לינה משותפת היא מנהג שבחלק מהבתים מתרחש מעצמו כמעט בכל לילה, כשככל שהלילה מתקדם, הילדים נוטשים את מיטותיהם ומוצאים את מקומם במיטת ההורים ודנים את כולם לעוד לילה של מחול מודרני משפחתי ומתיש. בבתים אחרים מדובר בסגנון חיים ואג׳נדה הורית שהולכת לרוב יד ביד עם עוד מנהגים מתאוריית הרצף וההורות המקושרת. משפחה אחת שנהנית לישון קרוב קרוב עשתה רעש גדול ברשת כשהציגה מיטה משפחתית לשבעה, אותה יצרה ממיטות איקאה שחוברו יחד, שפשוט עושה חשק להצטרף.

בני הזוג אליזבת וטום בויס מטקסס יצרו את המקום המושלם לשינה עבורם ועבור חמשת ילדיהם, בני שנה עד 11. איזי בן התשע ובן בן השבע ישנים למעלה, בקומה מעל כולם, במיטות הקומתיים המחוברות למיטה המרכזית, לזאק בן ה-11, שההורים אומרים שסובל מנדודי שינה  וחרדותן יש מאורה קטנה וסגורה בצד המיטה, כך גם לאואן בן השלוש, בצד השני. אלייז׳ה בן השנה ישן בין ההורים. ההסבר המלא לאיך יצרו את המיטה, שכולה בנויה מרהיטי איקאה, נמצא כאן.

כשהאם, שהעבירה את משפחתה ללינה משותפת דווקא לא ממש מהסיבות האידאולוגיות המוכרות, נשאלה למה יצרו את המיטה המיוחדת הזו, ענתה תשובה שכל הורה שהיה אי פעם מוכן להעביר סכום גדול של כסף ליועצת שינה מבין היטב. ״בשביל השינה. היינו מוכרחים לישון״, אמרה בפשטות. ״טום, בעלי, סובל מנכות, והוא נמצא במיטה הרבה״, היא מסבירה. ״צריך לטפל בו בלילה. אני עזרתי לו, הנקתי תינוק, השכבתי את כל הילדים במיטות שלהם, קמתי להרגיע את הפעוט שלי כשבכה בלילה, החזרתי ילדים למיטות. זה היה נורא”.

לאליזבת, צלמת, יש בלוג הורות, שם, לאחר שהעלתה את תמונת המיטה החדשה שלה לפייסבוק, וזו התפשטה כמו אש בשדה קוצים והביאה לה תשומת לב מכלי התקשורת הגדולים בעולם, החליטה לרכז את כל השאלות ולענות עליהן. ״אז יום אחד את מחליטה להעלות לפייסבוק תמונה של המיטה החדשה שלך״, כתבה. ״בבוקר את קמה ומגלה ששלושים אלף איש שיתפו אותה. את שואלת את עצמך: אין לאנשים משהו יותר טוב לעשות? כמה מוזר. ככל שהזמן עובר זה רק מתגבר והולך, ופתאום מאות אלפי אנשים משוחחים על חיי המין שלי, ועל איך שהילדים שלי יצטרכו לשלם לפסיכולוגים. אני חושבת שהרבה מהשאלות מגיעות מכך שאנשים לא ממש מבינים את הקטע של לינה משותפת".

ברוח ספורטיבית, ועל סף יאוש מהמין האנושי, החליטה בויס לענות על כמה שאלות שהופנו אליה פעמים אינספור מאז פרסום התמונה:

איך לעזאזל אתם עושים סקס? ״התשובה הפשוטה היא שסקס לא חייב להתרחש במיטה. יש לא מעט בני 16 שמצאו את עצמם במושב האחורי של הרכב שיוכיחו את זה. אני חושבת שלמי ששואל את זה אין דמיון. אני בטוחה שתצליחו לפצח את זה. ברגע שהעברנו את כולם לישון בחדר אחד התפנו לנו הרבה חדרים ריקים, ואין שוטטות וילדים שנכנסים אלינו לחדר בבכי באמצע הלילה. 

למה אתם עושים את זה לעצמכם? ״אנחנו נוסעים הרבה, יוצא לנו לבלות לא מעט בקראוונים ובחדרי מלון צפופים. הילדים רגילים לישון בצמידות אלינו. בכל פעם שחזרנו מנסיעה כולם עברו ׳גמילה׳ מלינה משותפת. ההשכבות היו מלאות דמעות וריבים. הילדים שלי גדלו על הרעיון שאם משהו לא עובד, מוצאים פתרון יחד. הסדרי השינה אצלנו תמיד משתנים, עכשיו זה ככה, וכשזה לא יעבוד יותר נמצא פתרון חדש. אני מאוד גמישה".

זה לא בזבוז של מקום בבית? כן, יש לי עכשיו שני חדרים מיותרים בבית. בעבר היו בהם מיטות שאף אחד לא רצה לישון בהן. עכשיו לבגדים יש חדר משלהם, וגם ללגו.

מה אם מישהו מקיא? זה נכון, ילדים מקיאים. אצלנו בבית, כשאתה מקיא אתה לא נשאר במיטה. אם יש ילד חולה, הוא עובר עם הורה אחראי לחדר האורחים. זה לא באמת משנה. כשאנחנו קרובים לילדים, אנחנו לרוב מגלים מוקדם יותר אם יש מחלות וסימני אזהרה, כך שקורות פחות תקלות כאלה.

אתם לא מעירים אחד את השני כל הזמן? לא. לכל אחד יש גישה נוחה לצאת ולהכנס, הם קמים לעשות פיפי ולשתות ואז חוזרים בלי בעיה. גם כשהתינוק מתעורר בבכי, לרוב אף אחד לא מתעורר. טום נוחר, אבל אני שמה אטמים. בכל זאת, יהיה קצת חצוף מצדי להכריח את בעלי לישון בחדר אחר.

>> "הייתי בת 7 כשגיליתי שאמא שלי שמנה": ההשפעה ההרסנית של המילים שלנו