"הורים נגד ג'אנק לילדים שלנו" היא קבוצת פייסבוק חדשה - רק בת שלושה ימים, שמבקשת לטפל בבעיה שכל הורה מכיר: הררי הג'אנק פוד הבלתי נגמרים שמקיפים את הילדים שלנו. הקבוצה קוראת להורים לספר על מקומות בהם הילדים שלהם נתקלים בג'אנק פוד לא צפוי ולא רצוי, לחלוק מחקרים בנוגע להשפעות של המזון הזה על הילדים שלנו ולהזמין לדיון עוד אנשים שאכפת להם. המטרה: להתאגד ולעצור את המצב המטורף הזה.

ילד אוכל ממתק צי'פס (צילום: Maartje van Caspel, Istock)
הורים לא יכולים באמת לשלוט בכמות הממתקים שילדיהם אוכלים | צילום: Maartje van Caspel, Istock

אל תציעו לילדיי ממתקים

מקימת הקבוצה שנוסדה לפני ימים ספורים וצוברת תאוצה, היא סאלי תדמור, מאמנת אישית ואמא של אורן בן ה-7.5 ושל סתיו בת ה-10.5. לדבריה, הקימה אותה מתוך מצוקה אישית. “אין לי אפשרות לגדל את הילדים שלי בצורה בריאה בעולם של היום", היא מסבירה. "אני נדרשת לתת להם להשמין - או לנתק אותם מהחברה. זה לא משנה אם אתם בקטע של אוכל בריא או לא – גם הורים שבוחרים לתת לילדים שלהם ממתקים רוצים לשלוט בכמות ובזמן בו הילדים שלהם אוכלים ממתקים והיום זה בלתי אפשרי".

תדמור מתארת מציאות שכולנו מכירים, בה לילדים שלנו יש גישה לממתקים, שתיה ממותקת וחטיפים גם מחוץ לבית, מבלי שאנחנו ההורים נוכל לתת את דעתנו לנושא. “בצהרונים ובקייטנות נותנים לילדים פטל, הקינוחים בגן הם ממתקים, בימי ההולדת בגן יש המון ג'אנק – והם מתקיימים פעם ואפילו פעמיים בשבוע – וזה לפני שדיברנו על מסיבות יום הולדת בבית, על חגים בגנים ובבתי הספר ועל הצופים", היא אומרת בדאגה.

סאלי תדמור (צילום: נועה זני)
"אני נדרשת לתת להם להשמין - או לנתק אותם מהחברה". סאלי תדמור | צילום: נועה זני

ואם חשבנו שהמשפחה תסייע להורים בקרב על השליטה בתזונה, תדמור מבהירה שזה ממש לא המצב. “הסבים והסבתות נותנים לילדים ג'אנק פוד ואומרים לנו 'אבל אנחנו רואים אותם רק פעם בשבועיים! מתור לנו לפנק אותם בקרואסונים!', מבלי להבין שהם מצטרפים לעוד אנשים שרואים אותם 'רק פעם ב'. נוצר מצב שהילדים שלנו שמנים! אם כשהיינו קטנות היה ילד אחד שמן בכיתה – היום חצי מהילדים שמנמנים או ממש שמנים!”.

תדמור רוצה להבהיר שהיא לא באה להטיף מוסר לאף אחד. היא רוצה שכל הורה ייתן לילד שלו לאכול מה שהוא מוצא לנכון ומכבדת את ההחלטות של כל אחד, אבל מבקשת לא לתת ממתקים לילדים שאינם שלנו ולא להתערב ולהשפיע על בריאותם של ילדים אחרים.

בקבוצה שפתחה היא מבקשת לאחד את כל מי שבריאות ילדיו חשובה לו כדי לפעול לשינוי המצב. “ההתאגדות תיתן לנו כח לומר לאנשים לא לתת לילדים שלנו ג'אנק פוד. אני רוצה שנלמד ממה שקורה בעולם, שנביא להגשת הצעות חוק שיוציאו את הג'אנק פוד מהקייטנות ומהגנים ויאסרו על שימוש בדמויות אהובות על ילדים בפרסום  ג'אנק פוד. הם לא מבינים את המניפולציות שעושים עליהם כמונו, המבוגרים, ובעצם שוטפים להם את המוח. אי אפשר להתעלם מבעיית ההשמנה והבעיות הבריאותיות שיש היום”.

"המצב מצריך צעד קיצוני"

תדמור כתבה בעבר באחד מכלי התקשורת מאמר בנושא שזכה לאלפי קוראים. עובדה זו נסכה בה ביטחון שהנושא אכן רלוונטי עבור הורים רבים ובשבת האחרונה היא החליטה פשוט לעשות צעד ולפתוח את הקבוצה. בין התגובות התומכות, היו גם מי שכתבו לה שמדובר בצעד קיצוני. “המצב אליו הגענו הוא קיצוני", היא אומרת בתגובה, "והוא דורש צעד קיצוני".

מאז יום שבת בקבוצה כבר חברים למעלה מ-350 איש וקצב המצטרפים רק הולך וגדל. ההורים חולקים בעמוד הפייסבוק של הקבוצה מתכונים בריאים, פתרונות אפשריים לבעיית הממתקים והג'אנק פוד, והסברים ומחקרים בנושא. "מצטרפת בשמחה לקבוצה. שונאת את מה שהולך בגנים של הבנות שלי בעניין הזה", כתבה אחת החברות.  

"אולי אפשר לפנות לשלי יחימוביץ' או מישהי יותר מתאימה לנסות להעביר הצעת חוק - בפעם הבאה שיעלו את מחירי המע"מ על ירקות ופירות, לוותר עליו לטובת מע"מ כפול על חטיפים", כתבה גולשת אחרת.

>> לעמוד הפייסבוק "להיות הורים טובים" עשיתם לייק?

>> מחקר: אל תכריחו ילדים לסיים את האוכל מהצלחת