סיפורים לפני השינה לילדות מורדות

פרנצ'סקה קוואלו ואלנה פאווילי, איורים: שישים מאיירות מכל העולם ,הוצאת כנפיים

הספר הכי מרגש, הכי חשוב והכי מדובר. עוד לפני שאתחיל לכתוב על התוכן, העיצוב שלו מיוחד וכבר ברגע הראשון שמחזיקים בו מבינים שמדובר במשהו לא רגיל. שישים מאיירות מכל העולם לקחו בו חלק והתוצאה מרהיבה.
סיפורן של נשים חשובות מכל מיני תחומים ומכל מיני מקומות בעולם, מסופרים באופן אגדתי.
בדרך כלל כשיוצאים ספרים על נשים פורצות דרך, נהוג לבחור שוב ושוב את אותן נשים. לא שאני חס וחלילה מזלזלת בפרידה קאלו ומארי קירי (שנמצאות כמובן גם הן בספר), אבל תמיד יש את התחושה שאין מספיק נשים חשובות, וכאן ישנה הוכחה שצריך רק להסתכל, לא לחפש, כי הן נמצאות בכל מקום. בניגוד לסטראוטיפ, הספר לא מיועד רק לבנות. הבן שלי בן ה - 8 אוהב מאד את הספר וגם כמה מחבריו.


מגיל 8חמישה מכוערים 

 ג'וליה דונלדסון, איר אקסל שפלר, עברית: רימונה דנור, הוצאת כנרת זמורה ביתן

הכי כיף זה ספרים של ג'וליה דונלדסון עם איורים של אקסל שפלר. ביחד הם שילוב מנצח והפעם בנושא מאד מקורי שסופרים בדרך כלל לא אוהבים לגעת בו.  הבוקר עלה על ערבות אפריקה. בתמונה רואים את כל החיות היפות: אריה, פלמינגו, פילים... הם לא הגיבורים האמתיים של הספר.
מיד לאחר מכן מופיעים הגנו,  הצבוע, העזניה, חזיר היבלות והמרבו, חבורה של חמש חיות מכוערות ששרות ושמחות וגאות בכיעורן עד שזה מגיע לגורים שלהן...
ספר מקסים ומחורז בחינניות על אהבה וקבלה עצמית, כזה שכיף להקריא פעמים רבות לקטנטנים.


לבני 2-6

 

אילו הייתי קוף

 חנה גולדברג, איורים: אביאל בסיל, הוצאת עם עובד

אתם לא מבינים כמה אושר יכול להכניס הביתה ספר. כשישבתי עם האחייניות שלי והקראתי להן את החמשירים המחורזים, הצחוק התגלגל בכל הבית והרגשתי איך הלב שלי מתמלא בשמחה. אילו הייתי קוף, ג'ירפה, חתול, חולד, כלב , גחלילית, פיל, עטלף, תמנון... מה היה קורה ? לפי הפזמונאית המשוררת והסופרת חנה גולדברג, העולם היה פשוט משעשע ומושלם.
ספרה הקודם "אילו הייתי אריה" היה הצלחה אדירה וכעת מתווסף לו אח קטן ומושלם לא פחות. ספר שתאהבו להקריא שוב ושוב ושוב.

לפעוטות


אלטע זאכן

רינת הופר, הוצאת זמורה ביתן

ושוב רינת הופר מוכיחה שהיא הגדולה מכולן.  ישבתי לקרוא בו עם האחיינים שלי בני 3 עד 6 ומדובר בספר שכולו חגיגה של חרוזים, צבעים, שטויות והפתעות. כל מה שצריך להכניס על מנת ליצור ספר טוב, קיים בתוכו. "לגינה של השכונה הגיעה סבתא עם מנגינה. בואו לראות ! בואו לראות! אלטע זאכן גרוטאות". ובגינת הגרוטאות הזו הכל יכול לקרות, כי ככה זה עם רינת הופר.

לבני 2-5מיתולוגיה

 אדית המילטון, הוצאת מודן

דורות של ילדים ובני נוער גדלו על עיבודיה של המילטון למיתולוגיה היוונית. אני גאה להיות אחת מהם.  המילטון היא אחת החוקרות החשובות ביותר של התרבות הקלאסית, וספרה משמש באוניברסיטאות רבות כטקסט מבוא למיתולוגיה היוונית. בכתה ו' קבלתי את הספר מתנה מאמא שלי ולא עזבתי אותו.
הספר, שנחשב לטקסט מכונן, תורגם לעברית לראשונה בשנת 1957 וכעת, שישים שנה לאחר מכן, התרגום עובד מחדש וצורפו לו איורים חדשים כדי שדור חדש של קוראים יוכל לקרוא בו וליהנות מהסיפורים ומההרפתקאות של אלי יוון. מומלץ בחום!!!

