השימוש בגבס הפך פופולארי בעיצוב הבית, והוא מהווה חלק בלתי נפרד מהבנייה המודרנית בשל יתרונותיו הרבים – הוא זול, התקנתו אינה אורכת זמן רב והוא יכול לחולל פלאים במראה הדירה. בנוסף, הגבס מהווה חומר בידוד טוב מפני חום, קור ורעש, הוא ידידותי לסביבה וניתן למחזור. משקלו הקל מאפשר הפחתה בעומסים בבניין – בכך מתאפשר חיסכון במרכיבי בנייה יקרים יותר.

אין תמונה
לשלב גופי תאורה בעיצוב הגבס. קמחי תאורה

תהליך העבודה עם גבס הוא פשוט יחסית: משרטטים את העיצוב המבוקש, בוחרים לוחות גבס בעובי הרצוי ופרופילים מתאימים מפלדה או מאלומיניום. את הפרופילים חותכים ומצמידים למבנה קיים (קיר או תקרה), ואליהם מחברים את לוחות הגבס. רכישת לוחות הגבס, כולל קונסטרוקציית המתכת, אביזרי החיבור ושאר חומרי הבידוד יכולה להסתכם בעשרות שקלים בלבד (בהתאם, כמובן, לגודל הפרויקט).

המפתח לבנייה מוצלחת, קלה וזולה טמון במיומנות בעל המקצוע, בשימוש באביזרים הנכונים וכמובן בתכנון נכון. באופן זה קל להסתיר באלגנטיות תשתיות חשמל, אינסטלציה ומיזוג, לבנות תקרות, קירות ומחיצות שונות, ושאר אלמנטים דקורטיביים בחלל.

אין תמונה
עיצוב בסגנון הוליסטי. טמבור

גבס במקום הריהוט המסורתי

הדר דור, מעצבת ואדריכלית פנים, מציינת כי ניתן לשלוט בגבס בצורה מוחלטת ולעצב כמעט כל מה שעולה על רוחנו – נישות, תקרות צפות, קרניזים (פרופיל דקורטיבי בולט) בשילוב תאורה ואף אובייקטים שיחליפו את הריהוט המסורתי. רוצים דוגמאות? מגבס תוכלו ליצור ספריות, מדפים מרחפים, ספסלים ואפילו ארונות מטבח ואמבטיה.

אין תמונה
ברוכים הבאים לחדר הכי מיוחד בבית. טמבור

באמצעות בנייה בגבס תוכלו גם להפוך את הקיר בסלון לקיר מדיה שמשלב בין עיצוב לפונקציונאליות: זהו קיר ייעודי למסך השטוח בתוספת התקן מתאים לתליית המסך, נישות לרמקולים ומקומות לאחסון דיסקים, ממירים ועוד.

אין תמונה
הנישה משדרגת את מראה המטבח. עיצוב: הדר דור

מוטי דנה, מנהל סטודיו MODA לאדריכלות ולעיצוב פנים, מציין כי שימוש בגבס כאלמנט אמנותי, כמו נישה פנימית עם יחידת מדפים ושילוב פרופילי מתכת דקורטיביים על לוחות הגבס (פרופילי ניתוק) יכול לסייע בהצגת מראה שונה, מפתיע ומיוחד.

להסתיר טעויות עיצוב מהעבר

אחת השיטות הנפוצות לשימוש בגבס היא הוספת קרניזים מעל פתחי האוורור במזגן, שגם משמשים בסיס לתאורה נסתרת. בכך מונעים את בעיית הסנוור מתאורה ישירה, בעיקר בסביבת מקלט הטלוויזיה.
אלמנט גבס יכול לשמש להנמכת תקרה גבוהה, לשינוי צורתה הבנאלית ולהתקנת גופי תאורה שקועים שיוסיפו אווירה וסגנון ייחודיים.

אין תמונה
משחקים של אור וצל. קמחי תאורה, 500-4700 שקל

באופן דומה תוכלו לבנות קירות כפולים שישמשו שיסתירו דלתות הזזה, מחיצות, או קירות שאינם במצב טוב. ניתן גם להסוות טעויות עיצוב קשות משנות השמונים, דוגמת קירות השפריץ, ואפילו לשוות להם אפקט של קירות מרחפים בעזרת תאורה מוסתרת.

אין תמונה
נישת מדפים מיוחדת. מוטי דנה, 5,000-50,000 שקל

להוסיף מקומות אחסון

מי לא ישמח לעוד מקומות אחסון בבית? היועצים של טמבור ממליצים להוסיף קיר מקביל לקיר קיים, ולהשתמש ברווח שנוצר כחלל אחסון שמחולק לנישות או מעוצב כארון.

