ממבט ראשון, קשה להאמין איך דלקות בחניכיים יכולות להשפיע על התפקוד המיני. אבל מתברר שנעשו לא מעט מחקרים בנושא התומכים בטענה כי קיים קשר בין השניים. לאחר סקירה של מחקרים שונים בנושא, נמצא כי אין-אונות נפוצה יותר בקרב גברים הסובלים מדלקת חניכיים חריפה.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

דלקת חניכיים נגרמת כתוצאה מחיידקים בחלל הפה היוצרים רובד בשיניים, המתקשה והופך לאבנית. היא גורמת לנפיחות, דימום ולרגישות בחניכיים. פריודנטיטיס – או דלקת חניכיים חריפה יכולה להוביל לנסיגת חניכיים ולנשירת שיניים. מחקרים רבים מצאו כי דלקת חריפה בחניכיים יכולה לגרום לדלקות שונות בגוף שעשויות להוביל לטרשת עורקים ולשבץ, מחלות המקושרות גם הן לאימפוטנציה.

סקירה שנעשתה על ידי חוקרים מסין גילתה שקיימת קורלציה בין דלקת חניכיים חריפה לאין-אונות. "ככל הנראה שעוד מוקדם להגיד כי גברים עם בעיות אימפוטנציה חייבים להיבדק אצל רופא שיניים; ושגברים עם דלקות חניכיים כרוניות צריכים לדאוג לתפקוד המיני שלהם", אומר ד"ר ז'יגנאנג ז'או, מחבר המחקר. "יחד עם זאת, ייתכן שיהיה זה מועיל ליידע למטופלים הסובלים מדלקות חניכיים כרוניות על הקשר שיש בינן לבין אימפוטנציה", הוא מוסיף.

רופא שיניים (צילום: Alexandru Kacso, Istock)
מהרופא שיניים ישר לאורולוג? | צילום: Alexandru Kacso, Istock

עוד ב-mako בריאות
>> הזוי: התסמונת שגורמת לאנשים לשמוע כל דבר קטן
>> רוצים לשרוף 1,000 קלוריות בשבוע?
>> מקללים הרבה? זה מה שזה אומר עליכם

החוקרים סקרו וניתחו מידע מתוך חמישה מחקרים שפורסמו בין שנת 2009 ל-2014. כל המחקרים שנבחנו בסקירה כללו 213,000 משתתפים סך הכל, מגילאי 20 עד 80. כל מחקר מצא שאין-אונות נפוצה יותר בקרב גברים שטופלו בדלקת חניכיים כרונית, בעיקר אצל גברים צעירים יותר מגיל 40 ומבוגרים יותר מגיל 59. מחקר משנת 2013 מצא שטיפול בדלקת חניכיים חריפה מקלה על תסמינים של אימפוטנציה.

ראיה נוספת לכך מגיעה מדוח של כתב העת הבינלאומי לחקר האין-אונות, שמצא כי אימפוטנציה נפוצה יותר פי 2.28 אצל גברים הסובלים מדלקות חניכיים, מאשר גברים שאינם סובלים מהן. "טיפול בדלקת חניכיים חריפה יכולה לסייע להעלים דלקות ובכך גם להפחית את הסיכון לאימפוטנציה", אומר ד"ר ז'או.

יחד עם זאת, לסקירה שנעשתה על ידי ד"ר ז'או מספר מגבלות. אחת מהן היא העובדה שגם אין-אונות וגם דלקת חניכיים חריפה נגרמות בעקבות גורמי סיכון דומים, לרבות הזדקנות, סוכרת, עישון ומחלת לב כלילית. למרות שחלק מהמחקרים הביאו בחשבון את הסוכרת, רובם לא התייחסו לעישון או לצריכת אלכוהול, שיכולים גם הם להשפיע על בריאות השיניים ועל התפקוד המיני, על פי החוקרים. 

>> פתרון חדש ומפתיע להנגאובר