לבית ספר יסודי עד 120דן קרוב רחוק

 גיא עד, הוצאת כנרת זמורה ביתן

דן קרוב-רחוק הוא הספר השני בסדרת "דן", של הסופרת גיא עד, המיועדת לנוער צעיר. דן, גיבור הסדרה, הוא ילד בן 12 שחי עם אביו בבאר שבע. בספר הראשון "דן שחור-לבן" דן מתאהב באביגיל, ויחד הם מגלים סודות הקשורים למשפחתו. ב"דן קרוב-רחוק" מתגלים סודות הקשורים לילד חדש שמגיע לכיתה.
הדברים שקורים לדן מסופרים בגוף ראשון, בשפה קולחת ולא "חופרת". הכתיבה התמציתית והישירה אמינה מאוד ומאפשרת לילדים להזדהות עם הדמויות ולפתוח את לבם לסוגיות חבריות ואישיות שכל ילד ישראלי חווה. ספר מאד אמיתי, כזה שנכנס ישר ללב.

לבני 10-12

תעלומה במגדל השעון

 ישי (אישי) רון, איורים: ליאורה גרוסמן, הוצאת רימונים

הספר הקודם של ישי רון (האף של וינסנט) התקבל בביתנו במחיאות כפיים. אבישי (אז בן 6) הכריח אותנו להקריא לו את הספר שוב ושוב ללא הפסקה, ולמרות האורך שלו שמתאים לקריאה עצמית לתלמידי בית ספר יסודי, בעלי ואני לא הרגשנו שמדובר בעונש ונהנינו בעצמנו מעלילות העכבר במוזיאון וכולנו ממתינים בקוצר רוח להצגה שתעלה בקרוב, הצגה המבוססת על הספר.
כעת יצא ספרו השני של ישי לילדים, "תעלומה במגדל השעון" (מנוקד) ולשמחתי גם הפעם הספר עבר בהצלחה רבה את "מבחן אבישי", כיום תלמיד בכתה ב'.
מה קורה כשהשעון הכי מפורסם בעולם מפסיק לפתע לעבוד וגורם לתושבי לונדון לדאגה אדירה ? מה תעשה מלכת אנגליה הגדולה כשתגלה את הסיבה האמתית לתקלה ואיך ילד אמיץ אחד, מסתיר סוד חשוב מכולם למען מטרה נעלה והכי חשוב, האם התוכי שאוהב לקרוא בקול מילות גנאי כנגד המלכה יהרוס הכל ? ספר שובב, מצחיק וחכם, על הדברים הקטנים והחשובים בחיים שעושים את כל ההבדל.

 מתאים לבני 5-9

אנחנו נמצאים כאן - מדריך לחייך על כדור הארץ

 כתב ואייר אוליבר ג'פרס, מאנגלית: רחלה זנדבנק. הוצאת כתר

ברגע שראיתי את שם מחבר הספר, ידעתי שמדובר בספר מגניב כי מי שכתב את "הילד שאהב לאכול ספרים" לא יכול לכתוב משהו אחר. הידד! צדקתי. הספר הוא למעשה מדריך קצרצר על החיים על פני כדור הארץ אבל אל תתנו לשם הארוך לבלבל אתכם. לא תמצאו כאן תוכן כבד ומסורבל על השמש והירח, אלא באמת מדובר בסיור קליל, מהנה ומשעשע על כדור הארץ שדרכו לילד ניתן פתח לשאול את השאלות הגדולות ולנהל דו שיח עם ההורים.  המסרים שהילדים מקבלים חשובים מאד. אהבת אדם ובעלי חיים, שמירה על הסביבה, והכל בצורה חכמה, ישירה לא מתנשאת ולא דביקה.
האיורים בו מוסיפים הרבה לאווירה והוקסמתי מהם. ישנם בספר עמודים כל כך יפים עד שלא רציתי לדפדף הלאה. אוי הקנאה.... הלוואי והייתי יודעת לאייר בצורה כל כך מושלמת את הספרים שלי.
והתלבטתי הרבה לגבי ההמלצה הזו אבל באמת שבכל גיל אפשר לקבל מהספר משהו אחר.

