סקס הוא אקט של אינטימיות וחיבור של שני אנשים (לפחות), וכשמעורבות בו רצף של אורגזמות נשיות ושפיכה גברית זו בכלל חגיגה. אבל קיים גם קשר בין סקס לבין תחושה של עצבות או דיכאון שמגיעה אחריו, תופעה שנקראת Post-coital tristesse או PCT בקיצור. היא יכולה להגיע ברגע שהסתיים האקט המיני, לאחר כמה שעות ועד היום למחרת, והמנעד הרגשי יכול לנוע מעצבות רגילה ולא מובנת, עד דיכאון, חרדות, כעס או אגרסיביות וזעם. על פי מחקרים, התופעה יותר רחבה ממה שאתם מדמיינים לעצמכם.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

"אחרי אורגזמה מביעים שחרור שיכול לבוא לידי ביטוי בבכי או בהתקף צחוק וגם בדיכאון. אנחנו מתנתקים מכל ההגנות שלנו ונכנסים למצב הכרתי שונה, בדומה להיפנוזה. זה קורה בעיקר אצל נשים, לא כשהן מאוננות לבד אלא עם פרטנר. אנשים שעושים אהבה ונכנסים לדאון למחרת זו תופעה שנחשבת לרחבה, וקשורה לשאלה אם עשינו אהבה עם פרטנר שאנחנו בקושי מכירות, או נמצאות בתחושה שעשינו משהו לא בסדר, כמו הנגאובר. זו למעשה האשמה שתוקפת אותנו, וגם תחושה שמתחברת לתקיפה מינית", אומר ד"ר דניאל דריי, סקסולוג ומטפל מיני וזוגי, ומספר על פציינטית שלו: כולם חושבים שהיא נימפומנית משום שכל אינטראקציה שלה עם גבר נגמרת במיטה. למעשה היא עברה אונס בגיל ההתבגרות, כשהייתה בחורה דתייה, והיום הדרך היחידה שלה לתקשר עם גבר היא בסקס ולמחרת להיכנס לדיכאון מוחלט.

גם גברים מקבלים את הבלוז

לדברי לימור בנדל, מטפלת זוגית ומינית, מומחית בחשק מיני ותשוקה ומנהלת קבוצת "מתעוררות" בפייסבוק, האנרגיה המינית היא של שמחת חיים, אך ברגע שמסיימים את החוויה המינית, זה מתחבר לעצבות. המקור הוא פיזיולוגי-הורמונלי; ברגע שיש היי מטורף ומשתחררים הורמונים כמו אדרנלין ואוקסיטוצין, בלתי נמנע שאחר כך מגיעה הנפילה, כמו מעבר מהתאהבות לאהבה. חלק מהזוגות בתחילת הקשר מרגישים כאילו הם אחד, אבל כשנגמר הסקס ואיברי המין מתנתקים, נוצרת נפרדות וקשה להכיל אותה.

בנדל מונה סיבות נוספות הקשורות באקט המיני עצמו: גברים, למשל, יכולים לחוות עצבות בגלל שפיכה מוקדמת. נשים עשויות להיות לא מסופקות מינית ולא לחוות אורגזמות (או להפך, לחוות כאב), להימצא עם גברים שלא אכפת להם ממיניות האישה, או שהאקט המיני לא עמד בציפיות שלהן. "יכולה להיות ציפייה שהפרטנר 'יקרע לי את הצורה' ופתאום הוא מאוד עדין ומלטף", אומרת בנדל. "האישה רוצה משהו אחר, ובמקום לבוא לידי ביטוי, לתקשר ולספר על הפנטזיה שלה, היא שומרת אותה לעצמה, ובסוף המין היא תהיה בתחושה של ריק ולא של מלאות. אנחנו עושים אהבה כדי להתמלא באהבה, ואם המין למטרות התרוקנות, שאין בו אהבה ושיתוף צרכים אלא הוא יותר טכני, אז עולה עצבות גדולה". יש שקוראים לזה "בלוז אחרי סקס".

גבר במיטה עם אישה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
גברים יכולים לחוות עצבות בגלל שפיכה מוקדמת | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
עוד ב-mako בריאות
>> האימון שישרוף שומן תוך חמש דקות בלבד
>> למה גוגל יצרה 20 מיליון יתושים במעבדה?
>> תציצו במראה: האם יש לכם נמשים בעיניים? 

במחקר של ד"ר רוברט שוויצר וג'סיקה אוברייאן, שתוצאותיו פורסמו ב-2015, עלה כי 42% מהנבדקות חוו לפחות פעם אחת בחייהן סימפטומים של PCD (ראשי תיבות Post Coital Dysphoria. דיספוריה היא מצב של אי נוחות ואליה יכולים להתלוות דיכאון, חרדה וסערה רגשית). 5.1% מהנשאלות חוו מספר פעמים את הסימפטומים הללו בחודש שבו נערך המחקר. לטענת החוקרים, אין קשר בין PCD לבין רמת האינטימיות בקשר, אך עם זאת נאמר שהנושא לא מספיק נחקר ושדרושים מחקרים נוספים.

לדברי בנדל וד"ר דריי, התופעה הזו לא נקשרת רק לנשים: יש לא מעט גברים שיוצאים מתוסכלים ועצובים מהחוויה המינית. "כשעושים אהבה חודרים ונחדרים, המעבר הוא לא רק פיזי אלא גם אנרגטי. נשים מחוברות יותר למקום הרגשי והמכיל, הן יותר חרדתיות ועצובות ונוטות יותר לרגשות שליליים, אז זה קורה יותר להן. אבל אם גבר חווה את עצמו בצורה לא טובה – לדוגמה, אם לא עומד לו או שהאישה לא חוותה אורגזמה – הוא עשוי להאשים את עצמו ומכאן תבוא התחושה הלא נעימה".

בדומה לתחושה שמגיעה אחרי בולמוס של אכילה או אחרי אתגר שהתכוננו אליו ואחריו נותרנו עם ריקנות, כך גם עם האקט המיני אצל גברים. "אחרי שגברים שופכים, יכולה לעלות תחושה של גועל ומחשבות כמו 'למה הייתי צריך את זה?'. התחושה קשורה לתהליכים פיזיולוגיים כמו נפילה של לחץ דם אחרי השפיכה: זו תחושה של אבדן כל הכוח", מוסיף ד"ר דריי.

כמו ארוחה טובה

בלוז אחרי סקס נחווה גם במערכות זוגיות אך הוא נפוץ יותר במין מזדמן, שבו אין היכרות עמוקה בין שני הצדדים והאישה עדיין לא בוטחת בפרטנר שלה. "במין מזדמן, האישה צריכה להיות עם ערך עצמי גבוה וביטחון עצמי גבוה, כי היא יכולה לחוות השפלה. בגלל זה נשים פחות נכנסות לסטוצים, כי הן רגשניות יותר והיכולת שלהן להיפגע היא יותר גבוהה", אומרת בנדל. 

"בטבע המקורי שלהן, נשים הן פתוחות ומיניות ויכולות להיות עם הרבה פרטנרים, בניגוד לגבר שרוצה הוכחה לכך שתוצר האהבה – הצאצא - הוא אכן הילד שלו, אומר ד"ר דריי. "נשים צריכות לחזור ולהתחבר לצד של מיניות ללא אשמה. זו אחת מהתחנות בחיי אישה שצריך לעבוד עליה: ליהנות מסקס, ממש כמו מאוכל טוב".