אדמה בצבע אדום עם נקבוביות
הגיע אלינו ממאדים?

בקרקעית הים מול חופי צ'ילה ובאגם קטן באוסטרליה גילו מדענים וירוס חדש שמשנה את כל מה שחשבנו שאנחנו יודעים על וירוסים. הווירוס, המכונה "פנדורה" (Pandoravirus), הוא הווירוס הגדול ביותר שאי פעם נראה על פני כדור הארץ וכנראה הוא הגיע אלינו מפלנטה אחרת.

בגודל של מיקרומטר אחד (מיליונית המטר) - פי עשרה יותר גדול מרוב הווירוסים המוכרים וכפול בגודלו מהמגה-ווירוס - הווירוס הגדול ביותר שהתגלה עד היום, הפנדורה מכיל אלפי גנים ורק 6 אחוזים מהמבנה הגנטי שלו דומה לאורגניזמים אחרים מוכרים על פני כדור הארץ.

רוצים עוד הרבה סיפורים מעניינים, משעשעים, מרגשים ומטורפים? תנו לייק בפייסבוק

החוקרים הצרפתים שגילו אותו מאמינים שהוא שריד מתקופה עתיקה ושהוא הגיע אלינו מפלנטה אחרת - אולי מאדים - על גבי מטאור. חשוב להדגיש שלטענתם הווירוס הענק אינו מהווה סכנה לבני אדם שבאים איתו במגע.

וירוס פנדורה

רוב הווירוסים המוכרים נעים בגדלים של 10 ננומטר (מיליארדית המטר) עד כ-500 ננומטר, ואילו הפנדורה ניתן לצפייה תחת רוב המיקרוסקופיים הבסיסיים. לדברי ד"ר קלאוורי, משום שהווירוס נראה שונה כל כך הוא חשב בתחילה שמדובר בבקטריה קטנה.

החוקרים, שפרסמו את ממצאיהם בכתב העת Science, מאמינים שהווירוס מסוגל לענות על כמה שאלות הנוגעות להיסטוריה של החיים על פני כדור הארץ: "אנחנו מאמינים שהווירוס הזה הוא התפתחות של וירוסים דומים שכבר לא קיימים", הסביר ד"ר ז'אן-מישל קלאוורי מאוניברסיטת מרסיי בצרפת. הוא וצוותו יצאו למסע חיפושים אחר וירוסים דומים והם מצפים למצוא עוד וירוסים ענקיים.

וירוס פנדורה

(מקור)