הדיירים: זוג הורים עם שני ילדים מתבגרים. האב עובד בחברת הייטק, האם אדריכלית פנים והיא זו שעיצבה את הבית.

הבית: בית דו-משפחתי בשכונת רמת החייל, תל אביב. הבית בן 20 שנה וגובל בפארק, שטחו הבנוי הוא 200 מ"ר והוא ממוקם על מגרש שגודלו 325 מ"ר. הבית מתפרס על פני שתי קומות ומרתף, וכולל שבעה חדרים.
לפני השיפוץ הצנרת היתה סתומה, הקירות החיצוניים היו סדוקים, נוצר שיפוע גדול בריצוף שבחצר, הפרגולה התפרקה וכמה נקודות חשמל לא פעלו. בנוסף, בור הביוב במרתף היה מקור ליתושים ונטה לעלות על גדותיו בדיוק כשהגיעו אורחים.

החזון: כל עוד שנינו עבדנו מחוץ לבית, והילדים היו קטנים, הבית התאים פחות או יותר לצרכים שלנו. אבל הילדים גדלו וביקשו חדרים נפרדים. כמו כן, המרתף לא היה כמעט בשימוש, ומכיוון שפתחתי חברה עצמאית לעיצוב והייתי צריכה משרד ביתי, החלטנו למקמו בקומת המרתף.
הבנו שהבית צריך שינוי אז החלטנו לעשות שיפוץ כולל. רצינו שיראה פשוט, נוח ונעים. הסגנון העיצובי הוא נקי, צבעוני ואקלקטי עם נגיעות וינטאג'. סקאלת הצבעים שנבחרה היא צבעי פסטל בגוון ירוק, סגול, ותכלת עם כתמי צבע כתומים.

משך השיפוץ: כשלושה חודשים וחצי. התכנון נמשך כחמישה חודשים, לסירוגין.

עלות השיפוץ: כ-400,000 שקל. העלות כוללת חידוש תשתיות מים, ביוב, חשמל ומיזוג, חלוקת חלל חדשה בקומת חדרי השינה והמרתף, עבודות גבס, שליכט צבעוני בקירות החיצוניים של הבית, בניית שלושה חדרי רחצה חדשים כולל החלפת כל הסניטריה, פרקט בחדרי השינה, חיפויי קרמיקה בחדרי הרחצה, צביעת דלתות פנים קיימות וחדשות, ריצוף חדש ביציאה לגינה, מקלחונים, מראות, גופי תאורה, מעקות, מרפסות, דלת כניסה ופרגולה חדשה.

מדרגות אחרי שיפוץ - נגה ארנסון (צילום: שי אפשטיין)
החלון שבגג מכניס אור לכל הבית ואוויר חם יוצא דרכו בקיץ | צילום: שי אפשטיין

שירותי אורחים בתכלת

קומת המרתף חולקה מחדש למשרד ביתי, חדר מוזיקה וחדר אורחים. חלוקה מחדש נעשתה גם בקומת חדרי השינה לסוויטת הורים גדולה ולשני חדרי ילדים, שמהם יש יציאות למרפסת משותפת. אזור הילדים הופרד מאזור ההורים באמצעות חדר הרחצה.
לצורך צמצום ההוצאות,ריצוף השומשום בקומה הראשונה לא הוחלף אלא רק עבר חידוש, וכן המטבח לא חודש, מלבד הכיור והברז.
בקיר ה"סקיי-לייט" שבמרכז הבית נפתח חלון לכיוון הגג, וממנו יוצא אוויר חם בקיץ, דבר שחוסך בהוצאת החשמל על מיזוג.

מבואת הכניסה: סבלה מצפיפות נוראית לפני השיפוץ והייתה מלאה בווי תלייה עם מעילים, תיקים וציוד ספורט. כמו כן, דלת הכניסה נפתחה כלפי השירותים, מה שלא יצר אווירה מזמינה. שינינו את כיוון הפתיחה של הדלת וכעת היא נפתחת כלפי הסלון ומיד רואים בכניסה את הוויטרינה הגדולה שהיא ה"עיניים של הבית".
דלת הכניסה צבועה בתכלת ויוצרת שילוב צבעים לא שגרתי על רקע השליכט בגוון ירוק זית בקיר החיצוני של הבית. בצוהר שנפתח בין המבואה לסלון תלויה מנורה כתומה שעיצבתי.