לבני 3 עד 9

שרה אהרונסון – הישראליות: סדרה היסטורית נשית

כתבה דורית גני, אירה מורן יוגב, הוצאת צלטנר ספרים

אני יודעת שאני קצת חוזרת על עצמי אבל אי אפשר שלא להתפעל מהוצאת "צלטנר" על האיכות המרשימה והמדהימה של הספרים היוצאים בה. וכעת ראה אור ספר ראשון בסדרת "הישראליות". ספר ילדים על חייה של שרה אהרונסון. כל בני דורי גדלו על הספר המופתי "שרה גיבורת ניל"י" וכעת גם הקטנים יזכו להכיר את סיפור חייה.  קשה מאד להסביר במעט מלל על התקופה בה שרה גדלה, על החיים בארץ, הקשיים, על ההיסטוריה והטורקים ששלטו והמתיחות מול בריטניה ואני חושבת שדורית גני הסופרת עשתה עבודה מאד מרשימה והצליחה להעביר הכל בצורה מאד יפה ומדויקת למרות הסוף הטרגי.

מתאים לתלמידי בית ספר יסודי

  

 

מכתבים לאיה

שיר זיו, הוצאת קוראים

אומנם לא מדובר בספר ילדים אך זה ספר שמתאים לכל הורה.  הספר מבוסס על סדרת טורים שהתפרסמו בעיתון "ישראל היום" והצחיקו ורגשו הורים רבים במשך שנתיים ולשמחתי מפורסמים כעת בספר שיהפוך מבחינתי למתנה האולטימטיבית לכל חברה שעברה את השינוי הגדול בחיים והפכה לאמא בפעם הראשונה, כי בספר יש את כל מה שהיא לא תמצא בספרי הדרכה. בספר הזה כתובה האמת. כל המחשבות (קטנות וטיפשיות ככל שיהיו) הפחדים העמוקים, הדברים המביכים עליהם אף אחד לא יאמר לכם מילה, עד שתהיו עמוק בתוך ההורות ותנסו להבין למה אף אחד לא סיפר לכם על זה עד עכשיו.
צחקתי כמו שכבר הרבה זמן לא צחקתי, הרגשתי מחנק קל בגרון והתאפקתי שלא לפרוץ בבכי אבל בעיקר התחלתי לחבק את הבן שלי סתם ככה תוך כדי קריאה, והוא האומלל לא הבין מה אני רוצה מחייו.

מתאים לכל ההורים בעולםפנלופה וכישוף הלהבות

 ולייה צינק, הוצאת סיגליות, תרגום חנה לבנת

פנלופה גרה בבית עם אמא וסבתא והחתול שהיה של אבא. אביה נפטר כשהיתה תינוקת. לפי דעתה, היא ילדה בת עשר רגילה לגמרי. חוץ מזה שהיא שומעת דברים עוד לפני שאמרו אותם וששיערה אפור ומדיף ריח של אש.

בוקר אחד היא מתעוררת ומגלה ששערה הפך לאדום-אש! החיים מתחילים להשתנות בקצב מסחרר: פנלופה מגלה שיש לה כוחות: לדבר עם חפצים ולקבל הוראות מהדרכים שעליהם היא צועדת, והיא מגלה גם ששיערה בכלל לא אפור, ורק אמא צובעת לה אותו בלילות, כדי שצבעו האדום לא יתפרץ!

כשהיא דורשת הסבר למעשה המוזר, מסבירה לה אמא שהכוחות ששיערה נותן לה הם כוחות שירשה מאביה, ואמא לא רוצה לראות את פנלופה מפתחת את כוחותיה אלה, משום שאביה לא מת – אלא נטש את שתיהן.

בעזרת כוחות הכישוף החדשים שלה פנלופה מחליטה לחפש את אביה ולהגיד לו בדיוק מה היא חושבת עליו! אבל כשפנלופה מוצאת את אביה סוף סוף, מתחילה הרפתקה אמתית, שבסופה תגלה פנלופה בדיוק מי הוא אבא שלה.

מתאים לילדים מגיל 9-13

 

הנמנמן הקטן שלא ישן (ואפילו לא נמנם)

 סבינה בולמן, איורים קרסטין שנה, תרגום:חנה לבנת, הוצאת סיגליות

מעשה בנמנמן קטן שלא הצליח להירדם ואפילו לא לנמנם. נמנמן שלא מצליח לישון (ואפילו לא לנמנם) זה דבר מוזר מאד לכל הדעות.  הנמנמנים הם בעלי החיים היחידים בעולם שיכולים לישון כל כך הרבה זמן (שבעה חודשים).
כל החיות מתגייסות מיד לעזרת הנמנמן העירני. השועל, הזמיר, החלזונית, הינשופית, העטלף והדב, אבל דבר לא עזר. הנמנמן לא נרדם. עד ש.... (לא מגלה).
ספר מקסים לקטנטנים שבוודאי יעשה להם חשק להיכנס למיטה ולישון או לפחות לנמנם. אני הוקסמתי מהאיורים והתאהבתי בנמנמן ברגע הראשון שראיתי אותו. אני מניחה שזה יקרה גם לכם.

לפעוטות