בשבוע הבא מערכת החינוך צפויה לשוב ולפעול, בינתיים רק גני הילדים ותלמידי א'-ג'. כך זה ייראה: הגנים יחולקו לשתי קבוצות שילמדו לסירוגין, תלמידי א'-ג' ילמדו חמש שעות מדי יום חוץ מבימי שישי והכיתות יפוצלו לעד 15 תלמידים בקבוצה.

עם זאת, חלק מגורמי המקצוע חוששים שהיציאה מהסגר מהירה מדי ומסוכנת לאור ממצאים ראשונים שמצביעים כי ילדים מדביקים ונדבקים בקורונה. בכוונת הגורמים הללו להמליץ לראש הממשלה בנימין נתניהו על פתיחה מדורגת יותר של מערכת החינוך, בשלב זה ללא הגנים.

שירן זך כהן, אם לשלושה מקריית חיים, לא מתכוונת לשלוח את ילדיה לגן - גם אם ההנחיות יאפשרו זאת. "מראש אני אומרת שלא אשלח, לאור הבלבול וההנחיות הסותרות", הודיעה זך כהן ב"חדשות הבוקר", "אמרו לנו עד עכשיו שילדים מדביקים, לכן מעל חודש הילדים היו בבית בריחוק חברתי, ופתאום הילדים פחות מדביקים? כל יום שומעים משהו אחר. אם אני מבולבלת ככה, איך אשלח את הדבר הכי יקר לי לגן?".

זך כהן לא מוכנה לקחת את הסיכון, במיוחד כשהיא שומעת מהגננות שלא תידרכו אותן כמו שצריך לקראת פתיחת הגן. "מרגיש לי שיש פה סוג של ניסוי חברתי. יכול להיות שהניסוי יצליח, אבל מצד שני, גן ילדים הוא כידוע חממה של חיידקים. אני מדברת עם הגננות והמורות, לא נתנו להן שום הנחייה, יש ממש בלבול. ילדים לא יכולים לשמור שני מטרים אחד מהשני, הם מעבירים משחקים זה לזה, מי יחטא את הגן?".

גן ילדים (צילום: רעות עוזיאל)
צילום: רעות עוזיאל

ועם זאת, את בטח מוכרחה לחזור לעבודה ולא יכולה לעשות זאת עד שהילדים לא ישובו לגנים.
"אני עצמאית ומאוד רוצה לחזור לעבוד כמו שצריך, אבל זה לא נותן פתרון. אמרו שבכל פעם יהיו 15 ילדים בגן, אבל בגן עירייה יש 35 ילדים. שני הילדים שלי בגן עירייה, מה יקרה אם כל אחד מהם יצטרך ללכת ביום אחר? עם מה זה ישאיר אותי?".

מה צריך לקרות כדי שתרגישי ביטחון לשלוח את ילדיך לגן?
"הבעיה המרכזית היא שלא מתייעצים עם שום גורם. הם צריכים לקחת גננת ולעשות איתה שיחה. אני שומעת גננות שאומרות, 'אף אחד לא בא ושואל אותנו מה הצרכים שלנו, איך אנחנו עובדות בשטח ורואות את הדברים'. אם הגננות יבואו בביטחון ויגידו לי, 'שירן, את יכולה לשלוח את הילדים כי יש לי את כל הכלים לשמור עליהם', אהיה יותר רגועה ואולי אשקול את זה. אבל עד אז, כל עוד יש בלבול בצוות שאני אמורה לסמוך עליו, איך אהיה רגועה?".


שירן לא לבד. כבר עם החלטת הממשלה ביום ב' בערב על חזרה ללימודים, הורים רבים הצהירו כי אין בכוונתם להחזיר את ילידיהם לספסל הלימודים והרשתות החברתיות געשו בהורים זועמים.

"אני לא אשלח", כתבה לירז, "גם מבחינת ההיגיינה והבריאות, גם כי נראה לי הזוי שהילד שלי אמור לשמש שפן ניסיונות של משהו שלא הוכח עדיין, גם כי נראה לי שזה יהיה בלאגן אטומי: כמה ילדים בכל כיתה? מי המורה? איך הם ישבו בדיוק? איך יחלקו את הכיתות לכיתות קטנות יותר? איפה יש מקום לפי שניים או שלוש כיתות פתאום? מה יהיה בהפסקות? איך בדיוק אמורים ללמוד תוך שמירת מרחק, שמירת נגיעה? מה קורה בהסעות לבית ספר הלוך וחזור? נראה לי שיהיה כאוס אחד גדול ולא בא לי להכניס את הילד לכאוס ולא בא לי שוב להתעצבן".

"בגן של הבן הקטן שלי נמצאת ילדה שההורים שלה ערכו חתונות בחצר בית", כתבה מיכל, "הבעיה היא שלצוות החינוכי אין שום סמכות לעצור הורים מלשלוח את ילדיהם למוסדות החינוך תהא הסיבה אשר תהא ואני ושאר ההורים תלויים לגמרי במידת האחריות והרצון הטוב שיגלו הורים. במקרה הזה אני ממש לא מוכנה להיות שפן הניסיונות של הממשלה ולא אשלח את ילדי עד שימצאו פתרונות".

מנגד יש גם קולות אחרים. "שולחת בהחלט", פוסקת אחת האימהות. "הקורונה פה להישאר לעוד הרבה מאוד זמן. הם צריכים לחזור לשגרה, כדי שגם אנחנו נוכל להתחיל להתאושש מהשבתת המשק לתקופה כ"כ ארוכה. לא מודאגת בכלל ואפילו סוף סוף נושמת לרווחה שיש תאריך חזרה".