שירותים אחרי שיפוץ - נגה ארנסון (צילום: שי אפשטיין)
הכיור הקטן יוצר בעבודת יד. שירותי האורחים | צילום: שי אפשטיין

שירותי האורחים: כאמור, הכניסה לשירותי האורחים הוצנעה על ידי היפוך כיוון דלת הכניסה. הצבע השולט בחדר הוא תכלת: זהו הצבע של הכיור הקטן, הנישה שמעל האסלה ושל המנורה היוצרת מעין "שמש" על התקרה.

פינת הקריאה המושלמת

הסלון: לפני השיפוץ הישיבה בסלון היתה עם הגב לגינה. כיוון הישיבה הוחלף וכעת הסלון נפתח אל גינת הג'ונגל, כך שנדמה שהבית נמצא בכלל באזור מיוער ולא עירוני.

רכשנו שטיח רך ונעים בגוון חאקי, שתי ספות עור נוחות בגווני ירוק-זית וחום, ושולחן כבד עשוי עץ מטולמנ'ס. מאחור, בחלק נסתר יותר של הסלון, הוספנו פינת מחשב שמתמזגת עם הקירות הבהירים.

הול2 אחרי שיפוץ - נגה ארנסון (צילום: שי אפשטיין)
הקיר מסתיר ארונות לאחסון מעילים ותיקים. הקומה התחתונה | צילום: שי אפשטיין

כלי הנגינה הרבים שירדו לחזר המוזיקה במרתף, פינו את מקומם לפינת קריאה בסלון. חצבנו שם נישה לספריה, צבענו את הקיר בגוון סגול-אפור והתאמנו שתי כורסאות. מנורת זכוכית סגולה ושתי מנורות אפ-דאון משלימות את האווירה.
הקיר הסגול-אפור ממשיך לאורך כל הבית ומטפס גם לגובה כל החלל הכפול עד ל"סקיי-לייט". בצמוד לפינה ממוקמות המדרגות התלויות שנראות כפסל בחלל ונצבעו בלבן שמבליט אותן על רקע הקיר.

הגינה: נבנתה פרגולה והריצוף הוחלף בריצוף שומשום שממשיך את הסלון. שולחן ברזל עגול מעוטר באריחים ירוקים וכחולים משתלב עם הירוק השולט בגינה. בגינה ובסלון מפוזרים פסלים שאני פיסלתי.

המטבח: נשאר כמות שהוא, פרט להחלפת הכיור והברז. המזווה שודרג והוספנו קיר שמסתיר ארונות לאחסון מעילים ותיקים, למרגלותיו הצבנו ספסל שמתחתיו סלסילות המיועדות לאחסון הנעליים.

 

חדר שינה הורים אחרי שיפוץ - נגה ארנסון (צילום: שי אפשטיין)
וילונות רומנטיים בגווני ירוק וסגול. סוויטת ההורים | צילום: שי אפשטיין

קירות ירוקים, רהיטים סגולים

סוויטת הורים: נצבעה בגווני סגול-אפור-ירוק ומחופה בפרקט אלון מולבן פצוע. החדר הוגדל באמצעות ביטול חדר הארונות הקטנטן והלא שימושי שהיה. פתחנו בחלק הזה שלושה חלונות הסגורים בזכוכית חלבית שפונים לכיוון החלל הכפול עם ה"סקיי-לייט". פתחים אלו מחדירים אור לחדר השינה וניתן לאטום אותם באמצעות תריסים בשעת הצורך.

המיטה פונה לכיוון הנוף הירוק שנשקף דרך המרפסת הקטנה. חדר הרחצה המקורי שהיה בחדר, שינה את ייעודו לחדר ארונות מרווח והותקנו בו ארונות מצופים פורמייקה "של פעם" בדוגמת מעויינים בסגול וירוק.
רכשנו כורסא בשוק הפשפשים עם ריפוד סגול-אפור שמשתלבת עם צבע הקירות. על המיטה פרסנו כיסוי מיטה בצבע סגול בהיר ושלל כריות בגווני סגול, אפור וירוק. את המראה משלימים וילונות רומנטיים בגוונים לבן וסגול.

