ליהנות מסקס משובח זה אחד הדברים הבריאים שיש, ועל היתרונות הרבים כבר סיפרנו לא פעם, אבל כדאי להביא בחשבון שגם יחסי מין, טובים ככל שיהיו, יכולים להיות מסוכנים, בייחוד אם אתם נוטים, איך לומר בעדינות – להשתולל קצת יותר מדי. שבר בפין למשל, הוא תופעה לא כל כך נדירה, שעלולה להתרחש בין היתר בעת קיום יחסי מין סוערים.

ברשת מספרים על מגמה מדאיגה בבריטניה: עיתון הסאן מדווח כי בשנים האחרונות הולך ועולה מספר הגברים שמגיעים לחדרי המיון עם מצב רפואי שמכונה "פין שבור" – פציעות שנגרמות לאיבר המין הזכרי כתוצאה מפעילות מינית. לפי המספרים האחרונים, בשנת 2019 סבלו 164 גברים מהתופעה – ואם זה נראה לכם מעט, דעו שמדובר בעלייה של 38 אחוזים לאור המקרים שנרשמו לפני כחמש שנים. 

ומה קורה בישראל? 

בערך אחת לחודש מגיע אלינו למחלקה גבר שסובל ממה שמכונה 'שבר בפין' - כאב חזק בפין המלווה בשטף דם", אומר ד"ר אורי גור, אורולוג ב"כללית", העוסק גם באורולוגיה שחזורית ותפקוד מיני בבי"ח "מאיר". 

שבר בפין מלווה בכאב עז ואם לא מטפלים בו בזמן הוא עלול לגרום לסיבוכים לא נעימים. והחדשות הרעות? הוא ממש לא נדיר כמו שאתם חושבים. אז מדוע זה קורה ואיך אפשר להימנע מהתענוג המפוקפק?  

שבר בפין נגרם כתוצאה מפין זקור שנדחף בכוח על ידי חפץ קשה, כמו למשל עצמות אגן הירכיים של הפרטנר המיני – ואז מתעקם בזווית ומשמיע קול פיצוץ או קנאק. כדי למנוע נזק בלתי הפיך כמו אימפוטנציה או עיוות באיבר המין, יש צורך לגשת לטיפול מידי, שבדרך כלל כולל ניתוח בפין לשיקום הרקמות שנקרעו באמצעות תפרים. גיל הגברים שמושפעים מהמצב נע בין 18 ל-79, והממוצע עומד על גברים בגילי ה-30 וה-40. 

הגורם העיקרי למצב, כאמור, הוא תנוחה מינית מסוכנת. יש אמנם אנשים שמעדיפים קצת אלמנט של מתח וסכנה בחיי המין שלהם, אבל פציעות מין זה לא הדבר הכי סימפטי בעולם. כעת מתברר שיש תנוחה אחת שגורמת לפחות לחצי מהן – וכדאי מאוד להימנע ממנה אם אתם דואגים לשלומכם ובריאותכם.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

מחקר עבר קבע כי התנוחה המכונה "קאוגירל" (הבוקרת), שבמהלכה האישה נמצאת מעל הגבר, אחראית לכחצי מפציעות הפין שמתרחשות בחדר המיטות. מיד אחריה ברשימה – תנוחת "דוגי סטייל", שאחראית ל-29 אחוז מהפציעות, ותנוחת ה”גבר מלמעלה”, הידועה גם בתור התנוחה המיסיונרית, עם 21 אחוזים מהפציעות.

המחקר בוצע על ידי רופאים ואקדמאים במשך לא פחות מ-13 שנים וכלל שלושה חדרי מיון שונים בברזיל, בהם אושפזו גברים אשר סבלו משברים בפין. הגיל הממוצע של הגברים היה 34, וחלקם חיכו לפחות 6 שעות לפני שפנו לטיפול, ככל הנראה מתוך מבוכה ובושה. המחקר אף חושף כי כחצי מהפציינטים שמעו קול של שבירה או "קראק" לפני שהחלו הכאבים, בעוד אחרים התלוננו על נפיחות.

"המחקר שלנו תומך בעובדה שיחסי מין כאשר האישה למעלה היא התנוחה המינית עם פוטנציאל הסיכונים הגבוה ביותר לשברים בפין”, סיכמו החוקרים. ״ההשערה שלנו היא שכאשר האישה למעלה היא בדרך כלל שולטת על התנועה עם כל משקל הגוף שלה, שנוחת על הפין הזקוף. כאשר הפין חודר אליה בצורה לא נכונה היא לא חווה כאב או נזק משמעותי, לעומת זה שחווה הגבר. כאשר הגבר שולט על התנועה, יש לו סיכוי גדול יותר לעצור את אנרגיית החדירה בתגובה לכאב או לנזק לפין, ובכך הוא ממזער אותו".

למה גברים שמים יד במפשעה? (צילום: Shutterstock)
לרוב ניתוח מיידי מאפשר חזרה למצב הקודם | צילום: Shutterstock

המחקר, שפורסם במגזין Advances in Urology, אף מצא שמתוך 44 הגברים שהתאשפזו במהלך התקופה, 28 מהם קיימו מין הטרוסקסואלי, 4 קיימו מין הומוסקסואלי, 6 נפצעו כתוצאה מ״מניפולציה של הפין״ (אוננות) ו-4 נפצעו בנסיבות שלא היו ברורות. "שבר בפין הוא מצב קליני לא מאוד נפוץ יחסית שיוצר פחד ומבוכה בקרב הפציינטים"״, אמרו החוקרים, "שיוצר עיכוב בפנייה לטיפול רפואי, וזה עלול ליצור פגמים בתפקוד המיני".

