כולנו זוכרים את סיפורה של הטיסה המלזית MH370, שנעלמה יחד עם 239 נוסעיה באישון לילה בסמוך לפוקט, מיד לאחר שהקברניט בירך את הנוסעים ב"לילה טוב", נכון? זה אמנם קרה לפני כחמש שנים אבל עדיין נחשב לאחד מסיפורי המסתורין הגדולים של העשורים האחרונים, בעיקר כי למרות כל הקידמה הטכנולוגית שלנו, איש עדיין לא יודע מה לעזאזל קרה שם.

אחת התאוריות הפופולאריות טוענת כי נוסע שהיה על המטוס בשם סרגיי דיינקה, בכיר לשעבר בצבא האוקראייני, היה חלק ממשימה סודית רוסית לחטוף את המטוס ולהטיס אותו לקזחסטן. כתב ה-CNN ג'ף וויז אף עיגן את התאוריה הזו בספר חדש, בו הוא מצטט פוסטים מהמדיה החברתית של בתו של דיינקה, לייזה, אשר כתבה כשנה לאחר המקרה – "אבא שלי חי, בריא ונמצא בנסיעה זמנית לא מתוכננת".

View this post on Instagram

A post shared by Лиза Лашутина(Дейнека) (@liza_deineka) on

View this post on Instagram

A post shared by Лиза Лашутина(Дейнека) (@liza_deineka) on

 

וויז אף מצטט פוסטים אחרים של לייזה מה-26 במרץ 2015, בהם מישהו שואל אותה מה תוכניותיה למחר והיא עונה: "אוניברסיטה, ואז יום הולדת" (אביה נולד ב-26 במרץ). כשמישהו שאל אותה – "אתם הולכים לחגוג אותו ביחד?" היא ענתה ברוב קריפיות – "אני עוקבת אחריך". מאוחר יותר כשנשאלה איך היה יום ההולדת, ענתה: "אני לא רוצה לדבר על זה". המסקנה של וויז: דיינקה בחיים.

יחד עם זאת, בראיון שערכה לאחרונה לייזה ל- Daily Star Online היא מבהירה: "צר לי שאנשים רוצים לדסקס ולגנות רגשות של אנשים שאיבדו את יקיריהם. מאז ה-4 במרץ 2014 לא ראיתי או שוחחתי עם אבא שלי, אבל אני מאמינה שהוא בחיים. הריסות המטוס לא נמצאו, ואני לא יכולה להיות בטוחה שהוא התרסק. למרבה הצער אף אחד לא סיפק לנו מידע אמין לגבי מה קרה למטוס ונוסעיו, כל מה שנותר לי לעשות זה לקוות שאנשים ניצלו. אין ראיות לכך שאבא שלי מת, ואני שומרת על תקווה".

המומים לשמע הבשורה (צילום: רויטרס)
משפחות הנעדרים של המטוס המלזי | צילום: רויטרס

כשהאתר שאל את וויז האם תאוריית הקונספירציה שלו היא בעצם תקווה נצחית של בת שמחפשת את אביה, הוא ענה: "אני חושב שזה נכון לחלוטין. אין דרך לדעת מה המניעים שלה לכתוב את הדברים שכתבה – היא יכולה להיות מלאת תקווה, סקרסטית או מי יודע מה" - ובינתיים המסתורין סביב המטוס המלזי רק הולך וגדל.