מסובך לגדל את הפרח הטרופי והיפיפה בבית, וגם לא כל סחלב עולה במשכנתא. ניתן למצוא גם סחלבים במחיר סביר. הכיף בסחלבים זה שהם לא דורשים השקיה רבה ופורחים אמנם זמן קצר בשנה, אבל בכל שנה התפרחת שלהם גדלה מחדש.

טיפול: דורש אור, אך לא שמש ישירה ומים אחת לשבוע. לשמור על לחות במצע (שילוב של אדמה ושבבי עץ). מחיר: 199 שקלים ב-zer4u.

עציץ לחג - סחלב (צילום: דן לב)
יוקרתי, אבל לא לעשירים בלבד | צילום: דן לב
מעורר חושים: מרווה אננס

המרווה אננס היה מוכר בעולם העתיק והשתמשו בו כתבלין וכצמח מרפא בדרך דומה לזו שהשתמשו במרווה הרפואית. בעבר השתמשו במרוות האננס גם כתבלין ליין (המאה ה-1 לפנה"ס) והאמינו כי קיימות בצמח הסגולות כאפרודיזיאק (סם או מאכל המעורר את החשק המיני). הוא נותן ריח טוב ואפשר לשים אותו בתה ולקבל תה בטעם אננס. לנועזים: קררו את התמצית של המים החמים והצמח וסננו את העלים. מהנוזל ניתן להכין קוביות קרח ולשים בתוך קוקטייל עם וודקה טובה.

טיפול: עמיד לקור, מומלץ לשים באזור חשוף בשמש מלאה או בצל חלקי. הצמח דורש השקיה בינונית (עד 20 ליטרים בשבוע). מחיר: 11.90 שקלים ב-yagurgan.

עציץ לחג - מרווה אננס (צילום: www.yagurgan.co.il)
מאז ועד היום | צילום: www.yagurgan.co.il
על אדן החלון: הגינה האקולוגית

איזה כיף לצאת לגינה או למרפסת, לקטוף את הירקות ועשבי התיבול ולהכניס ישירות לתוך הסלט, או את עשבי החליטה אל תוך התה. אחד הטרנדים הכי טריים במטבח כיום הוא עשבי תבלין תוצרת בית. גינת החלון של חברת איזיגן מגיעה במארז מהודר, הכולל זרעים איכותיים מגידול אורגני, על מצע של קוביות ייחודיות העשויות סיבי קוקוס דחוסים, כדוריות חרס טבעי, ובמגיעים בתוך אדנית ברזל מגלוונת ואטומה למים והוראות מפורטות לגידול טבעי. אז איזה סוג של גינה הייתם רוצים? מיקס גינת תבלינים ים תיכונית: עם בזיליקום, אורגנו ופטרוזיליה, או אולי גינת תבלינים תאילנדיים, או תבליני טוסקנה: עם עירית מרווה וטימין.

טיפול: הכול כלול, צריך רק להוסיף מים, שמש, אהבה וטיפה תשומת לב. מחיר: 79 שקלים ב-derech-hatavlinim

עציץ לחג - תבליני טוסקנה (צילום: גל חרמוני)
מהעציץ לצלחת | צילום: גל חרמוני
עציץ לחג - גינת תבלינים תאילנדים (צילום: גל חרמוני)
כולל הוראות הפעלה | צילום: גל חרמוני
למי שלא רוצה לוותר על הפרחים: חרצית הגננים (כריזנטמה)

חרצית הגננים, או בשמה היותר מוכר הכריזנטמה היא פשוטה מאוד ויפה. בדיוק בזמן הזה של העונה, פריחתה שופעת ומלאת ריחות הדר נעימים והיא יכולה להתאים לכם למרכז שולחן החג. העציץ מגיע בקערה פורחת דמוית זר פרחים, רק שהזר הזה יחזיק הרבה יותר זמן עם הטיפול הנכון.

טיפול: היא אמנם דורשת השקיה רבה (30 ליטרים בשבוע) ומומלץ לשתול אותה אחרי כמה ימים מהרגע שהכנסתם אותה למפתן ביתכם, אך היא תיתן לכם הרבה אהבה ואור בפרחיה בהתאם. מתאימה במיוחד לאזורים שטופי שמש. מחיר: 34.90 שקלים ב-yagurgan.

עציץ לחג - חרצית הגנים (כריזנטמה) (צילום: www.yagurgan.co.il)
פשוטה ויפה | צילום: www.yagurgan.co.il
הישר לתוך הג'ונגלים: גוזמניה

צמח מיוחד שמקורו באזורים הטרופיים והתת טרופיים של היערות באמריקה. בטבע הפרוע העלים הגדולים בעלי התעלות אוספים את מי הגשמים ומעבירים אותם לאמצע הצמח לצורך השקייתו. מדי פעם הצמח מלבלב בפרחים בצבע אדום בוהק בעלי ריח של יער ורעננות של גשם. 

טיפול: פשוט לגידול. יש להקפיד שתמיד יהיו מים בלב הפרח (בגביע, מהיכן שהפרח יוצא), מומלץ להשקותו במי מזגן, מי גשם או מים מינרלים ולא במים מהברז (בגלל ריכוז המלחים). מחיר: 189 שקלים, כולל כלי קרמיקה ב-zer4u.

עציץ לחג - גוזמניה (צילום: דן לב)
אדום בוהק בריח היער | צילום: דן לב
פשוט קארמה: לאקי במבוק

אם תדע לתת - תבין כמה תקבל בחזרה. עמותת צ'יימס ישראל פועלת למען שיקום של אנשים עם צרכים מיוחדים ומפעילה כל השנה את המיזם המדהים "זר עוזר", שהוא מפעל מוגן בו לוקחים חלק אנשים עם פיגור שכלי, נפגעי נפש, לקויי ראיה, אוטיסטים ואנשים עם מוגבלויות שונות, הנמצאים בתהליך שיקום. בעזרת צוות מקצועי לומדים המשתקמים שזירת פרחים אומנותית, עיצוב, אריזה, יצירה וטכניקות עבודה. את הלאקי במבוק הם שותלים במארז נהדר של אגרטלים שקופים בגדלים שונים.

טיפול: האחזקה של הבמבוק פשוטה מאוד, הצמח זקוק למעט אור ולכן אסור לשים אותו תחת שמש ישירה. הוא מתאים מבחינת הגידול לבית וגם למשרד. הגובה של הצמח לא משתנה רק עליו פורחים ומתווספים. מומלץ להשקות במי ברז, ואין צורך בשתילה או בהדברה. מחיר: 60 שקלים, כולל כלי ב-zerozer.

עציץ לחג - לאקי במבוק (צילום: www.zerozer.org.il)
לתת זה גם לקבל | צילום: www.zerozer.org.il

אפרופו צמחים: לכל הכתבות בנושאי גינון
ואם כבר אתם מתעסקים בענייני החג: 50 מתנות מומלצות

קניתם כבר מתנות חג? אהבתם את העציצים? שתפו אותנו ואת החברים בפייסבוק