מכונת הכביסה היא מבחינתנו מכשיר קסם: מכניסים את הפריטים המלוכלכים, מוסיפים כמה חומרים, לוחצים על כמה כפתורים, והיא עושה את כל העבודה במקומנו. נכון שהפעלת המכונה לא דורשת מיומנות, אבל יש כמה דברים שעלולים להזיק לה, וטכנאים המתמחים במכונות כביסה – האנשים שמבינים היטב איך הקסם הזה עובד – חוזרים על כך שוב ושוב ברשתות החברתיות.

>> לכל הכתבות בערוץ living 

>> בית החלומות של מירן ומאור בוזגלו

>> כך נראה שדה התעופה הראשון בעולם למכוניות מעופפות

בתחילת החודש פרסם דריק לי, טכנאי מכונות כביסה, סרטון שצבר כבר 11.5 מיליון צפיות ובו הוא מזהיר משימוש במרכך כביסה. בסרטון נראה לי כשהוא מפרק מכונת כביסה וחושף את המשקע של מרכך הכביסה שהצטבר מתחת לתוף. לדבריו, שימוש במרכך כביסה הוא "כמו לקחת כמה נרות ריחניים ולפזר אותם על הבגדים במכונת הכביסה". 

ההשוואה הזאת הגיונית: מרכך מצפה את הבד בציפוי שעווה, והציפוי יוצר תחושה רכה לפני השטח. הבעיה היא שאותו ציפוי מפחית גם את יכולתו של הבד לספוג מים ולחות – תכונות שנדרשות במיוחד למשל במגבות ובבגדי ספורט. מרכך הכביסה גם מפחית חסינות לאש, וזו הסיבה שאסור להשתמש בו לכביסת בגדי תינוקות.

"מרכך כביסה הוא אחד החומרים הגרועים ביותר שאפשר לשים במכונת הכביסה. זה רע לאנשים שיש להם אלרגיות, זה רע לדגים, זה רע לבגדי הספורט", אומר לי, ומוסיף: "כל הכסף שבזבזתם על בגדים של נייקי - ואתם הורסים אותם". לדבריו, לא מעט מהפניות שהוא מקבל "קשורות ישירות לשימוש יתר במרכך כביסה".

לי מפציר בצופים להפסיק להשתמש במרכך כביסה, ובמקומו להוסיף רבע כוס חומץ לבן לתא של מרכך הכביסה. "אני מבטיח לכם שלבגדים לא יהיה ריח של חומץ והם יהיו רכים", הוא אומר – ומהניסיון שלנו הוא בהחלט צודק.

@derrickwith2rs_official

Just say no!!

♬ Piano Man - Billy Joel

כמה נוזל כביסה צריך?

אם אתם בכל זאת משתמשים במרכך כביסה, זכרו שמספיקה כמות קטנה - ועצה זו טובה גם לשימוש בנוזל הכביסה. רנה דוהאים, טכנאית מכשירי חשמל ביתיים מקונטיקט בארצות הברית, מסבירה כי רוב נוזלי הכביסה מתאימים למכונות הכביסה היעילות שמיוצרות ב-15 השנים האחרונות, והם מרוכזים מאוד. לכן, לדבריה, מספיק להשתמש בכמות של כף או שתיים מנוזל הכביסה. כשמשתמשים בכמות גדולה יותר, המכונה מתקשה לשטוף את הנוזל העודף ונוצרים במכונה משקעים הגורמים לריח הרע. 

@renduh

##stitch with @kraftykayjaye I might be able to help with your towels! ##Laundry ##LaundryTok ##clean ##CleanTok ##detergent ##2tablespoons ##2TbspDetergent

♬ original sound - Renae

כדי לנקות את המכונה דוהאים ממליצה להשתמש בנוזל ייעודי לניקוי מכונות כביסה. בנוסף, היא ממליצה למלא רק חצי או 3/4 מתוף המכונה בפריטים מלוכלכים, אחרת הכביסה אינה יעילה.

@renduh

I rarely do reposts, but this one’s pretty important. ##ApplianceRepair ##Detergent ##gross ##Laundry ##LaundryTok ##cleaning ##CleanTok ##WashingMachine

♬ original sound - Renae

בסרטון נוסף דוהאים מראה מכונת כביסה אחרי שנים של שימוש ביותר מדי נוזל כביסה. מלבד הנזקים הנראים לעין ומשקעי הסבון, דוהאים גם מפעילה את המכונה כשהיא ריקה, ללא נוזל כביסה, והמים שבתוכה אכן נראים עכורים.

>> רוצים עוד? עשו לייק ל-living בפייסבוק

איך למצוא את הפריטים שנעלמו בכביסה?

איציק פלח, מנהל המעבדה של אלקטה פלרם לתיקון מוצרי חשמל, מסביר: תוף המכונה מסתובב בתוך הדוד, וברווח יש גומי. לדברי פלח, כשהמכונה מלאה מדי, הפריטים נתקעים בין התוף לדוד, וכשהתוף ממשיך להסתובב פריטים קטנים "נעלמים" בתוך הרווח, מאחורי הגומי. משם הם מגיעים לפילטר, ולכן כדאי לפתוח את מכסה הפילטר ולחפש שם את הפריט. לדברי פלח, אם הפריט לא הגיע לפילטר הוא כנראה נתקע בדוד ושם הוא עלול לגרום לסתימות. 

אז מה לעשות? מנתקים את המכונה מהחשמל, פותחים את מכסה הפילטר ומסובבים אותו נגד כיוון השעון (קצת מים יזרמו מהפתח). מצד שמאל נמצא פתח הצינור, ושם אפשר למצוא פריטים אבודים. 

טיפים נוספים לשמירה על מכונת הכביסה

אל תשתמשו בדפי מרכך: דפי המרכך עשויים מסיבים ומצופים בשכבה דמויית שעווה, שמכילה חומצה סטארית או חומצות שומן אחרות. החומצות האלה מצפות לא רק את הבגדים, אלא גם את פנים מייבש הכביסה, מה שעלול לחסום בהדרגה את הפילטרים של המייבש. העדיפו תחליפים טבעיים.

הקפידו לנקות את מכלי הסבון: כדי למנוע סתימות, נגבו את מכלי הסבון והמרכך אחרי כל הפעלה.

זכרו לנקות את המסנן של המייבש: המוך המצטבר על המסנן מפחית את היעילות של המייבש ועלול לגרום למכשיר להתחמם יתר על המידה. נקו את המסנן אחרי כל הפעלה.