תדהמה באיראן: רשויות החוק במדינה התירו את שחרורה בערבות של סהר טבר, "אנג'לינה ג'ולי האיראנית", פחות משבוע אחרי גזר הדין החמור שניתן לה. כעת, מתפרסמות תמונות ראשונות של אושיית האינסטגרם מאז התפוצצות הפרשה לפני יותר משנה.

התמונות החדשות של טבר הן חלק מראיון מיוחד שזו נתנה לערוץ החדשות הממשלתי Rokna News. בסרטון אפשר לראות את טבר יושבת לצד אמה ואומרת לכתבים: "השופט הסכים לוותר על תקופת המאסר שלי והתיר את שחרורי בערבות".

בהמשך הראיון, שטרם פורסם, אושיית הרשת מתייחס גם לתוכן שהעלתה בעבר לרשת ומדגישה כי כל מה שהעלתה לאינסטגרם היו תמונות עם "אפקטים מיוחדים". מעבר לזה היא מוסיפה: "רציתי להיות מפורסמת מאז שאני ילדה קטנה".

View this post on Instagram

A post shared by پایگاه خبری و اطلاع رسانی رکنا (@rokna.news)

סהר טבר, ששמה האמיתי הוא פאטמה חישבנד, נעצרה באוקטובר 2019 בטענה כי "השחיתה את הנוער" המקומי. בת ה-19 אז הושלכה למעצר בכלא הנשים "ריי" בפאתי טהרן, אשר מוכר בתור אחד מבתי הסוהר הגרועים במדינה. באפריל האחרון, בית המשפט סרב להתיר את שחרורה בערבות – על אף העובדה שזו נדבקה בנגיף הקורונה.

בשבוע שעבר פורסם כי טבר הורשעה בעברות המיוחסות לה ונידונה ל-10 שנות מאסר בכלא. גזר הדין החמור הסעיר פעילים חברתיים במדינה, כמו גם אנשי תקשורת איראניים מרחבי העולם.

רזה חג'יג'טנג'אד, כתב בסוכנות הידיעות RF, הגיב למאסר של הנערה בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "התחביב של פאטמה חישבנד היה להעלות תמונות ערוכות לחשבון האינסטגרם שלה. היא הפכה לפופולרית ונשלחה למעצר, שם כפו עליה להודות בעברות שלא ביצעה. עכשיו היא נשלחה לכלא ל-10 שנים. פעולות הממשלה אינן תגובות או אזהרות, הן סימפטום של מחלה – והמחלה היא לכלוא בני אדם. זה מטורף".

View this post on Instagram

A post shared by Sahar Tabar ☠️ (@sahartabar.before)

שחרורה של טבר מגיע ימים ספורים אחרי שמשפטן מקומי התייחס לפרשה וטען כי לנאשמת יש בסיס לערער על גזר הדין החמור. בשיחה עם סוכנות הידיעות רדיו פרדא (RF), הוא אמר שבית המשפט המקומי כבר גנז שני סעיפים מכתב האישום המקורי. כמו כן, אושיית האינסטגרם הצעירה הורשעה בבית משפט בערכאה ראשונה ומשמעות הדבר, בתאוריה, שהיא יכולה להגיש עתירה בבית הדין לערעורים.