בדצמבר האחרון, כלי התקשורת במלזיה דיווחו על מקרה מוות ביזארי במיוחד של דוגמנית צעירה שהתגוררה במדינה האסייתית כ-13 שנים. וכעת תעלומת המוות של איוונה סמית מסתבכת, כאשר עכשיו מתברר איפה היא בילתה את רגעיה האחרונים לפני מותה הטרגי. 

גופתה של סמית נמצאה ערומה וללא רוח חיים במרפסת של הקומה ה-6 בבניין רב קומות בבירת המדינה, קואלה למפור. המשטרה המקומית ערכה חקירה זריזה של המקרה וקבעה כי הדוגמנית הצעירה נפלה מן הקומה ה-20 ומתה כתוצאה מתאונה מצערת, זאת למרות הטענות של בני משפחתה כי מדובר באירוע פלילי. כעת, התגלו פרטים נוספים על המקרה – ואיך אומרים? העלילה מסתבכת.

על פי הדיווחים בכלי התקשורת הבריטיים, הדוגמנית הצעירה לא מתה כתוצאה מתאונה. ההודעה הגיעה במהלך מסיבת עיתונאים של מארק וויליאמס-תומאס (שוטר לשעבר)  ודיוויד וולס (עו"ד), אשר חקרו את הפרשה באופן פרטי ואלה קבעו בהצהרה רשמית כי "הנפילה הקטלנית של הדוגמנית לא הייתה בשגגה". כמו כן, הם מוסיפים שאם המקרה היה מתרחש בבריטניה, הוא ללא ספק היה מוביל לחקירת רצח – מה ששם את האנשים האחרונים ששהו איתה בעמדה בעייתית מאוד.

מסתבר שסמית נראתה שעות ספורות לפני מותה עם אלכס ג'ונסון, איל הון אמריקאי בן 44, ואשתו לונה שעות ספורות לפני מותה. בריאיון שלו לאתר החדשות הבריטי Dailymail, ג'ונסון התוודה שהוא ואשתו קיימו יחסי מין עם הדוגמנית במספר הזדמנויות קודם לכן וגם נהגו לשתות איתה אלכוהול. כמו כן, הוא טוען שהדוגמנית הצעירה צרכה סמים קשים שעות ספורות לפני מותה. על אף הווידוי שלו והנסיבות החשודות של המקרה, ג'ונסון מיישר קו עם משטרת קואלה למפור וטוען שהיא מתה כתוצאה מתאונה מצערת.

לונה מספרת שהדוגמנית הגיע לביתם ב-4 לנובמבר ומשם כולם יצאו אל Club 9, מועדון מקומי. השלישייה חזרה אל הדירה בסביבות השעה 5:44 לפנות בוקר. "אלכס ואיוונה שכבו במיטה, הוא ישן והיא הייתה ערה", מספרת לונה. "היא ואני התיישבנו על הספה, התפשטנו וקיימנו יחסי מין". מאוחר יותר, לונה הצטרפה אל בעלה בחדר השינה ובסביבות השעה 10:00, היא ראתה את איוונה משוטטת בדירה, "מדברת אל עצמה ומצחקקת". רבע שעה לאחר מכן, היא הלכה לחדר השינה ולטענתה זאת הפעם שהיא ראתה את הדוגמנית בחיים.

בשעה 14:20, סייר של חברת הביטחון הוקפץ לדירה בקומה ה-6, שם הופעלה האזעקה – הוא היה זה שמצא את גופתה של סמית. על פי הדיווחים של המשטרה המקומית, היא נפלה על גגון פרגולה מפלסטיק ומתה עם מבט שליו על פניה. מנתיחה לאחר המוות, אשר בוצעה בהולנד, עולה כי היא לא נפטרה כתוצאה מדימום מאסיבי – מה שהוביל אותם למסקנה שהיא נהרגה מן הנפילה.

פראנק ואן דר גוט, הפתולוג ההולנדי שביצע את הפוסט-מורטם, טען כי הוא מצא על הגופה גם שטפי דם שאולי נגרמו עוד טרם הנפילה. רבים סבורים שאלו הן הראיות שמצביעות על כך שסמית מתה בעקבות תקרית אלימה שיצאה משליטה או נרצחה. ישנם גם דיווחים על שכנים שכביכול שמעו צרחות מדירתם של בני הזוג, אך בלשי המשטרה טוענים שהם חקרו את מנכ"לית בניין הדירות שאמרה כי "לא נתקבלו דיווחים על רעש או כל בעיה אחרת".

למרות שמצא את שטפי הדם, ואן דר גוט מדגיש כי לא מדובר בראיות שקובעות כי מדובר ברצח באופן חד משמעי. כמו כן, איל ההון האמריקאי טוען כי הבלשים מצאו טביעות רגליים על המרפסת שלהם ועל יחידת מיזוג האוויר החיצונית של דירתם – מה שהעלה סברה כי היא עלתה על היחידה בזמן שהיא הייתה שיכורה ונפלה אל מותה בשגגה.

נכון לעכשיו נסיבות מותה של איוונה סמית עדיין שנויות במחלוקת. לא ברור אם היא מתה כתוצאה מתאונה ביזארית, מאבק אלים שיצא משליטה או רצח. "מעולם לא התכוונו שחיי הנישואין שלנו יהיו ציבוריים כל כך", אמר ג'ונסון, "אך כעת אין לנו ברירה". לונה סיפרה שמותה של איוונה טלטל אותה נפשית וטוענת שבכל פעם שהיא מדברת עליה, רועדות לה הידיים. "מצד אחד, זה מקרה מזעזע וכואב לי הלב על מה שקרה לה", היא סיפרה, "מצד שני, מאז התקרית הזאת אני נלחמת על חפותי".