אין תמונה
יש כרטיס מועדון?

את האמרה "אהבה לא קונים במכולת" שיננו אמהות יהודיות רבות באוזני ילדיהן, בדרך למציאת שידוך מוצלח ומהיר. מתברר שהקלישאה הזו עומדת בפני מבחן קשה, עם פתיחתו של סופרמרקט סיני שמציע ללקוחותיו מוצר אחד בלבד - מציאת בן זוג. הסופרמרקט החדש, שזכה לשם "אני מחפש אותך" (I'm Looking For You), נפתח לאחרונה בבייג'ינג בסמיכות ליום הפנויים-פנויות הבלתי רשמי. מאז פתיחתו, מדווח ה"צ'יינה דיילי", ביקרו בסופרמרקט כאלף לקוחות - וכחמישים זוגות כבר השתדכו בזכותו. הסופרמרקט מהווה סביבה ידידותית ולא מאיימת, בה רווקים ורווקות סינים עשויים לפגוש את בן או בת הזוג מהחלומות.

עבור כניסה לסופרמרקט משלמים המבקרים דמי רישום של כשלושה דולר, מחיר פעוט עבור הסיכוי למצוא אהבת אמת. כל מבקר רושם את הפרטים שלו (שם, גיל, עיסוק והכנסה) ומצרף תמונה. במקום לתור אחר ירקות אורגניים מובחרים, מוצאים מבקרי המקום על המדפים את הפרופיל של שאר המבקרים, מתוכם הם יכולים לבחור.

מנהל הסופרמרקט הייחודי, גאו שאן, אומר שההשראה למקום הגיעה מחיפוש אחר פתיחת מקום להיכרויות שאינו מלחיץ, מפחיד ולא בטוח. לאחר שרווקים ורווקות רבים הביעו סלידה ואכזבה משירותי ההיכרות באינטרנט, הוחלט לפתוח את המקום. לדברי שאן, המקום הוקם כדי לאפשר לאנשים למצוא פתרון קבע לבדידותם ולא כמענה לסטוץ של לילה אחד: "הוא נוצר על מנת שרווקים יקבלו הזדמנות להשאיר מאחור את חיי הרווקות שלהם". לדבריו, רווקים סינים רבים מתלוננים על כך שהחברה המודרנית מעמידה בפניהם דרישות גבוהות ומלחיצות בתחומי הלימודים והעבודה. מציאות זו משאירה להם מעט מאוד זמן לבילוי חברתי שיוצר הזדמנויות למציאת שותף לחיים. בנוף הזה, נראה שאופציית השופינג קוסמת לכל הלבבות הבודדים.

קיו הוי, מורה בת 25, אמרה שהמקום הפיח בה תקווה למציאת "מיסטר רייט": "הלוואי שאמצא את החצי השני שלי, זו התקווה הכי גדולה שלי. אבל אם זה לא יקרה, אני מקווה שאוכל להשתמש במקום הזה למציאת חברים נוספים. אחרי הכל, אני מורה, אז האנשים שאני יכולה להכיר ולהתרועע איתם מצומצמים מאוד". גם האמהות הסיניות לא טומנות ידן בצלחת, ודוחפות את הילדים למציאת בן זוג והקמת בית. וואנג ג'יוהונג בן ה-35 מספר: "האשה האידיאלית עבורי היא מישהי שאוכל להסתדר איתה, טובת לב ואחראית. אמא שלי אומרת שהסיבה שלא מצאתי אותה עדיין היא שאני בררן מדי". לדבריו, הסיבה האמיתית לכך היא שהוא פשוט לא פגש את האחת והיחידה, אבל שהשיטוט בסופרמרקט כבר הפגיש אותו עם כמה נשים יוצאות דופן.

אין תמונה
מבצע אחד פלוס אחד במחלקת "ספונטניים" (הזול מביניהם)

למרות שמקובל לחשוב שמצבן של רווקות זקנות גרוע בהרבה ממצבם של רווקים זקנים, שערכם נוטה לפעמים לעלות בשוק הפנויים פנויות - בסין המצב שונה. על פי הערכות, בעוד כעשר שנים יחיו בסיו כ-24 מיליון גברים רווקים ללא בנות זוג. הגבלת הילודה הנהוגה בסין מובילה לתופעה גדלה והולכת של הורים שמבצעים הפלות יזומות אם הם מגלים כי העובר שברחמה של האשה הוא ממין נקבה. על פי מחקר מקומי שנעשה על ידי האקדמיה למדעי החברה, הבעיה הדמוגרפית הכי קשה שתעמוד בפניה של סין תהיה חוסר האיזון שבין ילודת תינוקות ממין זכר לעומת תינוקות ממין נקבה. מחפשים הזדמנות עסקית? פתחו סופרמרקט לאהבה חד מינית.