פרשת הדוגמנית ההולנדית איוונה סמית קיבלה השבוע תפנית דרמטית, כאשר בית המשפט העליון במלזיה החליט לפתוח מחדש את חקירת מותה. ההחלטה הגיעה בעקבות עתירה של הוריה של הדוגמנית, אשר בטוחים כי בתם בת ה-18 נרצחה.

הפרשה התפוצצה בדצמבר של 2017, כאשר גופתה של הדוגמנית הצעירה נמצאה על מרפסת של דירת יוקרה בקואלה למפור. על פי הדיווחים, היא נפלה אל מותה מן הקומה ה-20 לאחר שבילתה את הלילה יחד עם איש העסקים האמריקאי המולטי מיליונר אלכס ג'ונסון ואשתו לונה. זמן קצר לאחר מכן, המשטרה המקומית קבעה באורח שנוי במחלוקת כי אין חשד לפלילים וסגרה את התיק במהירות – אך הוריה לא ויתרו.

4 חודשים אחרי התפוצצות הפרשה, צמד חוקרים פרטיים הגיע למלזיה במטרה לחקור את נסיבות מותה של הדוגמנית. מסקנתם? הדוגמנית לא מתה כתוצאה מתאונה. החוקרים, עו"ד דיוויד וולס והבלש לשעבר מארק וויליאמס-תומאס, התייחסו לממצאי החקירה בהודעה לכלי התקשורת ואמרו: "הנפילה הקטלנית של הדוגמנית לא הייתה בשגגה".

פתולוג מלזי חיזק את ממצאי החקירה מאוחר יותר וקבע כי סמית מתה עוד לפני שנפלה מן הקומה ה-20. כעת, מסתמן שבית המשפט אימץ את ממצאי החקירה והבדיקה הפתולוגית. השבוע הוחלט לפתוח מחדש את תיק החקירה ולסווג את מותה כרצח.

הוזיר מוחמד, מפקד היחידה המיוחדת שחוקרת את התקרית, התייחס להתפתחות בפרשה ואמר: "נתחיל בקרוב לזמן עדים שנחקרו בעבר ולתשאל עדים נוספים שלא חקרנו מעולם". רבים מגדירים את הצעד של רשויות החוק כהתקדמות, אם כי מעט מאוחרת מדי שכן החשודים העיקריים כבר לא נמצאים במדינה.

View this post on Instagram

A post shared by Ivana Smit (@ivana_smit) on

ג'ונסון ואשתו, אשר ניהלו מערכת יחסים רומנטית עם הדוגמנית, עזבו את מלזיה לארה"ב לפני כשנה. בריאיון לסוכנות ידיעות בריטית, הם טענו כי ההחלטה לעזוב את אסיה נבעה מחשש לחייהם וחיי בנם. כמו כן, הם הכחישו כל קשר למותה של הדוגמנית.

"לא היה לנו שום קשר למותה", טען ג'ונסון. "איוונה הייתה חברה שלנו, שנינו ניהלנו איתה מערכת יחסים. היא באה אלינו באותו לילה מרצונה החופשי. הלוואי והיה לי עוד זמן להכיר אותה. מבחינתי, איבדתי חברה באותו לילה גורלי".