שבוע הספר חל השנה בין התאריכים 15.6 ועד 25.6. אומנם "חוק הספרים" יבוטל בסוף אוגוסט, אך כל הספרים החדשים שיצאו עד אז לא יוכלו להימכר בהנחה במשך שנה וחצי, לכן נפתח לכולנו חלון הזדמנויות קצר של עשרה ימי שבוע הספר בהם ניתן לרכוש ספרים בהנחות משמעותיות. ומי יעשה לכם סדר במבול הספרים שראו אור? אני! קבלו את מיטב ההמלצות לספרי ילדים ונוער נפלאים למגוון רחב של גילאים.


ייעודו של דן – המסע הגלקטי חלק 2  / כרמית גלבוע, הוצאת ע"ע.

בשנת 2013 יצא לאור חלק ראשון בסדרת המד"ב שכתבה כרמית גלבוע, המספר את סיפורו של דן שביט בן ה-16, תלמיד כיתה י' שמסתיר סוד אותו אסור לו לגלות לאיש. הוא מתאהב ברומי בת כתתו, שחושפת את סודו. לדן יש יכולות בלתי אנושיות. הוא לעולם אינו חולה, לא יכול להיפצע, יש לו יכולות טלפתיות ויכולות ריפוי, הוא חזק ומהיר כמו הרוח. מסתבר שגורלו של דן קשור לגורלה של רומי ולשניהם יחד יש תפקיד מרכזי בגורל האנושות כולה. הספר הראשון נגמר בשיא המתח ולאחר ציפייה ארוכה סוף סוף מגיע החלק השני בסדרה. האם האהבה יכולה לרפא כל מכאוב? האם ניתן לברוח מהגורל? איזה מחיר ישלמו השניים על מנת להציל את האנושות?
שני הספרים סוחפים ביותר ורוויים מתח, אהבה וסודות. מרענן מאד לקרוא ספר מד"ב המתרחש כאן בארצנו הקטנה.

לבני 12+

יומנו של חנון – קולות מהעבר /ג'ף קיני, הוצאת כנרת

עם אמא שמקדמת יוזמה בעיר של סוף שבוע ללא מכשירים אלקטרונים, סבא שעובר לגור בביתם וגולש כל היום באתרי הכרויות, כשהוא נאלץ לעבור לגור בחדרו של אחיו הקטן שבתהליך גמילה מחיתולים נראה שהחיים של גרג הפלי - על הפנים, אבל תמיד ניתן להתדרדר עוד קצת. על מנת לחמוק מפעילות התנדבותית משמימה שהסתבכה הוא בוחר לצאת למחנה עבודה מטעם בית הספר, שם הכל הופך להיות הרבה יותר נוראי.
סדרת יומנו של חנון הפכה מזמן לקלאסיקה מודרנית מצחיקה עד דמעות. נראה שבכל ספר הסופר מצליח להתעלות על עצמו שוב. מצחיק!! מצחיק!! מצחיק!!

 לבני 10+

כמעט שם / רועי סלמן, הוצאת טל-מאי

לא קל להיות נער מתבגר, בטח לא כשמגיל צעיר ההורים שלך לא מסוגלים לגדל אותך ואתה עובר לגור עם דודה שלך. דודה נפלאה, טובה, אוהבת ודואגת אבל אפילו היא לא יכולה לעזור לך להתמודד עם הסיוטים שתוקפים אותך בלילה, עם חוסר השייכות, כאב הלב והרצון להרגיש פעם אחת בבית. זוהר, בן 13, נאלץ להתמודד עם מות אחיו בתאונה מצערת כשהיה קטן, והוא מנסה נואשות להכיר מקרוב את סבתו שנפטרה הרבה לפני שנולד, רק בדירה שלה הוא מצליח להרגיש אמיתי, אך עד מתי יצליח להסתיר מכולם את הסודות, הפחדים והמחשבות? והאם רק לו יש סודות? קשה להאמין שמדובר בספר ביכורים, משהו ברגישות ובדיוק הרב בו הוא נכתב לופת את הקורא ולא משחרר גם בתום הקריאה.

לבני 12+

גודאי / זהבה גושן ומעין בן הגיא, הוצאת אסיה

יש ספרים שנועדו לשעשע או להנעים את זמננו ויש ספרים שכבר בשורות הראשונות של הקריאה, מבינים את חשיבותם וכזה הוא הספר גודאי. אם היינו משנים את שמות הדמויות ואת המיקום, ניתן היה לפרסם את הספר, כספר פנטזיה לבני נוער, המספר על החיים בממלכה רחוקה קדומה ועתיקה ועל מסע של ילדה אמיצה אל ארץ מובטחת למען עתיד טוב יותר, שם "הזהב והדבש המטפטף מכל פרי. אומרים שצריך רק להניח את הכלי תחת הענפים ולבוא לאסוף אותו". בפועל הממלכה העתיקה היא אתיופיה, והעתיד נמצא ב" יֵרוּסַלֵם".
גודאי, שבתחילת הספר מגרשת קופים משדה התירס של אביה, יוצאת למסע מסוכן, שרבים לא שרדו בו. תיאור ילדותה, התבגרותה וסיפור משפחתה נכתב בשפה קולחת ומרתקת ומתאים לא רק לבני נוער אלא גם למבוגרים.

