הילדים שלכם אוהבים את המסך? הם לא שונים כהוא זה מרוב ילדי העולם שנולדו עם האייפד ביד ויודעים להשתמש באצבע כדי לעשות דברים שהוריהם לא ידעו לעשות לפני שנות השלושים לחייהם. מחקר קנדי נרחב וחדש מגלה שצפייה של שעתיים ומעלה ביום במסכים תרומם את סיכויי הקטנטנים לסבול מהפרעות קשב וריכוז באחוזים אדירים.

החוקרים, שפירסמו את ממצאיהם בכתב העת המדעי המוביל "פלוס 1", השוו בין ילדי גן שצפו בעד חצי שעת מסכים ביום לעומת כאלה שעברו את השעתיים ביום. הצופים המסורים יותר בין ילדי הגן נטו להפגין התנהגויות קליניות מסוג בעייתי, ונטייה פי שבע ל-ADHD.

View this post on Instagram

A post shared by Kristen Baisden (@powerofparenting) on

"מצאנו שזמן מסך משפיע באופן קיצוני על בני החמש," אומרת ד"ר פיוש מנדהיין שעמדה בראש המחקר של אוניברסיטת אלברטה לרפואה. "בקנדה ההנחיות הן לא לתת לילדים יותר משעתיים של צפייה במסכים ביום, בכל גיל. אלא שהמחקר שלנו מראה חד משמעית שפחות זמן מסך זה הרבה יותר טוב לילדים." 3,500 ילדים השתתפו במחקר, שגלל את כל סוגי המסכים, צפייה בטלביזיה, בסקטים, במחשב, בקונסולות משחק, סמארטפונים וטאבלטים.

הממוצע הנמדד בין המשתתפים היה שונה לכל גיל. בגיל שלוש צפו הילדים בממוצע בשעה וחצי של מסכים. בגיל חמש הממוצע גדל ל-1.4 שעות יומיות. "עד כה לא היה לנו מספיק מידע שבודק את המדדים הללו," אומרת הד"ר. "הגיע הזמן לשאול: כמה זה יותר מדי? האם ההנחיות שלנו מספיק טובות? האם הן אכן מתאימות? האם הגבלת הצפיה תביא לבריאות משופרת ופחות קשיים בין הילדים? שתי המסקנות הגדולות שלנו הן שהילדים כל הזמן חשופים לעוד ועוד מסכים, ושחד משמעית הילדים שצפו ביותר סובלים מיותר קשיים בשינה ובהתנהגות."

View this post on Instagram

A post shared by Rosalind (@lassieroz) on

החוקרים מצאו שהדבר הכי טוב שאפשר לעשות למען הילד על מנת להפחית את ההשפעות המסכנות הוא דווקא לא להקפיד על שינה טובה אלא לדאוג שהוא יהיה מעורב באופן קבוע בפעילות ספורטיבית, ומטב שתהיה קבוצתית. "זו לא הפעילות הספורטיבית לבדה שמגנה מפני ההשפעות הרעות אלא הקבוצתיות," מסבירה מנדהיין. "ככל שהילדים מבלים יותר זמן בפעילות ספורט מאורגנת וקבוצתית, הם מראים פחות בעיות התנהגות."

הרופאים אמנם תמימי דעים שיש להפחות את כמות המסכים, אבל אינם תמימים כלל, ולא חושבים שיש להפריד את הילדים מהמסך. "אנחנו מציעים גישה שאומרת שפחות זה יותר. ילדי גן לא צריכים להמנע לגמרי אלא להקפיד על עד שלושים דקות ביום. התקופה הזו, של שנות הגן היא הטובה ביותר להנחיל לילדים יחסים בריאים עם המסך."

View this post on Instagram

A post shared by Andrea Krahofer (@goldschatz_fotografie) on