אנחנו לא רוצים להיות אלה שמבשרים שיותר מדי סקס יכול להיות דבר רע, אבל במקרה הזה - נראה שזה אכן כך. ידוע שישנם גורמים שונים שעלולים להגביר סיכון להתמכר לסמים, אך מחקר חדש גילה גורם חדש ומפתיע – סקס. אז אם התדירות שלכם דומה לזו של ארנבים, כדאי לכם לקרוא את זה.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

מחקר חדש שפורסם ב- Journal of Neuroscience מצא כי כמות הסקס יכולה להשפיע על מידת הרגישות לסמים. אנשים שחיי המין שלהם עמוסים, עשויים להיות בסיכון לפתח סבילות בפני סמים מסוימים – מה שעלול להוביל להתמכרות. אבל לא הכל אבוד - מידת הסבילות יכולה להשתנות בהתאם למידת הסקס, כך שאם היא פוחתת במשך תקופה, הרגישות לסמים יכולה לעלות והסיכוי להתמכרות פוחת. 

החוקרים התבססו על מחקר קודם, שהראה כי אצל חולדות מעבדה בעלות חיי מין פעילים ביותר, הנוירונים שאחראיים לשחרור הדופמין במוח התכווצו. נוירונים אלה מצויים באזור במוח שנקרא VTA - Ventral tegmental area, שהוא חלק ממערכת התגמול במוח, האחראית לתחושה של עונג. לכן, כאשר נוירונים אלה מתכווצים, כך גם תחושות של עונג מתמעטות. תגובה כזאת של המוח נצפתה גם באנשים המכורים לאופיאטים – רובם מפתחים סבילות לסם. כך, חולדות מעבדה שקיימו הרבה יחסי מין פיתחו סבילות לסמים כמו אמפטמין, ולפיכך היו צריכים מינון גבוה יותר כדי לספק אותם. ממצאים אלה אינם מפתיעים, בהתחשב בעובדה שגם סקס וגם סמים פועלים באותו אזור במוח – מערכת התגמול.

המכשיר שישמור על הזקפה (צילום: Shutterstock)
סקס עשוי למכר כמו סמים וכאשר מתנזרים ממנו, אנו עשויים לחפש ריגושים אחרים | צילום: Shutterstock
עוד ב-mako בריאות:
>> הדבר הכי מפתיע שגלולות יכולות לעשות לכן
>> מה זה אומר שתנוך האוזן מחובר?
>> המאכלים שעושים לכם שיניים צהובות

מי שמקיים הרבה יחסי מין ומפסיק - נמצא בסיכון להתמכר לסמים

החוקרים במחקר הנוכחי רצו לדעת מה עומד מאחורי תופעה זו של התכווצות הנוירונים. הם בחנו עכברושי מעבדה שהזדווגו הרבה ומצאו שהמוח שלהם משתנה ונעשה רגיש יותר לסמים. עכברושים שהזדווגו במשך 5 ימים ברצף ואז התנזרו במשך 7 ימים, נמצאו בסיכון גבוה יותר להתמכר לאמפטמינים, מאשר עכברושים שלא הזדווגו כלל. לאחר מכן, החוקרים נטרלו באופן כימי את פעילות הנוירונים שאחראיים לדופמין, במערכת התגמול במוח ונתנו לעכברושים להזדווג ושוב להתנזר. במקרה הזה, למין לא הייתה השפעה כלל על הנוירונים ורגישותם לאמפטמינים לא השתנה. המסקנה: פעילות הדופמין במוח כתוצאה מסקס משנה את גודלןם ורגישותם של נוירונים האחראיים לדופמין. כאשר מקיימים הרבה יחסי מין ואז מתנזרים, העכברושים רגישים יותר לסמים.

בקיצור, סקס עשוי למכר כמו סמים, וכאשר מתנזרים ממנו, אנו עשויים לחפש ריגושים אחרים, שיגרמו לתחושת עונג ובכך עשויים לפנות לסמים. המחקר אמנם נעשה על חולדות מעבדה, אך ייתכן מאוד שהשפעה זו תהיה דומה או זהה בבני אדם. 

(מקור)

>> אם אתם ממש בבעיית מים - האם כדאי לשתות שתן?