רמי אבן ברי (צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי)
כבר לומד שתי שפות נוספות. רמי אבן ברי | צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי
רמי אבן ברי, בן 13 מהעיירה תל שבע שבנגב, נחשב לתלמיד מחונן ומצטיין. הוא לומד בבית הספר 'דקלים' וכבר מגיל קטן מאוד הפך לתולעת ספרים, בעיקר באנגלית. "מגיל קטן הוא 'בולע' ספרים באנגלית - מקצועית וספרותית, כאילו נולד באנגליה", אומר אביו, שחאדה. "הוא פשוט גאון. הוא ילד מחונן, מצטיין בכל התחומים ואת זה אומרים גם המורים ומנהל בית הספר".

כבר בגיל 8 זיהו מוריו ומשפחתו את היכולות שלו, ורמי הקטן נרשם ללימודי אנגלית בבית הספר 'ברליץ', שם הצליח להבריק ולהצטיין. ממוצע הציונים שלו הוא 97 ורבים חוזים לו עתיד מזהיר. מפקח משרד החינוך במחוז הדרום, האחראי על לימודי האנגלית במגזר הערבי, נפגש עם התלמיד והנהלת בית הספר כדי לתכנן עבורו לו תכנית לימודית המתאימה לרמת האנגלית שלו. מוריו ומנהלת בית הספר שבחנו את הישגיו, המליצו למשרד החינוך לאפשר לו לגשת לבחינה של חמש יחידות באנגלית. אולם משרד החינוך מסרב בנימוק שהוא צעיר מדי.

"ההנחיה צריכה להיות שווה לכולם"

מתברר, שבמשרד החינוך מאפשרים לתלמידים מצטיינים לגשת לבחינות במדעי המחשב, מתמטיקה, פיזיקה וכימיה רק בכיתה י', ולבחינת בגרות של 5 יחידות לימוד באנגלית רק בכיתה י"א.

שחאדה, אביו של רמי, פנה למשרד החינוך כמה פעמים והציג בפניהם את המלצות מפקח בית הספר והמנהלת, אבל נתקל בסירוב. גורמים בבית הספר אף שיגרו מכתב למשרד החינוך בו ציינו כי להערכתם אבן ברי יצליח בבחינה ויעבור אותה בציון גבוה מאוד. האב מוחה על העובדה כי תלמיד יהודי בן 11 מצפון הארץ ניגש למבחני בגרות בהסטוריה ואזרחות ואילו את בנו, לטענתו, מפלים לרעה.

"אם יש הנחיה של משרד החינוך אז שתהיה שווה לכולם", אומר האב. "אני מוכן לקחת את הבן שלי לעבור את הבחינה במשרד החינוך בירושלים. ממה הם חוששים בדיוק? במקום לקדם תלמידים מצטיינים כמוהו מהמגזר הערבי, ממשיכים להנציח את האפליה. אפשר לצאת מהקיבוע הביורוקרטי ולקדם תלמידים מהסוג של הבן שלי. חבל שסתם תוקעים אותו עוד כמה שנים במקום לקדם אותו".

באחרונה, 650 הורים לתלמידים מצטיינים במתמטיקה הגישו עתירה לבג"ץ נגד משרד החינוך ושר החינוך, שי פירון, בדרישה לאפשר לילדיהם בכיתה ט' לגשת למבחן הבגרות במתמטיקה ברמה של חמש יחידות לימוד. כעת גם האב, שחאדה, מאיים לעתור לבג"ץ אם משרד החינוך לא יאפשר לבנו לעבור את הבחינה. "יש פה סוגיה בעלת עניין ציבורי ואני לא מוכן לוותר. זה עניין עקרוני ואם משרד החינוך ימשיך להתבצר בעמדתו נפנה לבג"ץ", ציין.

ומה עם רמי? הוא בינתיים כבר החל ללמוד שתי שפות נוספות  - סינית וספרדית. "לפעמים משעמם לי בשיעורי אנגלית כי זו לא הרמה שלי וזה מתסכל אותי. אני רוצה להתקדם ותוקעים אותי סתם ככה. החלום שלי זה להיות דיפלומט במשרד החוץ".

מדוברות משרד החינוך נמסר: "עניינו של אבן ברי הועבר לבחינה מחודשת של מנהל אגף הבחינות במשרד כדי שיבדוק את עניינו ויבחן את בקשתו לגופו של עניין".