"זה מצוין שמצאו את כרטיס הברכה בלונדון – זה אומר שהצלחנו!": אסיר לשעבר בבתי הכלא בסין התייחס לתקרית שהתחוללה בבירת אנגליה, כאשר ילדה בת 6 מצאה מכתב סודי באחד מכרטיסי הברכה שלה לחג המולד.

הפרשה התפוצצה אחרי שפלורנס ווידיקומבה עמדה לכתוב סדרת כרטיסי ברכה לחבריה. לפתע, היא הבחינה כי אחד הכרטיסים הכיל כבר הודעה מן האדם שהכין אותו. בכרטיס נכתב: "אנחנו אסירים זרים בכלא שנחאי קוויגפו בסין. אנחנו עובדים בעבודות כפייה. אנא, עזרו לנו, ספרו לארגוני זכויות האדם". כעת, האסיר שכתב את המכתב המצמרר נחשף.

בריאיון לכלי התקשורת בבריטניה, האסיר לשעבר שהזדהה בשם "אנטוואן" (35) סיפר כיצד הוא ועמיתיו לפס הייצור ניסו לחשוף את תושבי העולם החיצון למציאות הקשה של בתי הסוהר בסין. האסיר לשעבר שוחרר לפני כחודשיים מקוויגפו, לאחר שריצה תקופת מאסר של 4 שנים על הונאה.

"חשבנו להוציא את ההודעה שלנו בכל מיני מוצרים שהכריחו אותנו להכין לשוק הסיני", סיפר אנטוואן. "למרות זאת, ידענו שכרטיסי הברכה האלו יגיעו לבריטניה". לטענתו, הוא ועמיתו לפס הייצור (אסיר ניגרי נוסף שמרצה מאסר עולם על עברות סמים) כתבו הודעות על 10 כרטיסי ברכה. מסתבר שאחד הכרטיסים מצא את דרכו אל אחת מחנויות הכלבו של Tesco, שם אביה של פלורנס רכש אותו עבור בתו.

גורמים סינים התייחסו לפרשה בשבוע שעבר וטענו כי מדובר בהמצאות. ג'אנג שונג, דובר משרד החוץ, הכחיש את הטענות והוסיף: "אני יכול לומר לכם באחריות, על פי הגורמים הרלוונטיים, כלא קוויגפו בשנגחאי לא מכריח אסירים זרים לבצע עבודות כפייה".