דירה:
פנטהאוז באשדוד שמשקיף על חופי העיר והמרינה. גודל הדירה 130 מטר, מרפסות בשטח של 80 מטר. המשפחה רכשה את הנכס במחיר הזדמנות, בשל מצבו המוזנח והצורך להחליף כמעט את כל מערכות האינסטלציה, החשמל וכו'. עם זאת, הם ראו מיד את הפוטנציאל הרב שלו.

הדיירים: זוג הורים בני 47 ו-52 ושני ילדים בוגרים בני 21 ו-19.

עלות השיפוץ: 400 אלף שקלים, שכללו את הריסת רוב קירות הפנים, החלפת הריצוף, התקנת תשתיות חדשות של חשמל, תאורה, מיזוג ואינסטלציה, חידוש המטבח והוספת ריהוט שתוכנן במיוחד עבור הדיירים.

משך השיפוץ: כשמונה חודשים.

החזון: חדר שינה גדול ומפנק להורים שכולל חדר רחצה ופינת קריאה, מטבח פתוח ופרקטי הכולל בר ישיבה ואירוח, סלון גדול ומרווח, פינת אוכל גדולה ופינת משפחה. בנוסף, חדרים גדולים ופרטיים לבנים, אפשרות למקלחת ושירותים כלליים לשימוש האורחים. מבחינת הקונספט העיצובי, היה להם חשוב לשמור על קווים ישרים ונקיים, על תחושת מרחב בחלל והרגשת חמימות משפחתית.

הדפסים גרפיים וגיאומטריה פשוטה

כדי לענות על הציפיות של הדיירים, ובשל שטח הדירה המצומצם, הצעתי להגדיל את שטחה על חשבון המרפסות. שברנו את רוב קירות הפנים של הבית. גם גופי התאורה עוצבו במיוחד בסגנון אומנותי מודרני עם נגיעות של מאפיינים קלאסים: קריסטלים ונגיעות של צבע זהב על רקע לבן. כמו כן, שילבנו עבודות גרפיקה כחלק אינטגרלי מהמבנה, דבר שהעניק לבית תחושת חמימות ויוקרה. הריצוף הוחלף לאריחים גדולים של 80X80 ס"מ כדי לשוות לדירה תחושת גודל ומרחב. יחד עם בני הזוג גיבשנו סגנון מודרני עם נגיעות קלאסיות אומנותיות.

המטבח והסלון: המטבח, פינת האוכל והסלון אוחדו לחלל ציבורי אחד. הפרדת הפונקציות השונות נעשתה באמצעות משחקי תאורה ורהיטים בעלי נוכחות. שימוש באלמנטים אופקיים העניק תחושת מרחב לכל הסלון ולכלל הבית.
בסלון נבנה קיר עשוי מעץ צבוע באפוקסי, בגודל שמונה מטר, שמהווה את לב הבית. לסלון נבחרו חומרים עם טקסטורה - ריפודי קנווס ווילונות עם טקסטורה עדינה. כדי לשמור על חמימות ביתית למרות המודרניזם, שולבו פריטי ריהוט בגוון לבן, ואילו המעטפת של הסלון נצבעה בגוון נס קפה בהיר - דבר שמבליט את הלובן של הרהיטים ויוצר שילוב הרמוני וחמים. כל הרהיטים עוצבו ונבנו על פי הזמנה, רובם עשוים מעץ בצביעה מיוחדת בתנור.
בסיסו של המטבח נצבע בצביעה אפוקסית בתנור. בגלל ששטחו של המטבח גדול יחסית, לא בחרנו בצבע לבן אלא בגוון שמנת אלגנטי.

מזנון אחרי שיפוץ 1 - ליאור מלכה (צילום: ליאור מלכה)
שילוב בין מודרני לאלגנטי | צילום: ליאור מלכה

חדרי הילדים: את חדרי הילדים מיקמנו בחלק הימני של הדירה, שמופרד על ידי פינת משפחה צנועה ומסדרון. לכל ילד תוכננה מיני סוויטה עם מקלחת, שירותים צמודים וחדר ארונות קטן. כל חדר עוצב באווירה שמתאימה לדייר שלו. ביחידות הרחצה של הילדים העזנו לשבור את הקו הכללי של הבית ולהשתמש בצבעים דרמטיים ובניגודיות של שחור ולבן.

חדר השינה: את חדר השינה של ההורים מיקמנו בצד השמאלי של הדירה, רחוק מהילדים. שטח חדר השינה הוגדל על חשבון המרפסת, ונוצרה אפשרות יציאה למרפסת דרכו. ההורים פונקו בסוויטה מרווחת ורומנטית, הכוללת מקלחת ושירותים מרווחים המופרדים בדלת זכוכית מעוצבת, ופינת קריאה עם נוף לים. בחדר השינה בחרנו בגוונים לבנים כדי לקבל החזרים מצבע הקירות (בגוון נס קפה בהיר). כך נוצר מצב שהרהיטים נראים בצבע לבן עם ליטוף שמנתי. על הקיר הודבקה מדבקת ויניל עם הדפס גרפי שעוצב במיוחד על ידי מעצבים שלנו. ההדפס מיוצר על ידי חברות חיצוניות ומותקן בחדר על ידי מתקין מקצועי.
חדר האמבטיה עוצב באוירה רומנטית, והוצבו בו כלים סניטריים פשוטים יחסית וקרמיקה מינימליסטית פשוטה, בשילוב של פסיפס מוזהב על הקיר. כמו כן, יש בו נישה עם רהיט תצוגה. המקלחת הזוגית ושני הכיורים נותנים לחדר פונקציונליות נוחה.

חדר שינה אחרי שיפוץ 3 - ליאור מלכה (צילום: ליאור מלכה)
טפט ויניל בחדר השינה | צילום: ליאור מלכה

פריט אהוב: האלמנט האהוב עליי בדירה הוא קיר הפלזמה, באורך של שמונה מטרים ובהזמנה מיוחדת - קיר פונקציונאלי ועיצובי כאחד. זהו רהיט נגרות צבוע באפוקסי לבן. הדיירים סמכו עליי בעניים עצומות וציפו לקבל הפתעה נעימה. בכל שלבי השיפוץ הם ידעו רק בצורה כללית מה הולך להיות והופתעו לטובה מהתוצאה.

טיפ למשפצים:
אל תילחמו עם מגבלות טכניות בעיצוב - תזרמו ותהפכו את החסרונות ליתרונות. למראה נקי, מודרני וחם שלבו בין סגנונות: גיאומטריה פשוטה תיצור מרחב וניקיון מודרני, נגיעות קלאסיות יעניקו את החום החסר בסגנון המודרני. חשוב להשתמש בשילובי תאורה שרובה מבוססת על אור חם עם נגיעות של אור קר לאיזון.

דבר המעצב: שאיפתנו כמעצבים היא לרכז את כל כוחתינו היצירתיים והטכניים למציאת פתרונות אידיאלים עבור הדיירים תוך התחשבות במגבלות. בפרויקט הנ"ל קיבלתי יד חופשית ליצירתיות, למציאת פתרונות הולמים ולרעיונות לעיצוב הבית. אני חושב שהתוצאה מדברת בעד עצמה.

ליאור מלכה, אדריכלות ועיצוב פנים

>> למדור הקודם: עיצוב באנרגיות חיוביות
לכל הבתים במדור בשיפוץ

מעצבים ודיירים, יש לכם בית להשוויץ בו? יש תמונות לפני השיפוץ ולאחריו? כתבו לנו