שידה בחדר שינה הורים אחרי שיפוץ - נגה ארנסון (צילום: שי אפשטיין)
גם לחדר השינה הוכנסו פריטי וינטאג' | צילום: שי אפשטיין


גם חדר הרחצה נצבע בגוונים סגולים והכנסנו אליו ספסל עץ שימושי. ארונות חדר הרחצה עשויים פורמייקה בהירה ומעליהם שיש קיסר וכיור בגוון פרגמון. מעל השיש יש פס של אריחי קרמיקה בדוגמאות שונות ובצבעי אפור-סגול בהירים הבולטים על רקע הקיר הסגול. שטיח אריחים דומה נמצא גם על הקיר מול דלת הכניסה לחדר הרחצה.
מעל משטח השיש תלויות שלוש מנורות סגולות היוצרות משחקי אור וצל על הקירות.

חדרי הילדים: החדרים מוקמו כך שלשניהם דלת יציאה למרפסת הקיימת. הצבע שנבחר לחדרים הוא צבע חם ונעים המשמש כרקע עליו יוכלו הילדים לתלות פוסטרים ואביזרים. את המראה הטבעי משלים פרקט האלון. את אחד מקירות חדר הרחצה שלהם צבענו בטורקיז שמודגש על ידי אריחים מעוטרים ברצפה.

חדר רחצה אחרי שיפוץ - נגה ארנסון (צילום: שי אפשטיין)
הקיר הסגול מבליט את האריחים. חדר הרחצה של ההורים | צילום: שי אפשטיין

המרתף: מול המדרגות היורדות אל המרתף נבנה קיר שנצבע בירוק ובו נישה עם פסל ותאורה אדומה בולטת, וזה הדבר הראשון שרואים כשנכנסים לשם. החדר הבא הנגלה הוא המשרד הביתי שבו חלון גדול הפונה לחצר אנגלית עם צמחיה ירוקה. מעל שולחן העבודה תליתי שתי מנורות וינטאג' בצבע חרדל שנרכשו בוולפסון.

במבואת המרתף בנינו ספריה ובהמשך ממוקם חדר האורחים וחדר המוזיקה. בחדר זה צבענו קיר אחד בגוון אדום-חום שמבליט את הפסנתר השחור. חלון פנימי שמזכיר חדר הקלטות נפתח לכיוון המדרגות כדי להכניס אור מהסקיי-לייט.

חדר הרחצה בקומה נצבע בשליכט בגוון ירוק-זית. רצפת השומשום מעוטרת באריחים עם דוגמא בצבע שחור, ארון הכיור עשוי פורמייקה בצבע ירוק בהיר ושלוש מנורות בצבע חרדל נתלו מעל הכיור.

 

חדר רחצה 3אחרי שיפוץ - נגה ארנסון (צילום: שי אפשטיין)
קירות בירוק זית, אריחים שחורים ברצפה. חדר הרחצה בקומת המרתף | צילום: שי אפשטיין

דבר המעצבת: חווית השיפוץ היתה אחת המהנות שהיו לי. הייתי כל התקופה ב"היי" מטורף. כל בעלי המקצוע היו מצוינים, בעלי גישה חיובית והרבה הומור ונראה היה שכולם נהנו מהעשייה.

טיפ: כדאי לקנות את כל גופי התאורה בזמן השיפוץ, כי גופים מסוימים דורשים שינויים בתשתית החשמל. כמו כן, התהליך זול יותר כאשר החשמלאי מתקין את הגופים במסגרת השיפוץ, ולא בביקור נפרד לאחר מכן.
כמו כן, שווה לכתת רגליים בשווקים ולחפש אחר רהיטים וגופי תאורה מיוחדים. מלבד המחיר הזול, הם גם מעניקים אווירה מיוחדת לבית.

פריט אהוב: הכורסא בחדר השינה שנקנתה בחנות "וורקשופ" בשוק הפשפשים. בחנות זו משפצים ומרפדים רהיטים ישנים, והכורסא הזאת כאילו שופצה ורופדה במיוחד עבור חדר השינה הסגלגל. 

פרגון לאיש מקצוע: הקבלן רפי חסן מרעננה, טלפון: 050-2490988.

המעצבת: נגה ארנסון | עיצוב ואדריכלות פנים; טלפון: 054-4466073.

מעצבים ודיירים, יש לכם בית להשוויץ בו? יש תמונות לפני השיפוץ ולאחריו?כתבו לנו

>> במדור הקודם: עוברים לבית החלומות בגיל 50

לכל הבתים במדור