תינוק בוכה (צילום: istockphoto)
הסיכון ללקות בתסמונת נמצא בעלייה | צילום: istockphoto

על פי נתונים חדשים שחושף המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן, נרשמה עלייה חדה בשיעור התינוקות הסובלים מתסמונת דאון ב-30 השנים האחרונות. 

על פי מחקר מקיף שנערך במספר מדינות ברחבי ארה"ב, נמצא כי בשלושת העשורים האחרונים חלה עלייה של כ-30 אחוז במספר התינוקות שנולדו עם התסמונת. כיום לוקים בה אחד מכל 800 תינוקות שנולדים במדינה.

התסמונת נפוצה יותר בקרב תינוקות ממין זכר 

ירחון דצמבר של כתב העת האמריקני לרפואת ילדים גילה כי ההסתברות ללידת תינוק עם תסמונת דאון עלתה מתשעה תינוקות לכל 10 אלפים לידות עד שנת 1979, לסיכוי של 11.8 לכל 10 אלפים לידות בשנת 2003. הנתונים, שנלקחו מ-10 אזורים גיאוגרפים שונים - ביניהם ג'ורג'יה, קליפורניה, קולורדו, ניו יורק וטקסס, הראו כי העלייה החדה באחוזים התרחשה במקביל, ללא קשר למוצא האתני.

החוקרים טוענים שאחת הסיבות העיקריות לעלייה הדרמטית היא העובדה שנשים מחכות כיום יותר זמן עד שהן מביאות ילדים לעולם. ידוע שככל שגיל האישה מבוגר יותר, כך גדל הסיכוי ללידה של תינוק עם תסמונת דאון, כאשר לידה מעל גיל 35 מעלה פי חמישה את הסיכוי של התינוק ללקות בתסמונת.

המחקר חשף נתונים מעניינים נוספים: התסמונת נפוצה יותר בקרב תינוקות ממין זכר, ללא קשר למוצא האתני או לגיל של ההורים.

המחקר נחשב למקיף ביותר, לאחר שבמסגרתו נדגמו כחמישה מיליון לידות. מתוכן, 6,580 הסתיימו בלידת תינוק הלוקה בתסמונת.

תסמונת דאון נגרמת כאשר תאי הגוף נושאים כרומוזום עודף – שלושה כרומוזומים מספר 21 במקום שניים. התסמונת מאופיינת בלקות התפתחותית, הזדקנות מוקדמת, נטייה לסוכרת ומחלות לב ובמקרים רבים גם בעקרות.

>> אפשר לגלות תסמונת דאון עוד במהלך ההריון. מדריך בדיקות המלא