עיצוב בגבס- איילה בר שקועי שבלול (צילום: יחסי ציבור project runaway)
שבלולים בקיר? זה רק המראה המיוחד. עיצוב: איילה בר | צילום: יחסי ציבור project runaway

להצניע את גופי התאורה

רמי ורד, יועץ תאורה ב"קמחי תאורה", מציע לעצב את הבית בעזרת גופי תאורה עשויים מגבס המוצנעים בקיר או בתקרה, אשר משתלבים היטב בחלל. באופן כזה תוכלו לצבוע מחדש את הקיר או התקרה מבלי להתחשב בגוף התאורה, ולהתאים את הגופים המינימליסטיים לכל סגנון עיצוב. ורד מוסיף כי גמישות הגבס מאפשרת עיצוב גופים בצורות שונות, וסגולותיו מבטיחות מוצר עמיד ואיכותי למשך שנים ארוכות.

אין תמונה
כך מסתירים את גופי התאורה. קמחי תאורה

סדרת גופי התאורה של חברת ATELIER SEDAP הצרפתית, שמיובאת על ידי "קמחי תאורה", מציעה גופי תאורה מעוצבים מגבס בקווים רכים ועדינים ובצבע לבן, אשר יכולים להתאים לכל חללי הבית ולשוות להם אופי ייחודי.

אין תמונה
שיקועי אליפסה קטנים. עיצוב: איילה בר

איילה בר, מעצבת פנים העוסקת בעיצוב, ייעוץ ותכנון תאורה יצרה גופי תאורה ייחודים שעשויים מגבס, אשר נטמעים בקיר או בתקרה ויוצרים חזות נקייה, מעוצבת ויצירתית. את גופי התאורה היא יוצרת בעבודת יד, ומתאימה את גוון האור ואת סוג התאורה בהתאם לדרישת הלקוח.

אין תמונה
עוד אפשרות להעניק עיצוב מיוחד לקיר. איילה בר

בר מציינת כי ישנה דרישה גוברת לתאורת אווירה שמייצרות נורות לד, אשר מתאימה למבואת הכניסה, למעברים בבית וגם לחדרי השינה ולחדרי הילדים. תאורת הלדים חסכונית בצריכת החשמל ואינה מחממת, ולכן היא אידיאלית כתאורה קבועה להדגשת פינות יפות בבית. טווח המחירים נע בין 70-120 שקל לגוף תאורה, והפריטים המיוחדים יותר יעלו לכם בין 300 ל-900 שקל.

אין תמונה
ויש אפילו עלים מגבס. קמחי תאורה

טיפים: מה זה גבס ירוק?

והנה עוד כמה טיפים, באדיבות המומחים של טמבור:

• בחרו בלוחות גבס איכותיים שעליהם מסומן תו תקן ותאריך הייצור, דבר שיבטיח לוחות באיכות גבוהה וללא פגמים. ודאו שגם לפרופילי המתכת ולשאר האביזרים הנלווים יש תו תקן.

• אם בניית הגבס שלכם אמורה להחזיק משקל כבד, רכשו חומרים ואביזרי חיבור מתאימים.

• לוחות הגבס קיימים בגדלים שונים, ולא תמיד כדאי לרכוש לוח באורך מלא של 2.40 מטר ולקצרו לפי הצורך. אם אין צורך באורך כזה עבור העיצוב המתוכנן, תוכלו לרכוש לוחות קצרים יותר שייכנסו בקלות לאוטו ולמעלית.

• רכשו לוחות המתאימים למקום המיועד. עבור חדרי רחצה יש לבחור בגבס ירוק שעמיד בתנאי לחות ורטיבות, ולחללי מעבר כדאי להתאים גבס עמיד באש (גבס ורוד).

• השתמשו בפינות ובזוויות מוכנות מגבס עבור החיבורים או שולי הקיר כדי לחסוך בזמן עבודה וליצור גימור מושלם ומדויק.

• איכות הגימורים בעבודות הגבס משפיעה על התוצאה הסופית, לכן חשוב לבחור בבעלי מקצוע אמינים ומקצועיים שמבינים את רעיון העיצוב שלכם. אם אתם עושים זאת בעצמכם, הקפידו לעבוד עם מפרט מוכן ומדויק, בעיקר עבור פרויקטים מורכבים כמו בניית תקרות, משקופים ושאר אלמנטים ייחודיים.

>> תמונה לסלון כבר בחרתם? קבלו טיפים