ילד עם משקפיים (צילום: Rui Frias, Istock)
זה הקטן גאון יהיה? | צילום: Rui Frias, Istock

אין סיטואציה שמוכרת יותר להורים מאשר הצורך להתרברב בכישורים של הילד שלך מול אחרים, במיוחד כשמדובר במפגש חברתי עם הורים לילדים בני אותו גיל. "הוא כבר מרכיב משפטים שלמים!", "תראה לדודה את הציור המקסים שלך" או "תגיד שלום בשוודית", הם רק חלק מהביטויים לכך שהורים מתעקשים להוכיח לעצמם ולסביבה שהילד שלהם חכם בצורה מיוחדת.

אף על פי שבעיניה של כל אמא הקטנצ'יק שלה הוא הוא האלברט איינשטין הבא, קיימים מדדים מקצועיים לאבחון ואיתור של ילדים מחוננים. ד"ר יעל שלזינגר, פסיכולוגית קלינית והמנהלת המקצועית של מכון קרני, מסבירה כי מבחני האיתור לילדים מחוננים בוחנים מספר אספקטים ובודקים את כושר הלמידה, הזיכרון, היכולת המתמטית והיכולת לאתר חוקיות. על פי הספרות המקצועית ילדים מחוננים הם ילדים בעלי מנת משכל גבוהה מ-130, כשמנת המשכל הממוצעת בכלל האוכלוסיה עומדת על 100.

סימנים שהילד מחונן

המבחן הראשון לאיתור ילדים מחוננים נערך בכיתה ב' או ג', אבל מכיון שילדים רבים לא מצליחים להתמודד עם המבחן בשלב זה, יש מקרים רבים בהם מבחני האיתור מתבצעים גם בכיתה ה'.

אז מה יעשה האב הגאה שבטוח שהסטיבן הוקינג הבא גדל אצלו בבית ורוצה שגם שאר העולם יכיר בכך? חוץ מלחכות בסבלנות עד שמבחני האיתור יתנו את החותמת הרשמית, ד"ר שלזינגר נותנת מספר היבטים בהתנהגות של ילד אליהם ניתן לשים לב:

סקרנות: אחד המאפיינים הבולטים ביותר אצל הילד המחונן הוא הסקרנות המפותחת, כבר מגיל מאוד קטן. יש ילדים אשר גדלים בבית מטפח מאוד והסקרנות אצלם נובעת בעיקר מעידוד ההורה. לעומת זאת, אצל הילד המחונן מדובר במשהו אינהרנטי שלו. הוא יוזם שאלות מעצמו ואינו מסתפק בתשובות פשטניות. הוא ישאל עוד ועוד עד שיהיה מסופק.

עירנות ופעלתנות: אצל תינוקות עם פוטנציאל למחוננות אפשר להבחין במאפיינים כמו עירנות גבוהה לסביבה, פחות צורך בשינה ופעלתנות גבוהה יותר.

התקדמות מהירה: אלמנט נוסף שניתן לבחון אצל תינוקות ופעוטות בעלי פוטנציאל למחוננות הוא היכולת לזהות דמויות מוכרות כבר בגיל מוקדם יחסית ובאופן כללי, התקדמות מהירה יותר באבני הדרך של ההתפתחות.

זיכרון מפותח: יכולת לזכור בקלות מידע שנספג בשיחה, קריאה בספר משחק ועוד.

ד"ר שלזינגר מסבירה שכבר מגיל גן ניתן לשים לב ליתרונות כגון הנאה והתלהבות מהלמידה ויישום מהיר שלה, אוצר מילים רחב באופן יוצא דופן, סקרנות בריאה, הסקת מסקנות ופתירת בעיות באופן יצירתי ומקורי ודמיון מפותח.

אלברט איינשטיין (תמונת AVI: חדשות1 ערוץ 2)
איך הוא היה בגן? איינשטיין | תמונת AVI: חדשות1 ערוץ 2

כמו כן, ד"ר שליזנגר מסבירה כי גם במקרה של ילד חכם וגם במקרה של ילד מחונן מדובר בילדים בעלי יכולות גבוהות. ההבדל בזיהוי של ילד מחונן לעומת ילד חכם יכול להיות מושפע מגורמים שונים. למשל, אצל ילד חכם, שגדל בסביבה מטפחת מאוד שאיתגרה את יכולותיו הגנטיות-תורשתיות, הסיכויים גבוהים יותר שהוא יאובחן כמחונן. לעומתו, ילד בעל אותן יכולות בסיסיות, שלא התחנך באותה סביבה מטפחת, לא יאובחן כמחונן.

>> אפרופו מחוננים: צפו בבן השלוש מדקלם את כל בירות העולם