אז מה בדיוק גורם לכך והאם ישנן סיבות נוספות שעלולות להוביל למצב הכואב, שלא לומר מביך הזה?    

"גם אוננות עלולה לגרום למצב כזה"

"ראשית, חשוב להבהיר שמאחר שבפין אין באמת עצמות, לא באמת מדובר בשבר אלא בקריעת רקמות", מסביר ד"ר אורי גור, "הסיבה הנפוצה ביותר לכך היא כאמור קיום יחסי מין, אך רק בעת זקפה. ברב המקרים, מדובר ביחסי מין סוערים במיוחד, הכוללים אקטים פרועים. אחת התנוחות הפחות מומלצות בהקשר הזה, היא כאשר האישה נמצאת מעל לגבר, מה שגורם לו לאבד מעט מן השליטה בעוצמת האקט. אגב, גם אוננות עלולה לגרום למצב כזה, אם כי הסבירות לכך אינה גבוהה".

פרופ' יוזה חן, מנהל המרפאה לבריאות מינית במחלקה האורולוגית ב"איכילוב", מציין כי מצב כזה אפשרי גם בשל ניסיון לבצע חדירה כאשר הזקפה אינה מלאה: "תופעה זו שכיחה בקרב אנשים מבוגרים עם הפרעות בזקפה, וגם חלילה בעת חדירה המתבצעת בכח במהלך אונס, הכרוכה בהתנגדות מצד האישה".

הסימפטומים לדברי ד"ר גור כוללים כאב פתאומי שמלווה בקול של "קנאק". מיד לאחריו הזקפה נעלמת ובפין מתפתח שטף דם ונפיחות המזכירים מראה של חציל. כן, בהחלט לא נעים.

כפי שאתם מתארים לעצמכם, המצב הזה עלול להיות מלווה באי נעימות ובמבוכה, מה שלעיתים רבות גורם למטופלים לחסוך מהרופא המטפל את ה"רקע הטכני" המדויק שהוביל אותו אליו.

"לא מזמן הגיע אלינו מטופל בשנות ה 50, שטען שהפגיעה בפין ארעה כאשר נפל מהמיטה. כמובן שזה פחות סביר, כיוון שאנשים בגיל הזה לא נוטים ליפול מהמיטה, בייחוד לא בעת זקפה", מספר ד"ר גור. "מצבים נוספים שבהם אנשים נוטים 'לטייח' את העובדות, הם למשל סיטואציות של בגידה, כאשר הפרטנרים ביצעו יחסי מין פרועים מהרגיל, בגלל פנטזיות שונות וכו".

שינוי העובדות מצד המטופל לא פוגע באבחון?

ד"ר גור: "באופן כללי, הממצאים בבדיקה מסייעים באבחנה, אבל סיפור רקע מדויק תמיד יכול לסייע".

פרופ' חן: "חשוב לדייק בתיאור, כדי למנוע איחור באבחנה ובטיפול".

מה צריך לעשות במצב כזה?

"באופן טבעי, כאב פתאומי כזה המלווה במראה יוצא דופן, בדרך כלל גורם לנפגע לפנות מיד למיון, וטוב שכך", אומר ד"ר חן. "רצוי מאוד לתקן מיד את המצב כשהוא קורה ולא לחכות, על מנת למנוע פגיעה בפין או עיוות בזקפה בעתיד. הפרוצדורה הניתוחית מתבצעת בהרדמה מלאה, והיא כוללת תפירה של הקרעים".

עוד ב-mako בריאות:
>> בן 31 הגיע למוקד בגלל הקאות – וזה מה שגילו
>> בלי ניתוחים ותרופות: "כך ירדתי מעל 40 ק"ג"
>> מגפת הקורונה: התעלומה הכי גדולה סביב המחלה

מה לגבי תהליך החלמה?

"תיתכן תחושת אי נוחות שתימשך כמה ימים או שבועות, עד שהנפיחות תרד, התפרים יחלימו ושטף הדם יחלוף. כמו כן, יש להימנע מיחסי מין למשך כמה שבועות. ברוב המקרים, ניתוח מיידי מאפשר חזרה למצב הקודם", אומר ד"ר חן.

אילו סיבוכים עלולים להתרחש עקב פציעה כזאת?

ד"ר גור: "כ 10 אחוזים מהמטופלים יחוו גם קרע בצינור השתן. כמובן שחשוב מאוד לאבחן מצב כזה ולתקן באופן מידי, כדי להימנע מפגיעה משמעותית".

פרופ' חן: "במקרה שהמקרה אינו מטופל באופן מידי, תיתכן פגיעה ביכולת הזקפה או שינוי בצורת הפין (עקמת הפין), לכן, חובה לתקן מיד את המצב כשהוא קורה ולא לחכות. חשוב להדגיש שבמקרים שבהם חולים עם שבר טופלו תוך 24-36 שעות, 70 אחוז מהם חזרו לפקוד מיני תקין. זאת לעומת יש 70 אחוז סיכוי לפגיעה בתפקוד המיני בקרב חולים שטופלו לאחר 48 שעות או טופלו באופן 'שמרני' – כלומר על ידי מעקב בלבד.

מסר לסיום?

 ד"ר גור: "ליחסי מין ישנם יתרונות רבים, והם טובים לבריאות הפיזית והנפשית. למרות זאת, כדאי להיזהר מאקטים פרועים מדי ולשמור על הגוף".

פרופ חן:  "פניה מיידית לאורולוג, אבחון וטיפול מהיר הם המפתח לחזרה לתפקוד מיני תקין".