תגלית בלתי רגילה בצפון-מזרח רוסיה מסעירה את קהילת המדע: קבוצת חוקרים אישרו כי הצליחו לאתר ברפובליקת סאחה-יקוטיה שרידים של קרנף פרה-היסטורי שמת לפני עשרות אלפי שנים – והגופה שלו נחשפה כמעט בשלמותה.

שרידי הקרנף התגלו באדמה הקפואה על ידי תושב האזור ששמו אלכסיי סאבין. צוות חוקרים מהאקדמיה למדעים של רפובליקת סאחה-יקוטיה התייחסו לממצא הנדיר ואמרו שהגווייה נמצאה עם הפרווה שלה, השיניים שלה ואפילו שרידים של הארוחה האחרונה שלה.

 

קרנף צמרי (צילום: Jamie_Woodward_, twitter)
80% מהגווייה נשמרו באדמה הקפואה | צילום: Jamie_Woodward_, twitter

ד"ר אלברט פרוטופופוב התייחס לתגלית היוצאת דופן בשיחה עם כתבים מקומיים ואמר: "לפי ההערכות שלנו, הקרנף הזה היה צעיר למדי. בן 3 או 4 בזמן מותו. הוא ככל הנראה טבע בנהר שזרם באזור. הגווייה נשמרה יחד עם איבריה הפנימיים, שישרתו אותנו לצורך מחקרים נוספים על האופן שבו בעל החיים הזה חי ומה הוא נהג לאכול".

ד"ר פרוטופופוב הוסיף כי 80% מהגווייה נשמרו באדמה הקפואה. טרם בוצעו בדיקות תיארוך פחמן לשרידי הקרנף, אך החוקרים מאמינים כי הוא חי לכל הפחות לפני 20 אלף שנה או לכל היותר לפני 54 אלף שנה. עדיין לא נחשף האם מדובר בזכר או נקבה.

 

קרנף צמרי (צילום: Jamie_Woodward_, twitter)
"הקרנף הזה היה צעיר למדי. בן 3 או 4 בזמן מותו" | צילום: Jamie_Woodward_, twitter

נזכיר שזוהי לא הפעם הראשונה שבה חוקרים רוסים מצאו את הארוחה האחרונה של בעל חיים שמת לפני עשרות אלפי שנים. בחודש אוגוסט האחרון, צוות מדענים חשפו בקיבתו של גור כלבים שמת לפני 14 אלף שנה מה שהתברר להיות רקמת בשר של יונק מסוג קרנף צמרי.

פרופסור לוב דאלן, מומחה למחקר גנטי מאוניברסיטת שטוקהולם, התייחס לתגלית ואמר כי זו הפעם הראשונה שמדענים הצליחו לזהות רקמות של טרף שנמצאו בקיבת טורף פרה-היסטורי. "מעולם לא נשמע דבר כזה", אמר. "לא ידוע לי על מקרה שבו מצאו רקמות של מין אחר בקיבה של משהו או מישהו".