לבני 13+

מבצע ברלין / דנה אלעזר-הלוי, הוצאת אחוזת בית

את גיא, נועם ורועי פגשנו בספר הראשון בסדרה "מבצע מנהטן" כשהיו בכתה ח' וכבר גוייסו למוסד ומנעו פיגוע ענק בארה"ב. בספר הזה, אנו פוגשים אותם כשהם בכתה ט'.  הם לא ציפו לצאת לעוד מבצע אבל לפעמים דברים לא מתרחשים בדיוק כפי שמצפים. אז מה הקשר בינם לבין  סדרת פיגועים בברלין כנגד יהודים ומוסלמים  שמתרחשת בדיוק בתאריך של ליל הבדולח, התשעה בנובמבר? ואיזה סוד גדול מסתירה נועם מכולם? ואיך חבורת ילדים יכולה לעזור למוסד ולביון הגרמני? עכשיו כשאני והאחיינים שלי ממתינים בקוצר רוח לחלק השלישי בסדרה  "מבצע קהיר", אני יכולה להכריז בפה מלא כי מדובר בסדרת ספרי הריגול לנוער הטובה ביותר שנכתבה בשנים האחרונות והיא כאן על מנת להישאר.

לבני  9-14

תינוקות לא צומחים על עצים / כתבה ואיירה: סופי בלקאול, הוצאת רימונים

כמות הספרים שנכתבו על הגעתו של תינוק חדש לעולם היא עצומה ולמרות כל זאת, אין הרבה ספרים טובים בתחום. אחד מנסה להצחיק יותר מדי אך לא מסביר בפועל כיצד זה קורה, אחר נכנס לפרטים באופן הכי עמוק שרק ניתן ואינו מתאים לכל גיל וחלקם פשוט משעממים . לאחרונה יצא ספר שמצליח לשלב הכל בצורה טובה.
הילד בסיפור רוצה לדעת כיצד באים תינוקות לעולם, הוא שואל את כוווווווולם, ומקבל תשובות מצחיקות, שונות ומשונות. לבסוף הוריו נותנים לו את התשובה האמתית והוא מגלה למעשה שכולם צדקו. בסוף הספר ישנו פרק המיועד להורים עם שאלות שילדים עלולים לשאול ותשובות מתאימות.
ספר נפלא שהצליח להמציא מחדש את הקיים.

לבני 4+

אגדות וחלומות בהקיץ – פליקס מנדלסון / ניצה שאול, איורים: מרה פרידמן

סדרת הספרים והמופעים לילדים בשם "צלילי קסם", דרכם ניתן ללמוד על ילדותם של המלחינים הגדולים בהיסטוריה ועל הדרך מכירים יצירות קלאסיות קסומות, כבר הפכה לשם דבר. הפעם הגיע תורו של המלחין היהודי הדגול פליקס מנדלסון לקבל ספר על שמו. אז כיצד נולדה היצירה המפורסמת ביותר שלו "מרש החתונה" מתוך חלום ליל קיץ, וכיצד הפך מילד שובב למלחין גדול ? כל הפרטים בספר הקסום. הבונוס: דיסק עם מיטב היצירות של מנדלסון.

לבני 6+

איך אתם מרגישים / דליה בר אל, איורים צבי פלדמן, הוצאת אוריון

 

ספר נפלא שמאפשר לדבר ולשוחח עם ילדים על רגשות ותחושות שהם חווים. כל עמוד מדבר על רגש או תחושה, מאהבה, עצב, שעמום, התרגשות, עייפות וכו' ולאחר ההסבר ישנן שאלות קצרות חכמות ומעניינות להורים אשר יכולים באמצעותן לפתח שיחה עם הילד. הסופרת בר-אל, לא פחדה לעסוק גם בתחושות הלא נעימות כמו שנאה, קנאה, פחד, חוסר אונים וכעס. באמצעות השאלות המכוונות והשיחה שתתפתח, ניתן לעזור לילדים להתמודד עם רגשות שהם לא תמיד יודעים להסביר. ספר חשוב מאד שבשימוש נכון יכול להיות כלי עזר להורים ולמטפלים.

לבני 4-7

האביר, הנסיכה, הדרקון הנורא (ואוטו נושא הכלים) / כתב ואייר: גלעד סופר, הוצאת כנרת

לקרוא ספר של גלעד סופר זאת חוויה מעולם אחר ואינה דומה לחוויה של קריאת ספר רגיל.  מדובר בסופר מבריק וכשרוני שבכל ספר מצליח להפתיע מחדש. מכשפה רעה הטילה כישוף על הנסיכה ברונהילדה היפה, היא כלואה בטירה שעליה שומר דרקון מפחיד. המלך מחפש כמובן אחר האביר האמיץ בממלכה שיציל את ביתו וישא אותה לאישה. כל זה קורה בעמוד הראשון ומכאן שום דבר כבר לא דומה לאגדות הרגילות שאנו מכירים.
לאחר שתקראו לילדיכם את הספר ותתמכרו להומור הגאוני ולהפתעות הצצות בכל משפט, חפשו את יתר הספרים של סופר: "החופשה", "שפן" ו"נמאס".

נוצה של אהבה / שפרה הורן, איורים: ליאורה גרוסמן

מה קורה כשטוביאס הטווס התאהב בכל לבו בשולה הטווסת ופורש בגאוותנות את זנבו המהודר? למרות כל ניסיונותיו לכבוש את לבה, שולה לא אוהבת גאוותנים. ומה יקרה כשכולם ירצו לקבל נוצה אחת מאותו זנב נוצות מפורסם ומרשים ? מהארנבת הזקוקה למניפה ועד התיש הזקוק למטאטא? הספר התקבל בהתלהבות רבה ביריד ספרי הילדים בבולוניה ובקרוב יראה אור במספר מדינות  באירופה. בנוסף לעלילה, לא ניתן שלא להתלהב מעבודת המאיירת שאת ההשראה לאיורים קיבלה מעבודותיו של הצייר הוינאי גוסטב קלימט. לסיכום: סיפור קסום על גאווה, נתינה ואהבת אמת.

לבני 5+

>> לכל ההמלצות של מאירה