אם גם לכם יצא להרגיש הקלה ענקית לאחר שחברים ביטלו לכם תכניות ברגע האחרון ו"נאלצתם" להישאר בבית ולראות המון טלוויזיה – אז מתברר שלא רק שאתם לא לבד, אלא שיש בזה יתרון ענק.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

על פי חוקרים מאוניברסיטת באפלו בארה"ב, ישנו סוג מסוים של בדידות שיכול לשפר פלאים את היצירתיות שלכם.  המחקר פורסם בכתב העת המדעי Personality and Individual Differences, והוא בחן מדוע אנשים מסוימים מעדיפים להימנע מאינטראקציה חברתית.

בעוד שהתוצאות הראו כי רבים מעדיפים לוותר על אינטראקציה חברתית בעקבות חרדה או ביישנות, צוות החוקרים גילה כי חלק מ-295 המשתתפים במחקר נמנעו מאינטראקציה חברתית בעקבות מה שהחוקרים קראו לה "העדפת בדידות שאינה נובעת מפחד". הגדרה זו נועדה לתאר אנשים שבוחרים לבלות את זמנם לבד לא בגלל שהם אנטי-סוציאליים, אלא כיוון שהם באמת ובתמים נהנים מקצת בדידות מדי פעם.

"הם לא אנטי-סוציאליים", מסבירה מחברת המחקר, ג'ולי בואוק. "הם לא יוזמים אינטראקציה, אך גם לא נראה שהם מסרבים להזמנות חברתיות מחברים ומכרים. לפיכך, ייתכן שהם מקבלים מספיק אינטראקציה חברתית, שכאשר הם לבדם, הם גם מסוגלים ליהנות מה'לבד'. הם מסוגלים לחשוב באופן יצירתי ולפתח רעיונות חדשים – כמו אמן בסטודיו או אקדמאי במשרד שלו". על פי המחקר, נראה שהזמן סולו יכול לסייע רבות ליצירתיות.

עוד ב-mako בריאות
>> למה הדיאטה החדשה הזאת שוברת את האינטרנט?
>> כנראה שזמן לא באמת מרפא לב שבור 
>> מי בריאה יותר: אשלי גרהאם או ג'יג'י חדיד?

בואוק מוסיפה כי בעבר היה נהוג לחשוב שהתנהגות זו היא צורה זניחה של הימנעות חברתית, אך כעת נראה שהתמונה משתנה – לאחת חיובית יותר. "עם הממצאים החדשים המקשרים את זה ליצירתיות, אנחנו חושבים שבדידות מסוג זה צריכה להיות מאופיינת יותר כצורה חיובית, בעלת יתרונות, של הימנעות חברתית".

בעולם שמלא ברשתות חברתיות בהן אנשים מנסים להוכיח שחיי החברה שלהם תוססים יותר משל כולם ואנשים רבים נוטים לחשוב שאין להם מספיק חברים (כשלמעשה זה לא נכון), אולי צריך יותר מחקרים שיראו שגם זמן לבד יכול לעזור לנו. אחרי הכל, האדם שאתם הכי מבלים במחיצתו במהלך כל חייכם, הוא אתם.