אם אתם עייפים כבר מהסעות הילדים ומרגישים פחות כמו הורים ויותר כמו נהגי מונית כשאתם מורידים אותם ליד שערי בית הספר בכל בוקר, יש לכם סיבה מצויינת לשים לעניין הזה קץ. מחקר חדש מצא שילדים שהוריהם מסיעים אותם לבית הספר ברכב, או שמגיעים אליו בתחבורה ציבורית, מצליחים פחות בלימודים ורמת הריכוז שלהם נמוכה יותר מחבריהם שהגיעו ברגל, באופניים או בכל דרך אחרת שדרשה מהם להפעיל את גופם.

אמא מנשקת ילד (צילום: Steve Debenport, Istock)
מילא שאת מסיעה אותו לבית הספר, אבל נשיקה ליד כל החברים? | צילום: Steve Debenport, Istock

"אחרי פעילות בוקר הילדים קשובים יותר"

המחקר, שנערך בשיתוף פעולה בין שתי אוניברסיטאות בדנמרק - אוניברסיטת קופנהגן ואוניברסיטת אארוס, גילה שההבדל הכביכול קטן ולא משמעותי בדרך בה מגיעים הילדים ללימודים, יכול ליצור פערים של כחצי שנת רמה לימודית ביניהם. התוצאות הפתיעו אפילו את צוות החוקרים, שיצא בכלל לחקור את השפעת אכילת ארוחת בוקר בבית על יכולת הריכוז של התלמידים.

"האופן בו מגיעים ילדים לבית הספר משפיע ישירות ביכולות הריכוז שלהם בצורה משמעותית, בעיקר בארבע השעות הראשונות ללימודים", מסביר נילס אגלונד, אחד ממובילי המחקר מאוניברסיטת קופנהגן. "גילינו שלארוחת הבוקר ולארוחת העשר יש משמעות והשפעה, אבל היא מתגמדת ליד ההשפעה של פעילות בבוקר. ילדים שמגיעים ללימודים באופניים משפרים את יכולתם להתרכז וללמוד בצורה מדהימה, ויוצרים פער חיובי של כחצי שנה על פני חבריהם".

במחקר, שפורסם בכתב העת הרפואי המקוון BMJ, השתתפו 19,527 תלמידים בכיתות א' ועד י"ב מכל רחבי דנמרק. הילדים נשאלו על הרגלי הפעילות הגופנית שלהם וענו על מבדק שבחן את יכולת הריכוז שלהם באותה שעה. "אין זה חדש שפעילות גופנית היא בעלת אפקט ממריץ ומרענן ושאחריה החושים חדים יותר, אך לא ידענו שההשפעה היא כה ארוכת טווח ומשמעותית", אומר אגלונד. "מחקרי עבר עסקו בכך שהפעילות משפרת את כניסת החמצן למח, ומאפשרת למח לעבוד ביתר קלות, אך לא בהשפעה שיש לכך על העתיד של הילדים ועל ההתנהלות הבית ספרית שלהם".

"פעילות גופנית מגבירה את הוצאת המתחים, ויוצרת מצב רגשי שיותר פנוי ללמידה", מסבירה סיגלית פז, דיאטנית ילדים. "הילדים רדומים בבוקר, ואם הם מגיעים אחרי פעילות, הם יותר עירניים וקשובים. גם זרימת הדם יותר טובה אחרי הפעילות. ההמלצות לילדים עומדות על שעה מצטברת של פעילות אירובית ליום. פעילות קבועה של הליכה וחזרה לבית ספר של 10-15 דקות לכל כיוון כבר נותנת להם פור, בעיקר בימינו כשיושבים בכיתה ואז יושבים ליד המחשב או מול הטלוויזיה. אני ממליצה לשלב גם ארוחת בוקר לפני הלימודים, מחקרים רבים הראו שילדים שאוכלים לפני הלימודים מצליחים יותר להתרכז בשיעור, המזון נותן למח סרוטונין ורוגע, ומאפשר להתרכז".

>> לעמוד הפייסבוק "להיות הורים טובים" עשיתם לייק?

>> צפו בניסוי: הגנן הוציא את כל הילדים מהגן. איך הילדים הגיבו?