תגלית מדהימה נמצאה בקיבתו של כלב שמצא את מותו לפני 14 אלף שנים. חוקרים מהאוניברסיטה הפדרלית הצפון-מזרחית ברוסיה וממוזיאון ההיסטוריה בשטוקהולם חשפו השבוע כי הצליחו לזהות כמה מהשרידים הלא מעוכלים שנמצאו בקיבה של הכלב הצעיר – כולל חתיכת בשר של חיה פרה-היסטורית.

גופתו של הכלב נמצאה בשנת 2011 באזור טומאט, צפון-מזרח סיביר. בגלל תנאי הקור העזים באזור, הגוויה נשמרה במצב טוב יחסית, עם שרידי שערות ורקמות העור שלה. כעת, מתברר שחוקרים הצליחו לנתח גם את השרידים שנמצאו בקיבה של הכלב הצעיר – ולקבל הצצה אל מה שככל הנראה הייתה הארוחה האחרונה שלו.

חוקרים ממוזיאון ההיסטוריה בשטוקהולם חשפו באמצעות בדיקת DNA כי אחד השרידים שנמצאו בקיבת גור הכלבים היה רקמת בשר של יונק מסוג קרנף צמרי (Woolly rhinoceros). מדובר בזן של קרנפים שהיה שכיח באסיה ואירופה בתקופת פליסטוקן ונכחד, על פי ההערכות, לפני 14 אלף שנים – קרוב לתקופה שבה חי הכלב.

פרופסור לוב דאלן, מומחה למחקר גנטי מאוניברסיטת שטוקהולם, התייחס לתגלית ואמר כי זו הפעם הראשונה שמדענים הצליחו לזהות רקמות של טרף שנמצאו בקיבת טורף פרה-היסטורי. "מעולם לא נשמע דבר כזה", אמר. "לא ידוע לי על מקרה שבו מצאו רקמות של מין אחר בקיבה של משהו או מישהו".

חוקרים עדיין מתדיינים לגבי הנסיבות בהן גור הכלבים אכל את הקרנף. ישנה סברה כי הכלבלב היה מבוית בגלל שרקמת הבשר הייתה משולשת, מה שמצביע על כך שאדם חתך אותה עם להב כלשהו. סברה אחרת גורסת שהוא אכל שרידי פגר של קרנף צעיר, לפני שנהרג בעימות עם אמו של הטרף.

ד"ר סרגיי פדרוב, מומחה למדעי החיים מהאוניברסיטה הפדרלית הצפון-מזרחית, סיפר כי התגלית היוצאת דופן עשויה גם לתת הצצה אל החיים של בני האדם שחיו באזור לפני עשרות אלפי שנים. "כשראיתי את החתיכה בקיבה שלו, הייתי המום", סיפר. "ייתכן שהכלב מצא שרידים של חיה שנשחטה על ידי תושב האזור מאותן שנים. לתגלית הזו יש פוטנציאל לגלות לנו איך המין האנושי שרד את תנאי הטבע הקשים של אותה עת".