התקפי הזעם טורפים את הקלפים והופכים ביום אחד את הילדים המלאכיים ליצורים מבהילים שמסתחרר בתוכם מחול שדים אימתני. אמא אחת מוושינגטון בשם פביאנה סנטוס, עיתונאית וסופרת, מצאה את לחש הקסם שמצליח, *לה* עד כה, לנטרל את כל אחד מהטנטרומים של בתה הקטנה אליס, ויש לה צורך, שלא לומר חובה אזרחית ממש, לשתף את יתר הורי העולם.

"הבת שלי התחילה גן חדש והיתה לחוצה", מספרת סנטוס. "היא כל הזמן אמרה שהיא לא תצליח להשתלב, וכשחזרה הביתה ההתנהגות שלה היתה איומה. היו לה טנטרומים על ימין ועל שמאל. גם מהדברים הכי קטנים ושטותיים. הגן הציע שנקבע עם פסיכולוג ילדים כדי שאליס תוכל לדבר על מה שקשה לה ותירגע. בין הטיפים שהפסיכולוגית נתנה לי היה אחד פשוט מאוד ופנטסטי. אותו אני רוצה לחלוק".

ילד מעצבן (צילום: Thinkstock)
זו בעיה גדולה, בינונית או קטנה? | צילום: Thinkstock


הפסיכולוגית הסבירה לסנטוס שעלינו המבוגרים לתת לילדים הרגשה של כבוד והכרה ברגשות שלהם ובשעת משבר, מה שלא יהיה המשבר ומאיזו סיבה הוא מתחולל, עלינו לעזור להם להבין מה קורה להם. כשאנו מכירים במה שהם עוברים וגורמים להם להשתתף בפתרון הבעיה, אנחנו מנטרלים את פצצת הטנטרום. "לא משנה למה התחיל הטנטרום, אם נשברה לבובה היד או שהגיעה שעת ההשכבה, אפשר לשאול את השאלה הבאה, כשמביטים עמוק בעיניים, בקול רגוע: זאת בעיה גדולה, בינונית או קטנה?"

"בשביל בתי, כשהיא חושבת ברצינות רגע על מה שקרה לה, זה כמו קסם", מספרת סנטוס בהתפעלות. "בכל פעם שאני מעלה את השאלה הזאת והיא עוצרת לחשוב ועונה, אנחנו מוצאות פתרון. בעיות קלות פותרים מהר ובקלות. יש בעיות בינוניות שיפתרו, אבל לא מיד, ואם בעיה היא רצינית, או רצינית מנקודת המבט שלה, אותה אני לעולם לא מבטלת, למרות שלפעמים הבעיה נראית לי מטופשת, צריך לדבר עליה יותר ולעזור לבת שלי להבין שלפעמים דברים לא מסתדרים כמו שאנחנו רוצים".
אמא מחבקת ילדה בוכה (צילום: Shutterstock)
הכירו בחשיבות הבעיות שלהם. אפילו אם זה נראה לכם טפשי | צילום: Shutterstock


סנטוס מדווחת שהשתמשה בשאלת הקסם הזאת המון לאחרונה, ברגעים קשים וטעונים של טנטרום. "אני לא באמת חושבת שיש פתרונות פלא בגידול ילדים", היא אומרת, "אבל אני כן חושבת לעצמי הרבה פעמים על גודל המטלה שבידינו כשאנחנו מביאים בני אדם לכדור הארץ, ומלווים אותם בכל השלבים, הולכים אחריהם בכל השבילים, ולפעמים הם מובילים אותנו למלכודות. השאלה הזאת מאפשרת לנו לתת להם את מתנת הצניעות, את הכח לעצור ולקחת אחורה, לבחור דרך אחרת".

>> 5 פתרונות לגיל שנתיים הנורא