נמרוד הראל (צילום: גיא גלעד,  יחסי ציבור )
תמיד ידענו שיש בו משהו מוזר. אחד מנושאי השם נמרוד | צילום: גיא גלעד, יחסי ציבור
שם התינוק הוא אחד הדברים שהורים הכי מוטרדים מהם במהלך ההריון. לכולם ברור שמדובר בהחלטה משמעותית ביותר, ותעשייה שלמה מונעת סביב הסיפור הזה עם יועצים, אסטרולוגים, נומרולוגים, אנשי דת, ספרים ואתרי אינטרנט המוקדשים אך ורק לבחירת שמות. "איבייבי ניימז" הוא אחד האתרים הפופולריים בתחום ומפעיליו החליטו לשאול פעם אחת את השאלה ההפוכה מבדרך כלל: מהו השם הכי משונה אי פעם?

>> אינדקס פירושי שמות לתינוקות בmako

ילדה ושמה תשוקה

"אנו מרכזים סטטיסטיקות של כל השמות שניתנים בארה"ב", מסבירים בחברה. "יש מקרים בהם אנו מגלים ששמות ששמענו עליהם בתקשורת, כמו התאומים שקראו להם מייל ופימייל, למשל, הם סתם אגדה אורבנית. בשביל הסקר שלנו השתמשנו בשמות שבאמת ניתנו ויצאנו לברר מיהו המוזר ביותר".

בסקר השתתפו 1,300 איש שבחרו בדקדוק ויצרו רשימה של עשרים שמות משונים ביותר. השם שהגיע למקום הראשון כשם המוזר ביותר שניתן ב-15 השנים האחרונות הוא Zzyzx, שמבטאים אותו זייזיקס, אותו קיבלו חמישה ילדים בתקופה המדוברת. חמשת הילדים הגיעו כולם ממחוז ברנרדינו בקליפורניה, וזהו שמה של עיר קטנה שם. אין לשם משמעות, פרט לכך ששם העיר הוא גם המילה האחרונה בשפה האנגלית.

השם שהגיע למקום השני אולי נשמע לנו הישראלים נורמטיבי, אבל עבור דוברי האנגלית הוא יותר ממשונה. מדובר בשם העברי נמרוד, שבאנגלית הוא מתרגם לא טוב למילה שמשמעותה, בתרגום חופשי, אידיוט. למקום השלישי הגיע השם מו. כמו שעושה הפרה. חמישה בנים ובנות מתהדרים כיום השם מאז 2011. השם הרביעי המשונה ברשימה הוא לוציפר, השטן בכבודו ובעצמו. במקום החמישי נמצא השם החמוד זמזם, שם של בנות שמגיע מהתרבות הערבית. במקום השישי נמצא שם של ילדה: דיזייר. ילדה ושמה תשוקה. במקום השביעי מגיע הרגש שבא פעמים רבות קצת אחרי התשוקה: ג'לסי. קנאה. חמישה תינוקות שנולדו בשנת 2003 זכו להיקרא על שם הרגש הלא נעים הזה. במקום השמיני נמצא השם בוש. שם של בן שעשוי להגיע מאהבה למנהיג האמריקני, אך הוא גם כינוי לשיער ערווה שופע. במקום התשיעי נמצא שם של ילדים קשוחים: קילר. בשנת 2011 זכו הרוצחים הצעירים לפופולריות מסויימת וכמה עשרות ילדים נקראו כך. למקום העשירי הגיע השם הקצר והקולע מק, כמו במקדונלד'ס, והוא מגיע מהתרבות הסקוטית, שם משמעותו היא 'הבן של'.

עוד כתבות בערוץ בית ומשפחה:

איך לבחור שם לתינוק?
לייק, סופרמן וכרוכית: מצעד השמות המוזרים בארץ ובעולם
הטרנד הלוהט: הורים נותנים לילדים שמות מסדרות

מומחית לשמות של האתר, נומינה וולס, טוענת שיש בעייתיות בבחירת שמות מסוג זה. "אני יודעת שאנו חיים בחברה חופשית בה כל אחד יכול להביע את עצמו ואת האינדבידואליות שלו", היא אומרת. "אבל הורים מוכרחים להבין שהשם הוא של הילד ולא שלהם. מדובר בבחירה עבור אדם אחר שאינו יכול להביע דעתו בנושא. עליו לבטוח בהם שיעשו בחירה טובה. פעם היו נותנים לילדים שמות פשוטים וקלים להגייה, ועם הזמן התקבעה דעה שלשמות משונים יש יותר סטאר קווליטי. המפורסמים אכן ידועים בהענקת שמות יוצאי דופן לילדים, אבל זה שלילדים יש שם משונה לא יהפוך אותו לכוכב. שם כמו דיזייר וג'לסי ייזכר מהסיבות הלא נכונות ויעניק לילד שנושא אותו חיים ארוכים של הסברת ואיות השם מול החברה".

>> לעמוד הפייסבוק "להיות הורים טובים" עשיתם לייק?