על רקע החלטת הממשלה לפתוח את מערכת החינוך באופן הדרגתי מיום ראשון הקרוב הורים רבים מתלבטים האם בכלל לשלוח את ילדיהם למוסדות החינוך בתנאים הקיימים ובהיעדר הנחיות מפורטות ומפורשות לצוותי החינוך.

"בגן של הבן הקטו שלי נמצאת ילדה שההורים שלה ערכו חתונות בחצר ביתם. לבית הספר של הבן הגדול שלי עומד להגיע ילד שסבתו מאושפזת בבית חולים לאחר שחלה בקורונה והוריו של הילד סועדים אותה", כותבת מיכל באחת מקבוצות ההורים הרבות ברשת החברתית שדנות כעת בסוגיה. "הבעיה היא שלצוות החינוכי אין שום סמכות לעצור הורים מלשלוח את ילדיהם למוסדות החינוך תהא הסיבה אשר תהא ואני ושאר ההורים תלויים לגמרי במידת האחראיות והרצון הטוב שיגלו הורים. במקרה הזה אני ממש לא מוכנה להיות שפן הניסיונות של הממשלה ולא אשלח את ילדי עד שימצאו פתרונות", היא טוענת.

לצד ההורים המתלבטים יש גם כאלו שפוסקים חד משמעית כי לא ישלחו את הילדים והמילים "שפני ניסיונות חוזרות בפוסטים שוב ושוב. "אני לא אשלח", כותבת לירז. " גם מבחינת ההיגיינה והבריאות, גם כי נראה לי הזוי שהילד שלי אמור לשמש שפן ניסיונות של משהוא שלא הוכח עדיין, גם כי נראה לי שזה יהיה בלאגן אטומי: כמה ילדים בכל כיתה? מי המורה? איך הם ישבו בדיוק? איך יחלקו את הכיתות לכיתות קטנות יותר? איפה יש מקום לפי שניים או שלוש כיתות פתאום? מה יהיה בהפסקות? איך בדיוק אמורים ללמוד תוך שמירת מרחק, שמירת נגיעה? מה קורה בהסעות לבית ספר הלוך וחזור? נראה לי שיהיה כאוס אחד גדול ולא בא לי להכניס את הילד לכאוס ולא בא לי שוב להתעצבן", היא אומרת.

"נראה לי שזה יהיה בלאגן אטומי: כמה ילדים בכל כיתה? מי המורה? איך הם ישבו בדיוק? איך יחלקו את הכיתות לכיתות קטנות יותר? איפה יש מקום לפי שניים או שלוש כיתות פתאום? מה יהיה בהפסקות?"

"כל מי שיתערבב בסבב הראשון הולך להיות ניסוי של הממשלה כי הם לא רוצים לפתוח כספים לציבור ומעדיפים להחזיר אנשים לשגרה", כותבת לירון. "הילדים זקוקים לזה נכון. אבל תמיד תזכרו שאף אחד לא חסין והבריאות היא מעל הכל".

מנגד יש גם קולות אחרים. "שולחת בהחלט", פוסקת אחת האימהות. "הקורונה פה להישאר לעוד הרבה מאוד זמן. הם צריכים לחזור לשגרה, כדי שגם אנחנו נוכל להתחיל להתאושש מהשבתת המשק לתקופה כ"כ ארוכה. לא מודאגת בכלל ואפילו סוף סוף נושמת לרווחה שיש תאריך חזרה".

"מי שלא שולח את הילדים שלו שלא ישלח גם את עצמו לעבודה ולהסתובב בחנויות כי הילדים יכולים להידבק ממנו", כותב אב אחר. "אולי נישאר כולנו בהסגר עד להודעה חדשה וזהו? חייבים להתחיל ליצור שגרה גם אם תהיה שונה".

על דבר אחד כולם מסכימים. גם כאן נוצר עניין של מעמדות. אלו שיוכלו להחזיק ללא עבודה עוד כמה שבועות, מן הסתם יתלבטו האם לשלוח את הילדים ויוכלו לקחת החלטה מודעת לכאן או לכאן. לעומת זאת לאותם הורים שנפגעו כלכלית-לא תהיה כמובן ברירה אלא לשלוח את הילדים ואם אכן ניסיון החזרה לשגרה לא יצלח הם יסתכנו באיבוד מקור ההכנסה מאוחר יותר, אלא שהפעם המחיר שישלמו לא יהיה רק כלכלי אלא גם קרוב לוודאי, בריאותי.